Zázvor podpoří vaše celkové zdraví. Jak jej pěstovat?

Snad každý člověk s mírným nachlazením jako první sáhne po zázvorovém čaji, v lidovém léčitelství jsou totiž jeho skvělý vliv na lidské zdraví známý. Chcete znát veškeré jeho účinky i důležité informace o správném pěstování zázvoru na zahradě? Zjistěte o něm všechno důležité! Zázvor je totiž všelék.

Kde se u nás zázvor vzal?

Kořen zázvoru má svou historii v Číně a Indii, v Evropě ho známe již několik staletí. Používá se už odpradávna v kuchyni jako dochucovadlo nebo samostatně pro přírodní domácí léčitelství. Zázvor je známý především svou velmi výraznou štiplavou chutí. Do každého pokrmu tak vnese nový směr, který je vítán především v orientální kuchyni.

Skvělé koření i zdravé nápoje

Zázvor najdete často v zajímavých receptech. Velmi oblíbené jsou zázvorové limonády, čaje nebo dokonce piva. Pokud vám zázvor v jídle nechutná a nechcete si kupovat zázvorové limonády, pozitivní účinky můžete doplnit také díky kapslím nebo doplňkům stravy. Najdete ho v regálech ochodů, jednoduchým způsobem ho však vypěstujete i na vaší zahradě.

Pěstování z oddenku zázvoru

Pokud se chcete pustit do vlastního pěstování zázvoru, pak máte na výběr z různých druhů.

 • Nejjednodušší je pořízení čerstvého oddenku, který stačí zasadit do dobře připravené zeminy.
 • Substrát by měl být bohatý na živiny, nešetřete proto ani hnojivem.
 • Oddenek zasaďte a zasypte zeminou.
 • Pak už jen stačí zázvor nechat na slunném a teplém místě, brzy vyklíčí.

Po nějaké době kořen vyschne, v tu chvíli jej můžete sklidit. Malý kousek ale odkrojte – a opět zasaďte.

Pěstování od semínek

Zázvor můžete jednoduše vypěstovat i ze semínka, budete jen potřebovat větší dávku trpělivosti.

 • Připravte si zeminu vhodnou pro klíčení, stačí menší květináč nebo miska.
 • Do substrátu vložte semínka a zasypejte je menší vrstvou zeminy.
 • Květináč umístěte na slunné místo a nezapomínejte na pravidelnou zálivku odstátou vodou.
 • Ve chvíli, kdy semínka vyklíčí, celý květináč přendejte do polostínu a zalévejte stále stejným způsobem.

Pozitivní účinky na lidské zdraví

Ačkoliv je k uzdravení veškerých neduh nejlepší zázvor čerstvý, své pozitivní účinky má i kořen sušený, kandovaný nebo třeba mletý. Mezi ty nejzákladnější účinky můžeme zařadit:

 • pomáhá při nachlazení,
 • posiluje imunitu,
 • pomáhá při nechutenství nebo nadýmání,
 • zastaví průjmy nebo pocit na zvracení,
 • zlepší zrak,
 • nastaví správnou hladinu krevního tlaku,
 • zmírní bolest svalů a kloubů,
 • pomáhá při potenci,
 • působí jako afrodiziakum.
Zdroj foto: peterzsuzsa / Shutterstock.com

Nepřekračujte doporučenou denní dávku

Jelikož je zázvor velmi silným kořenem, je také možné se jím předávkovat. Proto se rozhodně nedoporučuje překračovat denní dávku 4 gramy. Nežádoucím účinkem při předávkování mohou být silné průjmy nebo problémy se zažíváním či bolesti žaludku.

Zázvorová dieta pomáhá s redukcí váhy

Mezi pozitivní účinky zázvoru patří kromě normalizace krevního tlaku také snížení hladiny cholesterolu v krvi. Díky tomuto účinku můžete skvěle odbourat přebytečný tuk v těle. Do těla díky zázvoru dostanete velké množství vitamínů a minerálů, které pomáhají s redukcí váhy.

Zázvor jako první pomoc v těhotenství

Na samém počátku těhotenství se ženám doporučují například zázvorová lízátka jako první pomoc při nechutenství nebo ranních nevolnostech. Pokud však tyto problémy přejdou, doporučuje se zázvor z jídelníčku úplně vyřadit. V těhotenství by totiž takto silný kořen mohl způsobit problémy, mezi ně patří například i předčasný porod.

Pro koho není zázvor dobrou volbou?

Zázvor není určitě dobrý pro ty, kteří trpí na problémy se zažíváním nebo dokonce na chronické záněty v trávicím traktu. Místo zázvorového čaje se raději doporučuje mátový, heřmánkový nebo meduňkový. Není vhodný také v případě, že berete dlouhodobě různé léky. V takovém případě se raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Stejně tak je nutná konzultace také v případě chronických onemocnění nebo při léčbě závažnějších nemocí.

Zázvor může být skvělým pomocníkem při nachlazení, jako prevence, či chutný doplněk vašeho receptu. Nikdy však nepřekračujte doporučené dávkování.

Zdroj: ahmadtea.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.