Zázvor podpoří vaše celkové zdraví. Jak jej pěstovat?
Snad každý člověk s mírným nachlazením jako první sáhne po zázvorovém čaji, v lidovém léčitelství jsou totiž jeho skvělý vliv na lidské zdraví známý. Chcete znát veškeré jeho účinky i důležité informace o správném pěstování zázvoru na zahradě? Zjistěte o něm všechno důležité! Zázvor je totiž všelék.
Kde se u nás zázvor vzal?
Kořen zázvoru má svou historii v Číně a Indii, v Evropě ho známe již několik staletí. Používá se už odpradávna v kuchyni jako dochucovadlo nebo samostatně pro přírodní domácí léčitelství. Zázvor je známý především svou velmi výraznou štiplavou chutí. Do každého pokrmu tak vnese nový směr, který je vítán především v orientální kuchyni.
Skvělé koření i zdravé nápoje
Zázvor najdete často v zajímavých receptech. Velmi oblíbené jsou zázvorové limonády, čaje nebo dokonce piva. Pokud vám zázvor v jídle nechutná a nechcete si kupovat zázvorové limonády, pozitivní účinky můžete doplnit také díky kapslím nebo doplňkům stravy. Najdete ho v regálech ochodů, jednoduchým způsobem ho však vypěstujete i na vaší zahradě.
Pěstování z oddenku zázvoru
Pokud se chcete pustit do vlastního pěstování zázvoru, pak máte na výběr z různých druhů.
- Nejjednodušší je pořízení čerstvého oddenku, který stačí zasadit do dobře připravené zeminy.
- Substrát by měl být bohatý na živiny, nešetřete proto ani hnojivem.
- Oddenek zasaďte a zasypte zeminou.
- Pak už jen stačí zázvor nechat na slunném a teplém místě, brzy vyklíčí.
Po nějaké době kořen vyschne, v tu chvíli jej můžete sklidit. Malý kousek ale odkrojte – a opět zasaďte.
Pěstování od semínek
Zázvor můžete jednoduše vypěstovat i ze semínka, budete jen potřebovat větší dávku trpělivosti.
- Připravte si zeminu vhodnou pro klíčení, stačí menší květináč nebo miska.
- Do substrátu vložte semínka a zasypejte je menší vrstvou zeminy.
- Květináč umístěte na slunné místo a nezapomínejte na pravidelnou zálivku odstátou vodou.
- Ve chvíli, kdy semínka vyklíčí, celý květináč přendejte do polostínu a zalévejte stále stejným způsobem.
Pozitivní účinky na lidské zdraví
Ačkoliv je k uzdravení veškerých neduh nejlepší zázvor čerstvý, své pozitivní účinky má i kořen sušený, kandovaný nebo třeba mletý. Mezi ty nejzákladnější účinky můžeme zařadit:
- pomáhá při nachlazení,
- posiluje imunitu,
- pomáhá při nechutenství nebo nadýmání,
- zastaví průjmy nebo pocit na zvracení,
- zlepší zrak,
- nastaví správnou hladinu krevního tlaku,
- zmírní bolest svalů a kloubů,
- pomáhá při potenci,
- působí jako afrodiziakum.
Nepřekračujte doporučenou denní dávku
Jelikož je zázvor velmi silným kořenem, je také možné se jím předávkovat. Proto se rozhodně nedoporučuje překračovat denní dávku 4 gramy. Nežádoucím účinkem při předávkování mohou být silné průjmy nebo problémy se zažíváním či bolesti žaludku.
Zázvorová dieta pomáhá s redukcí váhy
Mezi pozitivní účinky zázvoru patří kromě normalizace krevního tlaku také snížení hladiny cholesterolu v krvi. Díky tomuto účinku můžete skvěle odbourat přebytečný tuk v těle. Do těla díky zázvoru dostanete velké množství vitamínů a minerálů, které pomáhají s redukcí váhy.
Zázvor jako první pomoc v těhotenství
Na samém počátku těhotenství se ženám doporučují například zázvorová lízátka jako první pomoc při nechutenství nebo ranních nevolnostech. Pokud však tyto problémy přejdou, doporučuje se zázvor z jídelníčku úplně vyřadit. V těhotenství by totiž takto silný kořen mohl způsobit problémy, mezi ně patří například i předčasný porod.
Pro koho není zázvor dobrou volbou?
Zázvor není určitě dobrý pro ty, kteří trpí na problémy se zažíváním nebo dokonce na chronické záněty v trávicím traktu. Místo zázvorového čaje se raději doporučuje mátový, heřmánkový nebo meduňkový. Není vhodný také v případě, že berete dlouhodobě různé léky. V takovém případě se raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Stejně tak je nutná konzultace také v případě chronických onemocnění nebo při léčbě závažnějších nemocí.
Zázvor může být skvělým pomocníkem při nachlazení, jako prevence, či chutný doplněk vašeho receptu. Nikdy však nepřekračujte doporučené dávkování.
Zdroj: ahmadtea.cz