Hledáte udržitelnou energetickou alternativu? Řešení přináší dřevěné pelety

Drobounké dřevěné pelety zařídí tepelný komfort vašeho domu či bytu. Přečtěte si o tom, jak pelety přichází na svět, jaké jsou jejich vlastnosti i hlavní přednosti.

Co jsou to dřevěné pelety?

Dřevěné pelety jsou malé válečky vytvořené ze slisovaných zbytků převážně jehličnatého dřeva. Mají průměr 6 mm a mohou být dlouhé až 40 mm. Používají se jako palivo pro automatické kotle v domácnostech i pro velké průmyslové kotle. Díky vysokému obsahu energie, jejímu plnému využití a nízkému objemu zbývajícího popela jsou plně efektivní. Většinou se vyrábí ze smrku, který je nejběžnějším dřevem těženým v České republice, ale bývají k dostání i z modřínu nebo borovice.

Jak vznikají dřevěné peletky?

Dřevěné pelety jsou typickým produktem recyklace odpadní suroviny. Vše začíná pokácením stromu, který se poté očistí od větví, zkrátí a přepraví do pilařského závodu. Zde se zpracuje na prkna a trámy pro stavební a truhlářské účely. Při tomto procesu vznikají piliny, hobliny a štěpka, které tvoří až 30% hmoty původního kmene. Tyto zbytky se pak využívají k výrobě dřevěných pelet.

Pelety bezprostředně před výrobou

Při výrobě dřevěných pelet se nejprve odstraní největší kusy, které se využívají jako palivo pro stroje. Čerstvé piliny jsou obvykle velmi vlhké, proto se vysuší horkým vzduchem v rotační sušárně na 10 % obsahu vody. Následuje proces drcení a vytváření stejně velkých kousků, které se ještě přesívají. V peletách uvidíte tyto různobarevné fragmenty biomasy.

Peletky se rodí v lisu

Před samotným lisováním se surovina navlhčí, což ulehčí průchod úzkými lisovacími kanály. Drcená dřevní biomasa putuje do malých průchodů kruhové matrice, které vše stlačí do zužujících se kanálků s kruhovým otvorem o průměru 6 mm. Vypadá to obdobně jako mlýnek na maso, ze kterého vystupují válečky, jen ve velkém měřítku. Dřevěné pelety jsou při výrobě zahřívané pro získání mechanické odolnosti a celistvosti. Bezprostředně po výrobě se rychle se ochladí, aby udržely svůj tvar.

Dřevěné pelety s kontrolovanou kvalitou

Ty nejkvalitnější pelety na topení neobsahují žádná aditiva a lepidla. Jsou soudržné díky přirozeně obsaženému ligninu. Ten během výrobního procesu zkapalní a zcelí piliny v jednu hmotu.

Charakteristické logo ENplus A1 certifikovaných pelet zaručuje vysokou výhřevnost a účinnost spalování. Také jde o záruku toho, že pelety nebudou mít vysoký obsah popela a nebudou náchylné na tvorbou strusky. Cena se tímto procesem zvyšuje, ale hlídá dokonalou kvalitu pelet.

Kde nakoupíte dřevěné pelety?

Ptáte se, kde pořídíte dřevěné pelety nejvyšší kvality? V nabídce e-shopu Optimtop.cz najdete širokou nabídku pevných paliv a vyberete si to nejlepší podle vašich potřeb. Prodej pelet probíhá na paletách, kde jsou uložené pytle o váze 15 kg pro zjednodušení manipulace. Rozvoz po České republice je zdarma.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.