Jaká kritéria podléhají výběru strunové sekačky?

Strunová sekačka je velice užitečným pomocníkem při údržbě domácích zahrad i trávníků. Na trhu bychom ale nalezli celou řadu různých modelů od různých výrobců, a tak by se na první pohled mohlo zdát velice složité vybrat tu správnou strunovou sekačku.

Strunové sekačky mají celou řadu výhod. Jsou dobře ovladatelné, snadno použitelné a oproti klasickým sekačkám se s nimi můžeme dostat i na špatně přístupná místa. Podle čeho však strunovou sekačku vybrat?

Elektrické nebo benzínové strunové sekačky?

Mezi nejprodávanější patří aku strunová sekačka. Akumulátorový zdroj energie nám totiž umožňuje naprostou volnost pohybu a zároveň zajišťuje nízkou hmotnost nástroje. Malou nevýhodou je však kapacita baterií, které musíme pravidelně dobíjet. Tím pádem se strunová sekačka aku hodí pouze na malé zahrady a krátkodobé použití.

Oproti tomu je benzínová strunová sekačka ideální pro dlouhodobé sekání, protože vydrží v chodu i několik desítek minut. V porovnání s akumulátorovými sekačkami navíc nabízí vyšší výkon za stejnou svobodu pohybu. Ani za benzínovou sekačkou totiž nemusíme tahat napájecí kabel. Nevýhodami by pro některé z nás mohla být vyšší náročnost údržby, cena a relativně vyšší hmotnost.

Zdroj foto: Mike Pellinni / Shutterstock.com

Výkon motoru strunové sekačky

Běžné elektrické strunové sekačky disponují příkonem mezi 250 a 1000 W. Na údržbu pozemku u rodinného domu by to mělo stačit, avšak je třeba si pamatovat, že čím větší pozemek chceme udržovat, tím výkonnější sekačku potřebujeme. Suverénně nejvýkonnější jsou samozřejmě benzínové strunové sekačky, ale ani akumulátorové nářadí se nenechá zahanbit. Čím větší bude napětí v akumulátoru, tím výkonnější motor daná sekačka má. Standardní napětí je u běžných baterií v rozmezí od 14,4 do 54 V.

Jaká je šířka záběru?

S výkonností motoru souvisí samozřejmě i šířka záběru. Například strunová sekačka Hecht disponuje záběrem o šíři 30 centimetrů. To by se možná někomu z vás mohlo zdát málo, ale strunové sekačky přeci jen patří k dokončovacímu zahradnickému nářadí. K sekání trávy u budov, sloupů nebo v obtížně přístupných místech není potřeba mít záběr větší. V okamžiku, kdy chceme sekat opravdu přesně, měli bychom používat strunové sekačky s menším záběrem. Lépe se vedou, takže můžeme lépe kontrolovat velikost oblasti, kterou sekáme.

Existují různé typy žacího systému strunové sekačky?

Na trhu existují dva hlavní typy žacích systémů.

Tím prvním je systém jednostrunový, který se používá především u méně výkonných sekaček. Z cívky se odvíjí pouze jeden konec nylonové struny, a proto jsou tyto sekačky vhodné pouze pro sečení měkké trávy.

Druhým, a častějším systémem je systém dvoustrunový. Ze zásobníku v žací hlavě se odvíjí dva paprsky sekací struny. Tím pádem je strunová sekačka benzínová daleko efektivnější. Zároveň je ale nutné počítat s lehce zvýšenou spotřebou nylonové struny. Standardní průměr je 1,5 mm, avšak na sekání vyšší a tužší trávy lze použít i extra silnou strunu se složitějším průřezem.

Jak se bude struna ze zásobníku odvíjet?

S žacím systémem strunové sekačky pochopitelně souvisí i způsob odvíjení sekací struny. Nejběžnějším systémem je poloautomatické odvíjení. Struna se odvine v předem naměřených délkách po klepnutí žací hlavy o pevnou podložku s jejím roztočením. V praxi se tento systém často nazývá Tap and go.

Druhým a méně častým systémem je plně automatické odvíjení struny. Struna se automaticky odvíjí na požadovanou délku, takže se jako obsluha nemusíme o nic starat. Sečení tak probíhá vždy s maximální efektivitou. Zde doporučujeme strunovou sekačku Mountfield, která je ideální pro zastřihávání trávy okolo plotů a zídek.

Výběr strunové sekačky zase není tak těžký, jak by se mohlo na první pohled zdát. Při nákupu se zaměřte na výše zmíněné parametry, pomocí nichž si určitě vyberete tu nejlepší strunovou sekačku.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.