Kompresní punčochy a jejich využití

Kompresní punčochy jsou specifickým typem oblečení, který nosíme především z praktických důvodů. Nohy jsou v punčochách mírně stlačené, díky čemuž dochází k lepší cirkulaci krve. V jakých situacích můžete kompresní punčochy využít?

Nepostradatelná pomůcka pro pacienty s křečovými žilami

Nejčastěji kompresní punčochy oblékají pacienti, kteří se léčí s křečovými žilami. Právě v těchto případech totiž jsou kompresní punčochy nejvíce prospěšné. Výrazné zlepšení cirkulace krve v končetinách pomůže zmírnit otoky, svědění, nebo dokonce bolesti a uleví i od pocitu těžkých nohou.

V závislosti na tom, jak jsou potíže se žilní nedostatečností závažné, bude pacient kompresní punčochy nosit buď příležitostně, nebo naopak po celý den vyjma spánku.

Kompresní punčochy využijí i lidé s hlubokou žilní trombózou

Další skupinou pacientů, kterým je nošení kompresních punčoch často doporučováno, jsou ti, kteří trpí hlubokou žilní trombózou. Jde o onemocnění, během kterého se částečně nebo úplně ucpe žíla vinou krevní sraženiny. Nejčastěji jde právě o žíly na nohou. Společně s nezbytnou léčbou, která má za úkol tvorbě život ohrožujících krevních sraženin zabránit, se pacientům často doporučuje také nošení kompresních punčoch, které zajistí lepší průtok krve cévami v dolních končetinách.

Lepší sportovní výkon

Kompresní punčochy mohou posloužit nejen ke zmírnění zdravotních potíží, ale také ke zlepšení sportovní výkonnosti. Díky tomu, že kompresní punčochy pomáhají urychlit krevní oběh v končetinách, dochází k rychlejšímu a efektivnějšímu prokrvování a látkové výměně. Díky tomu se svaly rychleji okysličují a později unavují. Můžete tak podat vyšší výkon, ať už jde o momentální sílu, nebo dlouhodobou výdrž. Kompresní ponožky mohou pomoci i s regenerací, kterou dokážou urychlit. Poraďte se s odborníkem, jak vybrat kompresní punčochy pro sportovní či zdravotní benefity.

Prevence otoků a dřevěných nohou

Stojíte-li v práci často na nohou, možná vás trápí otoky dolních končetin nebo zdřevěnělé nohy. Typicky se jedná o kuchaře, číšníky, letušky nebo prodavače stojící za pultem. Podobné problémy se mohou objevit i při sedavém zaměstnání. Kompresní punčochy, díky tomu, že zlepšují krevní oběh, mohou pomoci tyto potíže eliminovat. Může také jít o prevenci rozvoje křečových žil v pozdějším věku.

Z podobných důvodů, zejména eliminaci otoků nohou, přijdou kompresní ponožky vhod i nastávajícím maminkám.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.