Komu se vyplatí topit doma plynem?

Zatímco ještě před několika lety se zdálo, že vytápění plynem bude v našich domácnostech na další desítky let naprostým standardem, dnes je rázem situace jiná. Podívali jsme se na to, komu bude dávat vytápění plynem i v budoucnu největší smysl.

Plynem topí až polovina domácností

V roce 2019 topila v Česku plynem téměř každá druhá domácnost. Právě plyn se totiž zdál být ideální náhradou za kotle na tuhá paliva. A tak zatímco na začátku devadesátých let většina domácností – zejména na venkově – topila uhlím a dřevem – na jejich konci už byl i v malých obcích v plném proudu přechod na kotle plynové.

Plyn se ještě nedávno zdál být naprosto stabilním a cenově dostupným zdrojem energie. Protože ale Česká republika dovážela plyn takřka výhradně z Ruska, v posledních dvou letech se pohled na plyn v Česku a EU mění. Kromě závislosti na jednom dodavateli značnou roli hraje i to, že ceny plynu několikanásobně vzrostly oproti stavu, na který jsme byli dlouhé roky zvyklí.

Plyn dává největší smysl u několik dekád starých budov

A právě u nemovitostí, které vsadily na plyn přibližně kolem roku 2000, dává plyn stále velký smysl. V těchto domech je zavedena přípojka na plyn až do kotelny, plynový kotel se zde již nachází. Dům ale zpravidla není tak dobře zateplen jako budovy vznikající dnes. Díky vysoké účinnosti plynových kotlů zvládnete s plynem takový dům bez potíží vytopit, aniž by vás účty za energii zruinovaly.

To samé ale vlastně platí i pro stavby ještě starší. Zkrátka všude tam, kde jsou značné úniky tepla, může plyn díky účinnosti plynových kotlů dávat dobrý smysl. Není náhoda, že i ve starších činžovních domech, které nejsou napojené na centrální topení, se z tohoto důvodu k vytápění jednotlivých místností často používají plynová topidla, tzv. vafky. Také v těchto domech, které mnohdy nelze kvůli památkové ochraně kvalitně zateplit, bude plynové vytápění i v budoucnu převládat.

Důležité je srovnání s alternativami

Hodnocení plynu bez srovnání s alternativami a bez dalšího kontextu ale nedává příliš smysl. Pro každou konkrétní stavbu se totiž může zdát ideální jiná forma vytápění. Proto byste vždy měli poměřovat všechny náklady. U nových staveb například pravděpodobně nebude dávat smysl investice do zřízení nové plynové přípojky. Místo toho bude výhodnějším řešením kombinace solárních panelů a tepelného čerpadla.

Pomoci může i výhodnější smlouva

Po strmém růstu aktuálně ceny plynu opět klesají. Došlo-li tedy u vás k přecenění ceny plynu, ale následně vám již cenu váš stávající dodavatel nesnížil, může dávat smysl přechod ke konkurenci, která vám nabídne výhodnější podmínky. Nebojte se zaslat alternativním dodavatelům nezávaznou poptávku a zjistit, jaké jsou cenové možnosti.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.