Vibrační brusky jako nástroj pro renovaci nábytku a dalších povrchů

Vibrační brusky jsou velice užitečným a účinným nástrojem pro renovaci nábytku a dalších povrchů. Slouží k snadné a rychlé úpravě nejrůznějších materiálů, nejčastěji dřeva, ale také plastů či měkčích kovů. Lze je použít na odstranění starých nátěrů, laku nebo rzi.

K čemu slouží a jak fungují

Vhodné jsou pro středně hrubé až jemné broušení, pro opracovávání detailů i velkých dílů. Umožňují upravovat materiály různých textur a tvrdostí. Hodí se zejména pro finální opracování dřevěných povrchů, hran a rohů. Jsou opatřeny speciální vibrační plošinou, na kterou je připojen brusný papír. Po zapnutí plošina začne vibrovat, čímž umožňuje snadno a rychle renovovat povrchy. 

Vyberte vhodný brusný papír

Používání vibrační brusky není náročné, ale vyžaduje osvojení základních postupů a technik práce. Především je třeba pořídit správný druh brusného papíru. Při jeho výběru musíte zohlednit několik faktorů, zejména druh renovovaného materiálu a také typ brusky. Na dřevo se doporučuje použít papír s jemnou zrnitostí (např. 120 nebo 150), který povrch dobře vybrousí a zároveň nezanechá příliš hluboké rýhy. Čím nižší je číslo zrnitosti, tím hrubší bude brusný papír.

Materiál očistěte, na stroj netlačte

Před použitím vibrační brusky odstraňte z povrchu, který hodláte renovovat, nečistoty, třísky a starý lak. Povrch by měl být před začátkem renovace čistý. Při práci s vibrační bruskou se doporučuje netlačit na ni příliš, stačí jemně. V opačném případě by mohlo dojít k poškození broušeného materiálu nebo k přehřátí brusky.

Rovnoměrný pohyb

Používejte správnou techniku, bruste ve směru vláken dřeva, aby nedošlo k poškození povrchu. Brusku držte rovně a snažte se o rovnoměrný pohyb, nezůstávejte příliš dlouho na jednom místě. Postupujte v mírných obloucích, nebo střídejte podélný a příčný pohyb. Pracujte výhradně za sucha. Chraňte se před prachem a nečistotami, použijte rukavice, brýle a respirátor. Při práci s výkonnějšími bruskami si nasaďte sluchátka.

Starejte se o ni dobře

Brusku udržujte v dobrém stavu. Pravidelně vyměňujte brusný papír, odstraňujte prach a nečistoty z brusné plošiny. Stroj skladujte na suchém a bezpečném místě. Pokud brusce poskytnete přiměřenou péči, bude vám sloužit dlouho a kvalitně.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.