Vypočítejte si objem vody ze střechy. Jakou nádrž na vodu potřebujete?

Sice se můžete naučit indiánský tanec deště, ovšem déšť se pravděpodobně ovládat nenaučíte. Raději se soustřeďte na výběr nádrže na vodu – při jejím výběru je nejdůležitější velikost. Jak zvolit tu správnou?

Zdroj foto: Young Swee Ming / Shutterstock.com

Vaše spotřeba vody a potřeby

Znalost vaší spotřeby vody a potřeb vám pomůže pochopit, kolik dešťové vody potřebujete.

Vaše vyúčtování za vodu je skvělým způsobem, jak získat přehled o zvycích vaší rodiny v oblasti spotřeby vody. Hadicové měřiče mohou také pomoci vypočítat objem vody, který obvykle využíváte na užitkové účely.

Průměrné srážky ve vašem prostředí

Znalost průměrných srážek je prvním krokem k pochopení toho, kolik dešťové vody můžete skutečně zachytit.

Údaje o srážkách jsou obecně dostupné zdarma online z místních meteorologických služeb.

Kromě zohlednění měsíčních a ročních průměrů je důležité vzít v úvahu i sezónnost srážek. V období dešťů pravděpodobně budete chtít zachytit více vody, aby byla k dispozici pro použití během období sucha.

Omezení prostoru a umístění

Jakmile vyberete ideální velikost nádrže na dešťovou vodu, je třeba vzít v úvahu ještě jeden faktor: prostor, který máte k dispozici pro instalaci nádrže nebo nádrží.

V závislosti na vašem majetku a dostupném prostoru může být nutné instalovat nádrž  nad zemí nebo v podzemí, v blízkosti vašeho majetku nebo dále, pod střechu nebo nad ní.

Tyto požadavky mohou určí nejlepší druh nádrže (např.  beton vs. polyethylen atd.) a také, zda potřebujete jednu nebo více nádrží.

Vaše velikost a plocha střechy

1 mm dešťové vody na 1 metr čtvereční střechy se rovná 1 litru vody, takže je nutné znát velikost vaší střechy a vypočítat, kolik dešťové vody můžete mít.

Svou velikost střechy můžete vypočítat podle svých stavebních plánů, zhruba měřením na úrovni země pomocí svinovacího metru nebo pomocí Google Maps nebo jiného softwaru pro mapování.

U čtvercové nebo obdélníkové střechy je výpočet plochy jednoduchý: Délka (v metrech) x Šířka (v metrech) = Plocha střechy (v metrech čtverečních).

Je zřejmé, že čím větší je vaše střecha, tím více dešťové vody můžete mít.

Tento výpočet umožňuje odhadnout maximální objem vody, který můžete získat: Plocha střechy (v metrech čtverečních) x Průměrné roční srážky (v milimetrech) = Maximální kapacita pro sběr deště (v litrech).

Zdroj: bbc.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.