Pěstování růží: Pravidelný řez, humózní půda a ochrana rostliny před mrazem

Pro mnohé pěstitele je růže královnou květin, jež si zaslouží tu nejlepší péči. Na světě je vyšlechtěno mnoho druhů této okouzlující rostliny, a to v různých barvách.

Můžeme je vidět v barevné škále od klasické červené, přes žlutou, bílou, růžovou a mnohé další. Co všechno je třeba růžím dopřát, aby se vám odvděčily bohatství květů?

Co zajímavého víme o růžích?

Na světě existuje na 100 druhů růží, které se ve volné přírodě vyskytují výhradně na severní polokouli. Některé mohou růst i jako liány.

Najdete je:

  • na okrajích lesů,
  • na mezích,
  • v křovinách.

Kultivary je možné rozdělit na historické růže, jež vznikly křížením růže keltské, a moderní hybridní růže. Tyto rostliny provázejí člověka už od starověku.

Zmínku o nich najdete v literatuře, mytologii i symbolice. V křesťanství je růže symbolem Panny Marie, v květomluvě promlouvá slovy lásky. Je také významným znakem v heraldice – pětilistou růži měli ve svém erbu Rožmberkové.

Slunné místo je základ

Růže milují slunce, a proto by měly růst tam, kde ho budou mít dostatek. V polostínu obecně tyto rostliny příliš neprospívají, navíc jsou zde náchylnější na škůdce. Přesto ani jim nedělá dobře příliš ostré slunce na jižní straně, protože jim hrozí popálení. Na chvíli snesou zastínění. A dařit se jim nebude ani pod vzrostlými stromy.

Kyselá, těžká a jílovitá půda je pro růže nevhodná. Lépe se jim bude dařit v hlinitopísčité zemině bohaté na živiny s pH okolo 6 až 7. V jejich blízkosti by měl proudit dostatečně vzduch, který jim po dešti rychle vysuší mokré listy.

Příliš kyselou půdu je třeba upravit přídavkem vápna, jež může být ve formě mletého vápence, nikoliv hašeného vápna. Je-li půda zásaditá, doplníme je rašelinou.

Zdroj foto: Suratn Sridama / Shutterstock.com

Výsadba růží

Nejvhodnější dobou na výsadbu růží je druhá polovina října, než přijdou mrazy. Platí, že čím dříve růži na podzim vysadíme, tím pro ni lépe uděláme. Sadit je lze i na jaře, jakmile opadnou mrazíky. Rostliny sázíme tak hluboko, aby měla kořenový krček maximálně 5 cm pod úrovní půdy. Z něho vystupují výhony a je třeba ho dobře chránit před chladem v zimě přisypáním zeminy o výšce alespoň 20 cm.

Jak ošetřujeme růže na jaře

V jarním čase, kdy už mrazy nehrozí, odstraníme nasypanou zeminu a provedeme jarní řez. Ten je velmi důležitý pro omlazení rostliny. Pokud bychom růži pravidelně neřezali, rostla by pouze do výšky s tím, že ve spodní části by byla holá. U velkokvětých růží necháme asi 4 očka. Skalkové růže zkrátíme na polovinu. Pnoucí růže prosvětlíme a odstraníme uschlé větve.

Péče o růže během vegetace

Rostliny by měly mít nakypřený záhon bez plevele. Zálivka by měla směřovat k bázi, nikoliv na listy. Nemusíme se bát růže hodně prolít vodou. Od září zálivku omezíme. Jako hnojivo je možné použít oblíbený Cererit, přihnojit na podzim je možné také síranem draselným.

Choroby a škůdci

Nejčastější chorobou růží je černá skvrnitost na listech, jejíž intenzita je vyšší při vlhkém a teplém počasí. Zárodky houby přezimují ve spadaném listí a dovedou odolat i velmi nízkým teplotám. Jako ochranu použijeme odstranění a spálení listí, zalévání na bázi, nikoliv na list.

  • Je-li na mladých výhonech šedobílý moučnatý povlak, jedná se o padlí růžové. Jako chemický postřik lze použít Saprol 0,125% a Dithane M 0,3%.
  • Nepříjemné je také napadení růží mšicemi, které vyhledávají zejména mladé výhony. Na ně je nejúčinnější Pirimor DP 0,075%.

Ochrana růží před zimou

Jakmile se bude blížit zima, měli bychom růže přikrýt vrstvou kompostu, která je bude chránit před mrazem. Choulostivější odrůdy můžeme zakrýt i chvojím. Použití fólie je nevhodné.

Při dobré péči růže roste a dělá radost několik desítek let.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.