Prosluňte se ke zdraví

Říká se mu vitamín slunce, patří mezi 13 vitamínů, které si tělo nedokáže samo vytvořit a přitom se bez něj neobejde. Jeho nedostatek může v organismu napáchat škody, proto je třeba hladinu vitaminu D sledovat už u těhotných žen, aby se jejich miminko nepotýkalo se zdravotními obtížemi.

Déčko si až v 90 % získáváme ze slunečního záření a jen v 10 % stravou. To ovšem neplatí pro novorozence a miminka, protože ty nemůžeme vystavovat přímému slunečnímu záření. Když má maminka dostatek vitaminu D, předává ho potomkovi mateřským mlékem, v opačném případě je třeba ho pravidelně doplňovat už od prvních dní života. Proč? Vitamin D rozpustný v tucích hraje totiž zásadní roli při vstřebávání vápníku a fosforu. Ty podporují správný vývoj kostí, fungování svalů a posilování imunity. Děti, které trápí nedostatek vitaminu D mohou být opožděné v růstu, mají deformity kostí, kosti jsou křehké a snadno se lámou, mohou mít problémy s klouby… Na to myslí lékaři z pediatrie, kteří mají své svěřence v péči již po propuštění z porodnice a preventivně novorozencům a kojencům začíná podávat kapka vitaminu D od dvou týdnů věku po celý první rok života. Kapky jsou známé pod názvem Vigantol a zná je každá maminka.

Kontrola při každé návštěvě dětského lékaře

Správný psychomotorický vývoj kojence, batolete i staršího dítěte je součástí každé návštěva pediatra dle předepsaného harmonogramu preventivních prohlídek. Při nich lékař sleduje i vývoj kostí, růst, svaly, pohyb a celkové prospívání. A předepisuje vitamin D. Je zásadní pro vývoj kostry (páteře, dlouhých i lebečních kostí, které se při výrazném nedostatku mohou deformovat), pro správnou tvorbu dentice, chrání dětské zuby před zvýšenou kazivostí, nemocností, unaveností.

S dospělými je to podobné

Dospělí si doplňují déčko pobytem na sluníčku, ale neměli byste podceňovat ani příjem stravou či potravinovými doplňky. Protože nedostatek Déčka je spojený s řadou obtíží, které nechcete: obezitou, autoimunitními nemocemi (třeba roztroušenou sklerózou), osteoporózou, neplodností, cukrovkou, kardiovaskulárními obtížemi. Přispívá k únavě a psychickým potížím (depresím, podrážděnosti…) a snížení obranyschopnosti organismu.

K čemu ho potřebuje tělo

Naopak při dostatečném příjmu, vitamin D chrání před viry a záněty, pomáhá k hormonální rovnováze těla, chrání nám srdce, nervový systém, preventivně snižuje krevní tlak, má obrovsky pozitivní vliv na plodnost ženy a zlepšuje náladu. To je dost důvodů, ne?

Kde ho získáme?

Déčko obsahují mléčné výrobky, tučné ryby jako losos, tuňák, makrela nebo sardinky, hovězí maso, vaječné žloutky, sardinky, tresčí játra a játra obecně, naklíčená semena. Hlavním zdrojem je samozřejmě rybí tuk, ale ten speciálně děti jen velmi těžko přijímají, zkuste jim Déčko obalit do zajímavého oběda.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.