Prosluňte se ke zdraví

Říká se mu vitamín slunce, patří mezi 13 vitamínů, které si tělo nedokáže samo vytvořit a přitom se bez něj neobejde. Jeho nedostatek může v organismu napáchat škody, proto je třeba hladinu vitaminu D sledovat už u těhotných žen, aby se jejich miminko nepotýkalo se zdravotními obtížemi.

Déčko si až v 90 % získáváme ze slunečního záření a jen v 10 % stravou. To ovšem neplatí pro novorozence a miminka, protože ty nemůžeme vystavovat přímému slunečnímu záření. Když má maminka dostatek vitaminu D, předává ho potomkovi mateřským mlékem, v opačném případě je třeba ho pravidelně doplňovat už od prvních dní života. Proč? Vitamin D rozpustný v tucích hraje totiž zásadní roli při vstřebávání vápníku a fosforu. Ty podporují správný vývoj kostí, fungování svalů a posilování imunity. Děti, které trápí nedostatek vitaminu D mohou být opožděné v růstu, mají deformity kostí, kosti jsou křehké a snadno se lámou, mohou mít problémy s klouby… Na to myslí lékaři z pediatrie, kteří mají své svěřence v péči již po propuštění z porodnice a preventivně novorozencům a kojencům začíná podávat kapka vitaminu D od dvou týdnů věku po celý první rok života. Kapky jsou známé pod názvem Vigantol a zná je každá maminka.

Kontrola při každé návštěvě dětského lékaře

Správný psychomotorický vývoj kojence, batolete i staršího dítěte je součástí každé návštěva pediatra dle předepsaného harmonogramu preventivních prohlídek. Při nich lékař sleduje i vývoj kostí, růst, svaly, pohyb a celkové prospívání. A předepisuje vitamin D. Je zásadní pro vývoj kostry (páteře, dlouhých i lebečních kostí, které se při výrazném nedostatku mohou deformovat), pro správnou tvorbu dentice, chrání dětské zuby před zvýšenou kazivostí, nemocností, unaveností.

S dospělými je to podobné

Dospělí si doplňují déčko pobytem na sluníčku, ale neměli byste podceňovat ani příjem stravou či potravinovými doplňky. Protože nedostatek Déčka je spojený s řadou obtíží, které nechcete: obezitou, autoimunitními nemocemi (třeba roztroušenou sklerózou), osteoporózou, neplodností, cukrovkou, kardiovaskulárními obtížemi. Přispívá k únavě a psychickým potížím (depresím, podrážděnosti…) a snížení obranyschopnosti organismu.

K čemu ho potřebuje tělo

Naopak při dostatečném příjmu, vitamin D chrání před viry a záněty, pomáhá k hormonální rovnováze těla, chrání nám srdce, nervový systém, preventivně snižuje krevní tlak, má obrovsky pozitivní vliv na plodnost ženy a zlepšuje náladu. To je dost důvodů, ne?

Kde ho získáme?

Déčko obsahují mléčné výrobky, tučné ryby jako losos, tuňák, makrela nebo sardinky, hovězí maso, vaječné žloutky, sardinky, tresčí játra a játra obecně, naklíčená semena. Hlavním zdrojem je samozřejmě rybí tuk, ale ten speciálně děti jen velmi těžko přijímají, zkuste jim Déčko obalit do zajímavého oběda.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.