3 hlavní chyby, které děláte při psaní vysokoškolské práce

Diplomová práce je klíčovým prvkem pro úspěšné dokončení vysokoškolského studia. Její vypracování je časově náročné a mnoho studentů s tím hodně bojuje. Bohužel existuje hodně chyb, které můžete při psaní udělat. Dnes se podíváme na hlavní tři chyby, které dělá ve své závěrečné práci prakticky každý student bez ohledu na to, jestli jde o práci diplomovou, rigorózní nebo jinou. Jedná se o:

  • formu práce,
  • závěr,
  • citace.

Zvolte správnou formu psaní

Logicky si řeknete, že práci píšete vy. Proto byste měli psát v ich formě. Není to pravda. Při tisku práce použijete tonery HP sice vy osobně, ale v práci byste v první osobě mluvit neměli. Místo toho používejte obraty typu: „Hlavním cílem práce je…“, „V práci je řešeno…“ a další. Při obhajobě práce samozřejmě mluvte v první osobě jednotného čísla, ale v práci byste se tomu měli vyhýbat. Musí znít neutrálně a profesionálně.

Dávejte si pozor na vlastní názor

V jádru práce byste měli vycházet z faktů a navrhnout několik možností řešení dané problematiky. V závěru byste měli zvolit jedno z řešení, což bude založené na vlastním názoru. Ten byste měli projevit také při obhajobě. Dávejte si jen pozor na to, že obojí souhlasí. Vypracování podkladu k rigorózní práciod někoho jiného je skvělou pomocí. Myslete ale na to, že musíte své práci věřit a vědět, pro jaké řešení jste se rozhodli. Když zvolíte při obhajobě jiné, nebude to vypadat dobře.

Citace jsou noční můrou každého studenta

Při psaní potřebujete pohodlí. Možná potřebujete ochranné rolety, abyste se mohli soustředit na práci. V každém případě se na konci musíte soustředit také na citace. Nesprávné citování je obrovský problém. Existuje hned několik možností. Jednu z nich si zvolte a té se držte. A vždy se podívejte na to, jaký styl citace preferuje vaše fakulta. Citace v textu uvádějte přesně, jinak můžete riskovat velkou ostudu nebo odebrání titulu. Citace proto nepodceňujte a dobře se na ně připravte.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.