Běžný účet vs. spořící účet: Jaké jsou rozdíly a který je pro vás vhodný

Spořicí účet je skvělý pro ty, kteří si chtějí spořit na konkrétní cíl, jako je auto nebo záloha na dům, a běžný účet je primárně navržen pro usnadnění častých nebo pravidelných finančních transakcí obchodníků, placení nájmů, účtů za energii atd. Co byste o nich měli vědět?

Jaký je rozdíl mezi běžným účtem a spořícím účtem?

  • Běžné účty jsou obecně nejlepší pro správu každodenních transakcí. Většina běžných účtů nemá nijak závratný úrok. Nicméně umožňují vám výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma, správu příchozích a odchozích plateb, přečerpání v podobě kontokorentu.
  • Spořicí účty jsou bezpečným domovem pro extra hotovost, a jsou lépe útočené než běžný účet. Jednoduše řečeno, peníze na měsíční rozpočet domácnosti patří na běžný účet. A zůstatek, který neplánujete aktuální měsíc utratit, by vám měl vydělávat na spořícím účtu. 

Je moudré mít na běžném účtu velký zůstatek?

Než přejdete na spořící účet s vysokým úrokem a použijete jej k uchování přebytečné hotovosti, musíte také zvážit, zda je rozumné držet své úspory na účtu, který používáte ke každodennímu utrácení. Musíte zvážit, s jakou pravděpodobností byste peníze utratili, pokud by byly uloženy na vašem běžném účtu. 

Dalším faktorem je bezpečnost. Ačkoli je zabezpečení bankovního účtu obecně poměrně robustní, pokud by se někdo zmocnil vaší bankovní karty nebo by bezohledný prodejce začal účtovat podvodné poplatky na vaší debetní kartě, mohli byste potenciálně přijít o své úspory. V případě podvodné činnosti byste měli být schopni získat zpět peníze od své banky, ale stále můžete zůstat bez zůstatku, dokud nebude záležitost vyřešena.

Vyplatí se používat běžný účet ke spoření?

Pokud obvykle nosíte kladný zůstatek nebo máte úspory do maximální povolené výše na běžném účtu s vysokým úrokem, vyplatí se zvážit použití běžného účtu k uložení části vašich úspor.

Musíte si však být jisti, že na spořícím účtu nemůžete získat lepší výnos a být rádi, že můžete spravovat své každodenní finance na stejném účtu jako své úspory, pokud tomu tak není, držte se samostatného spořícího účtu. 

Můžete použít spořicí účet jako běžný účet?

Mnoho spořicích účtů nyní nabízí řadu funkcí, které byly dříve dostupné pouze u běžného účtu. Tyto extra funkce zahrnují hotovost a debetní karty pro výběr peněz nebo platby za zboží v obchodech. Stále však existují určité funkce, které jsou dostupné pouze u běžného účtu, jako je placení účtů a přístup k kontokorentu.

Některé ze spořicích účtů, které nabízejí tyto zvláštní možnosti, tak činí také na úkor dobré úrokové sazby, což znamená, že byste mohli získat lepší výnos z běžného účtu s vysokým úrokem. Mnoho spořicích účtů také omezuje počet výběrů, které můžete provést, aniž byste přišli o část úroků, které jste získali.

Jak se rozhodnout, který účet si pořídit?

Pokud hledáte účet pro správu peněz a placení běžných záležitostí, spořící účet vám obvykle nestačí. Pravděpodobně bude lepší, když jej použijete ve spojení s běžným účtem.

Můžete také být schopni „propojit“ dva účty přímo, pokud si vyberete účet od stejné banky jako váš běžný účet. Zde se zůstatek na spořicím účtu v případě potřeby automaticky použije k dobití běžného účtu nebo se strhne na spořicí účet, pokud je zůstatek na běžném účtu příliš vysoký.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.