Usnadněte si práci na zahradě za pomoci postřikovače

Pokud se věnujete zahrádkaření, pak by pro vás pojem postřikovač neměl být cizí. Je to dokonalý pomocník, který se umí postarat o to, aby vaše rostliny byly v co největším bezpečí. Může vám pomoci před otravnými škůdci, chorobami nebo plevelem. A na to, jak s jeho pomocí dosáhnout co největší efektivity se podíváme právě v tomto článku.

Vyberte správný přípravek a dodržujte dávkování

Před tím, než tohoto zahradního pomocníka použijete, je potřeba vybrat vhodný přípravek na postřik. V každém obchodě u daného sortimentu najdete etiketu, ve které se dozvíte požadované informace. Zaměřte se na účel daného přípravku. Pokud například potřebujete přípravky proti houbovým chorobám, pak se dívejte po fungicidech.

Podle cílového organismu tak můžeme dělit pesticidy na:

  • insekticidy,
  • herbicidy,
  • algicidy,
  • fungicidy,
  • akaricidy a jiné.

Pořízením vhodného postřikového přípravku to ale nekončí. Pokud chcete rostliny ochránit, a ne jim ublížit, pak musíte dbát na to, aby bylo dodrženo doporučené dávkování. Nezapomínejte také na to, že každý postřik má své jedinečné vlastnosti. Některé by se neměly aplikovat před deštěm, jiné zase za silného slunce.

postřik
Zdroj foto: Nomad_Soul / Shutterstock.com

Dbejte nabezpečnost a správné skladování

Všichni víme, že zahradní postřikovače jsou výbornými pomocníky, ale málokdo ví, že pro nás také mohou být nebezpečné. Je proto třeba dodržovat jistá bezpečnostní opatření. Ta najdete na obalu každého přípravku. Nezapomínejte používat vhodné ochranné vybavení, jako jsou rukavice, ochranné brýle a oděv. To by mělo dostatečně minimalizovat případné nežádoucí vlivy. Obzvláště se jedná o kontakt postřiku s kůží nebo dokonce jeho vdechování.

S bezpečností je spojeno také pravidelné čištění postřikovače. Po použití jej důkladně opláchněte čistou vodou a odstraňte zbytky přípravku. Toto provádějte, pokud možno pravidelně, abyste minimalizovali riziko kontaminace a udrželi optimální výkon. Následně u skladování postřikovače dodržujte pokyny výrobce ohledně teploty a bezpečného uložení. Jestli vám po dokončení zbyl nějaký postřik, pak je vhodné pro jeho uložení použít například zahradní úložný box opatřený zámkem. Přece jenom se jedná o nebezpečné chemikálie.

Když si to tedy vše shrneme, správné používání zahradního postřikovače je zásadní pro účinnou ochranu rostlin a minimalizaci negativních účinků pro okolí i vás. Vyberte správný postřikový přípravek, dodržujte doporučené dávky, časy aplikace a nezapomínejte na bezpečnostní opatření. Stačí dodržet těchto pár bodů a dosáhnete těch nejlepších výsledků.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.