Dentální hygiena – proč bychom jí měli pravidelně absolvovat?

Řada lidí ji podceňuje, ale dentální hygiena není jen profi čištění zubů. Pokud alespoň dvakrát ročně dentální hygienu absolvujete, výrazně snížíte riziko zánětu dásní a s ním související hrozbu propuknutí parodontitidy. Dentální hygienik vám také profesionální péčí pomáhá zpevnit zubní sklovinu ve snaze předejít kazivosti zubů.

Dentální hygiena tedy působí preventivně, ale zároveň má i léčebný charakter, protože pomáhá zamezit řadě nemocí dutiny ústní. Nejde tedy zdaleka jen o kosmetický zákrok, aby byl náš úsměv zářivý a zuby bělostné.

Dentální hygiena – co všechno obnáší

Alespoň dvakrát ročně byste si měli domluvit schůzku u dentální hygienistky nebo u stomatologa, pokud dentální hygienu provádí. Co všechno se během jedné návštěvy bude dít?

1. Kontrola dutiny ústní

Nejprve dentista zjistí, v jakém stavu se právě nachází, jak dobře si čistíte zuby v domácích podmínkách a vysvětlí vám, jak postupovat správně. Pokud chcete mít krásné a zdravé zuby, zdaleka nestačí jen elektrický kartáček a pasta. Kromě čistoty zubů zkontroluje, jestli vám nekrvácí dásně. To by totiž znamenalo, že vaše dásně jsou nemocné.

2. Technika čištění zubů

K běžnému standardu patří také používání zubní nitě a mezizubního kartáčku, abyste odcházeli z koupelny s jistotou, že jste pro zubní hygienu doma udělali maximum. Dentální hygienik s vámi následně projde správnou techniku čištění zubů, doporučí vám výběr a vysvětlí použití potřebných pomůcek. 

3. Odstranění zubního plaku i kamene

Nejčastějším zákrokem zubního hygienika je odstraňování zubního kamene. Ten je jednak naddásňový, ten bývá nejčastěji na vnitřní straně spodních zubů. Potom je poddásňový, což bývá příznakem právě parodontitidy a jeho odstranění patří k léčebným krokům.

Dentální hygiena odstráni zubní kámen

Co je zubní kámen? Na povrchu zubů se usazuje zubní plak. Ten se, pokud není pořádně odstraňován pravidelným čištěním zubů, usazuje ve spodní části zubů. Slinami, díky obsahu minerálů v nich obsažených, postupně dochází ke kalcifikaci, tedy zvápenatění neboli k ztvrdnutí. Zubní kámen dáseň dráždí, takže je citlivá a náchylná k zánětům. Proto je nutné ho pravidelně odstraňovat.

Dentální hygiena
Zdroj foto: Sergii Kuchugurnyi / Shutterstock.com

4. Odstranění zubní pigmentace

Jistě víte, že některé potraviny a nápoje zanechávají na zubech své stopy. Jedná se především o kávu, červené víno, ale také kouření zuby zabarvuje. Pomocí pískování jemným pískem (metoda air flow) vás dentální hygienik zbaví nejen zbytků zubního kamene, ale také zubní pigmentace. Vaše zuby budou zase bělostné.

5. Fluoridace zubů

Závěrečná procedura při profesionální dentální hygieně je fluoridace. Jedná se o nanášení fluoridového laku, který podporuje remineralizaci zubu, povrch zubní skloviny se zacelí. Zmizí nebezpečné štěrbiny, kde by se mohly usazovat bakterie způsobující zubní kaz. Díky fluoridaci se výskyt zubního kazu významně snižuje a zuby jsou chráněny před odvápněním.

Zdroj: Vitalia.cz

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.