Co si můžete vzít do letadla? Jakou zvolit příruční batožinu

Příruční zavazadlo – co smí a nesmí obsahovat, to je věčné dilema všech cestovatelů. Je třeba dodržet přesné rozměry a váhu zavazadla. Co může obsahovat kufr do letadla?

Připravte se dopředu, a na letišti, ani přímo v letadle vás už nic nezaskočí.

Příruční zavazadlo 

Příruční zavazadlo si s sebou berete přímo na palubu letadla bezplatně. Někdy si můžete vzít dokonce dvě, což ocení především ženy, které chtějí mít zavazadlo, ale zároveň i kabelku.

Rozměry

Připravte se na to, že obvyklá požadovaná velikost je 40 cm x 25 cm x 20 cm. Je to dáno tím, že na palubě své věci ukládáte do úložných boxů nad hlavou, nebo pod sedačku cestujícího před vámi. Zavazadlo do letadla větších rozměrů se tam bohužel nevejde. 

Velikost příručního zavazadla vám doporučujeme zkontrolovat si na oficiální stránce letecké společnosti, se kterou budete letět. Někdy se mohou objevit rozdílné rozměry příručního zavazadla. Ryanair příruční zavazadlo se může mírně lišit od Wizzair příručního zavazadla, rozdíly by neměly být velké, avšak každá letecká společnost má výhradní právo na vlastní podmínky.

Váha

Příruční zavazadlo do letadla je limitováno také jeho váhou. Je stanovena přibližně na 5 – 10 kg. Často se stává, že do ekonomické třídy je váhový limit 5 kg, a první třída má povoleno 10 kg. Nejlepší možností, jak zjistit pro vás povolený limit, je si tuto skutečnost ověřit přímo na infolince společnosti, se kterou jste se rozhodli cestovat. Tyto informace si můžete ověřit také na webových stránkách dané společnosti.

 

Priority boarding 

Přednostní nástup do letadla (priority boarding) si můžete zakoupit v případě, cestujete-li na delší dobu a rozměry kufru do letadla se vám zdají malé. Priority boarding znamená, že máte nárok na jedno zavazadlo do letadla zdarma plus si k tomu zakoupíte za jistý poplatek (liší se podle leteckých společností) ještě jedno příruční zavazadlo s většími rozměry. Rozměry zavazadla jsou v takovém případě 55 x 40 x 20 cm a hmotnost zavazadla do 10 kg. Znamená to tedy, že si s sebou můžete vzít menší batoh do letadla a palubní kufr. Příruční kufr do letadla je vhodný i pro ty, kteří nechtějí ztrácet čas odbavováním zavazadel na letišti a zároveň chtějí mít svá zavazadla bezpečně s sebou.

Kromě toho, že máte nárok na jedno zavazadlo navíc máte také nárok na přednostní nástup do letadla. Při kontrole letenek tedy povětšinou nejprve kontrolují cestující, kteří mají zakoupení priority boarding a následně ostatní cestující.

Do letadla si nemusíte brát zavazadlo přesně stanovených rozměrů. Místo něj použijte cestovní batoh jako příruční zavazadlo. Samozřejmě ani batoh do letadla zde nesmíte překročit určité rozměry a jeho váhu, ale na cestování je rozhodně vhodnější než cestovní kufřík, který musíte držet mimo let v ruce. Díky tomu, že máte obě ruce volné při nastupování a vystupování z letadla, poznáte výhody také v čase stráveném v letištních halách.

Co může obsahovat příruční zavazadlo do letadla

Rozhodně si tam nezapomeňte sbalit všechny potřebné doklady, co budete na svých cestách potřebovat. Pas, letenky, pojištění – to jsou věci, které si zkontrolujte klidně i třikrát. Další obsah příručního zavazadla jsou peníze, cennosti, šperky, ale také mobilní telefon, fotoaparát, notebook, teplé ponožky, protože v letadle bývá zima, bonbóny a žvýkačky, abyste předešli nepříjemnému tlaku v uších při startu.

Na palubu letadla mohou zapalovače ale i elektronické cigarety. Ovšem je potřeba vzít v potaz, že veškeré tekutiny, které si do letadla vezmete, musí mít maximální obsah 100 mililitrů a celkový objem všech tekutin nesmí být více než jeden litr. Všechny tyto lahvičky s tekutinami se pak musí dát do plastového a průhledného uzavíratelného sáčku. Ten nesmí být větší než 20×20 centimetrů. Tato pravidla platí nejenom po celé Evropské unii, ale i v Kanadě, Spojených státech, na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku.

I náplň v zapalovači se pak počítá jako tekutina, a stejně tak náplně do elektronických cigaret.

Tekutiny do letadla

Může obsahovat příruční zavazadlo tekutiny? Může. Ale jsou zde stanovena dost přísná pravidla. Obsah musí být v originálním balení a největší množství jedné lahvičky je pouze 100 ml. Díky tomu na palubu dostanete krémy na ruce, zubní pastu nebo parfém. Při kontrole musí být vše uloženo v průhledném sáčku a celkový obsah tekutin nesmí překročit 1 litr. Pití si brát ani nezkoušejte, skončí v koši. V nástupní hale nebo letadle si jej však budete moct koupit.

Jako tekutiny se ale na letišti berou i:

 • rtěnky,
 • pomády,
 • balzámy,
 • krémy,
 • deodoranty,
 • voňavky nebo pěny.

Tohle by měly vědět zejména dámy, které cestují se svou kosmetickou taštičkou. Po nedodržení pravidel by totiž bylo velmi pravděpodobné, že o všechny věci vás připraví na místě letištní kontrola. Převážet tekutiny v letadle opravdu není nic jednoduchého.

Ve výjimečných případech je možné dostat výjimku s potvrzením od lékaře nebo po názorné ochutnávce neznámé tekutiny přímo před personálem letiště bezprostředně před nastoupením do letadla. Je povoleno mít u sebe ale tolik léků, kolik je nezbytně nutné pro člověka během letu. Samozřejmostí je dětské kojenecké mléko a ostatní potraviny pro malé pasažéry.

Co nesmí obsahovat příruční zavazadlo

Příruční zavazadlo je takové, které si můžete vzít s sebou na palubu letadla. Pro takové zavazadlo a jeho obsah platí mnohem přísnější pravidla než pro zavazadlo odbavené, které s vámi sice cestuje v letadle, ale není přímo na palubě letadla.

Na palubu letadla si klidně můžete vzít i krosnu jako příruční zavazadlo, ale rozhodně vám neprojde, pokud v ní budou nalezeny jakékoliv ostré předměty. Teď není řeč pouze o nožících, či jiných zbraních, ale například také nůžky nebo vývrtky. Zapomeňte také na laky na vlasy, alkohol a potraviny, které jsou tekuté, nebo polotekuté konzistence. Všechny tyto předměty byste museli vyhodit do koše, jinak neodletíte.

Všechny mezinárodní pokyny pak hovoří jasně. Na letiště, a tedy vůbec do letadla nepatří nože, zbraně, drogy, střelivo, výbušniny, jedy, hořlaviny nebo žíraviny.

Konkrétně do příručního zavazadla nepatří ani:

 • žádné tekutiny nad 100 mililitrů,
 • nůžky,
 • nože nebo břitvy na holení,
 • jehlice,
 • hole,
 • rybářské pruty,
 • pilníčky na nehty,
 • tlakové nádoby,
 • tekutiny v neoriginálním balení,
 • atrapy či plastové hračky připomínající zbraně.

Také příruční zavazadlo nesmí obsahovat

Možná si říkáte, co může být na repelentu nebezpečného ale ano, i ten je na palubě letadla zcela nepřípustný. Repelent patří k zakázaným stejně jako holicí strojek. Ten, pokud je elektronický, patří jedině do odbaveného zavazadla. Na palubu letadla je však možné si vzít s sebou bezpečnostní mechanický holicí strojek nebo holicí sady na jedno použití se zakrytou čepelí.

Seznam toho, co si s sebou nemůžete vzít do letadla, je poměrně hodně dlouhý, a nejlepší je tak si předem zjistit, co může obsahovat příruční zavazadlo do letadla.

Kde koupit příruční zavazadlo

Chcete-li cestovat v elegantním stylu, kupte si zavazadlo přímo určené k cestování letadlem. Na internetu, ale také v kamenných obchodech je k dostání velké množství různých druhů kufříků nebo batohů ve všech možných barvách a provedeních. Pokud vám záleží na ceně, dejte do vyhledávače na internetu – příruční zavazadlo levně nebo kufr do letadla.Objeví se zajímavé nabídky za ještě zajímavější ceny.

Pokud vás čeká váš první let letadlem, nezapomeňte si nastudovat podmínky konkrétní letecké společnosti a hlavně při vzletu zachovejte rozvahu. Tak vzhůru do oblak.

Pokud cestujete s hudebními nástroji nebo se sportovním nářadím, počítejte rovněž s určitými omezeními. Nakolik jde o opravdu cenné věci, zvažte jejich převážení, protože pravděpodobně budou muset po zkontrolování do zavazadlového prostoru.

Pokud se dobře připravíte na cestu letadlem, nebude nic, co by vás nemile překvapilo a zničilo zážitek z letu. Před odletem si vše ještě jednou pořádně zkontrolujte.

Zdroj: travel-made-simple.com, realsimple.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.