Jedlé květy v receptech aneb pozvěte do kuchyně přírodu

Jíme i očima, a to je svatá pravda. Krásně dozdobené a barevné jídlo nám bude mnohem více chutnat. K tomuto účelu nám skvěle poslouží barevné jedlé květy. Vyzkoušeli byste takové jídlo?

Spoustu jedlých květů najdete na své zahrádce nebo si je můžete nasbírat během procházky v lese či na louce, dají se ale samozřejmě i koupit. Které květy se dají jíst a jakou chuť nám do pokrmu přinesou?

Barvičky na talíři – posbírejte si je, vypěstujte nebo kupte

Barevné jedlé květy nejen skvěle vypadají, ale také chutnají. Dodají pokrmům zvláštní a neobvyklou chuť. Začněte vařit trošku jinak a vaše rodina i přátelé budou z vašich výtvorů nadšení. Pokud budete do jídel květy přidávat, nepřehánějte to už s kořením:

  • Jednotlivé chutě by se mohly bít a výsledek by nebyl tak intenzivní.
  • Květy také nikdy nevařte, tepelnou úpravou by přišly o svůj krásný vzhled ale také o vůni a chuť.
  • Vždy se přidávají až na konci vaření, pokrmy se jimi zdobí a skvěle se hodí ke studeným pokrmům, jako jsou saláty nebo zmrzliny.

Jedlé květy se dají využít čerstvé, sušené, ale také mražené. Jedním z mála květů, co snesou i tepelnou úpravu, jsou květy měsíčku lékařského. Ty se využívají především pro jejich zdravotní účinky, o které nepřijdete, i když je budete vařit. Pokud budete chtít květy sbírat v přírodě, vždy si vybírejte odlehlejší lokality. V případě kupovaných květů nikdy nevíte, čím byly rostliny přihnojovány, kupujte tak pouze ty s označením BIO. Sehnat je pak můžete v supermarketech nebo květinářstvích, ale i v prodejnách kde se prodáva zdravá výživa.

Zdroj foto: DronG / Shutterstock.com

Řízek trošku jinak

Nejvyhledávanějšími jedlými květy jsou květy pampelišky. Ty si můžete posbírat sami a budete mít jistotu, že jíte stoprocentně přírodní produkt. Květy pampelišky mají nahořklou chuť s jemným medovým nádechem:

  • Výborně se hodí do čerstvých salátů, ale dají se také smažit.
  • Můžete je usmažit jen tak na másle, ale dají se i obalovat. V tomto případě sbírejte větší květy.
  • Použijte běžný trojobal jako na řízek – a pak smažte na rozpáleném oleji či másle. Získáte tak velmi zajímavý pokrm, který si zamilujete.

K masu i do salátů

Většina květů se hodí ale pouze pro studenou kuchyni nebo jako dekorace například k masovým pokrmům nebo omáčkám. K výrazným pokrmům se hodí chrpa, protože ta sama o sobě téměř žádnou chuť nemá, za to ale skvěle vypadá. Naopak taková netýkavka má výraznější chuť a připomíná ředkvičky. Hodí se zejména do salátů. Stejně tak jako drobná květinka sedmikráska. Tu oceníte nejen v salátech ale také jako přílohu k masovým pokrmům. Pokud máte rádi masové směsi a nádivky, oblíbíte si zcela jistě květy cukety nebo okurek. Upravují se tepelně a nejčastěji se přidávají do masových či sýrových pokrmů.

Zdroj foto: Vo-Yggdrasill / Shutterstock.com

Sladká a barevná součást nápojů ale i dezertů

Pro milovníky sladkých pokrmů se hodí hned několik dobře známých kytiček. Například bez je velmi dobře známý, vyrábějí se z něj sladké šťávy a sirupy, jeho květy se však dají obdobně jako květy pampelišky obalovat a smažit.

Výraznou chuť a také vůni mají i květy fialek. Ty si můžete dopřát kandované, přidávají se ke zmrzlinám i sladkým dezertům ale chybu neuděláte, ani když je přidáte do polévky či k masu. V kuchyni mají velmi široké využití, mají hodně výraznou chuť, co se obecně hodí spíše ke sladkým pokrmům.

Zdroj foto: Madeleine Steinbach / Shutterstock.com

Stejně tak jako levandule. Z jejích květů si můžete udělat skvělý sirup, sorbet nebo je přidat k čokoládovým dezertům. Levanduli využívají ve své kuchyni nejvíce Francouzi, kteří z ní připravují i skvělý olej.

Zapomenout bychom neměli rozhodně ani na růži, z níž se dá připravit lahodný čaj nebo sirup. Takový čaj můžete koupit díky slevovým kódem na ManuTea za výhodnou cenu. Lístky růže se hodí jako ozdoba k většině pokrmů, výborně chutnají v salátech stejně tak jako v ovocných zmrzlinách. Do horkých nápojů se zase hodí květy chryzantémy, díky své barevnosti je využijete jako ozdobu k salátům. Stejně tak jako květy oblíbené pokojové rostliny orchideje. Velké barevné květy orchideje se hodí i jako ozdoba k letním drinkům.

Naučte se vařit barevně a chutně.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.