Dýchání podle Wima Hofa (Ledový muž) – Metody

Metoda dýchání podle Wima Hofa. Slyšeli jste už o ní? Díky ní se dokážete sprchovat či koupat i v ledové vodě. Jaké metody Wim Hof využívá a s čím vám mohou pomoci.

Otužování posiluje imunitní systém a díky tomu vás jen tak nějaký bacil nepoloží. A co je klíčovou složkou otužování? Metoda vědomého dýchání podle Wim Hofa.

Kdo je Wim Hof?

Jméno Wim Hof je v souvislosti s otužováním a pobytem v ledové vodě snad tím nejvíce skloňovaným. A vypovídá o tom i Wim Hofova přezdívka „ledový muž“. Pokud jste o Wim Hofově metodě ještě neslyšeli, je načase vás s ní seznámit. A kdo je vlastně onen ledový muž?

  • Wim Hof se narodil v roce 1962 v Nizozemsku a obrovský úspěch sklízí díky své odolnosti vůči extrémnímu chladu.
  • Věnuje se také extrémním sportům a vydal již několik knih, které pojednávají o jeho převratné metodě, která maximalizuje lidský fyzický i duševní potenciál.
  • Nejznámější jeho knihou je Metoda Wima Hofa.

Důležitost dýchání

Kromě návodů, jak přečkat extrémní chlad, zvýšit svou výkonnost a přenastavit svou mysl, je důležitou součástí Hofovi metody také správné dýchání. Možná si ani neuvědomujete, jak je pro nás dýchání důležité. Jelikož je to činnost automatická, moc nad jejím správným provedením nepřemýšlíme.

Věděli jste ale, že díky správné metodě dýchání, můžete zlepšit svou imunitu a celkově tak zlepšit stav svého zdraví? Správné a vědomé dýchání zlepšuje soustředění, snižuje stres, zrychluje metabolismus, zlepšuje spánek a pomáhá s rychlejší regenerací po úrazech a sportovních výkonech.

Metody dýchání podle Wim Hofa

Než se rozhodnete metodu dýchání podle Wim Hofa vyzkoušet, je určitě dobré zmínit několik věcí.

  1. Pokud s technikou dýchání teprve začínáte, měli byste to učinit pod dohledem profesionálů. Pokud to chcete zkoušet v domácích podmínkách, určitě se do toho nepouštějte, pokud jste právě sami. Společnost alespoň jednoho člověka, který vám bude po ruce, je nezbytností.
  2. Vždy praktikujte dýchání na bezpečném místě a v bezpečné poloze. Zapomeňte na trénování ve vaně či poblíž ostrých rohů. Protože při dechových cvičení budete zadržovat dech, může dojít k omdlení a pádu. A v neposlední řadě by se neměli bez odborného vedení věnovat dechovému cvičení lidé, kteří trpí vysokým tlakem, jsou epileptici anebo mají nemocné srdce.

Návod na dechové cvičení metody Wim Hofa

Až budete pohodlně usazeni, můžete se pustit do cvičení. Dechové cvičení probíhá ve třech až čtyřech kolech.

  • V jednom kole provedete třicet hlubokých nádechů a výdechů, které budou pravidelné a opravdu se budete nadechovat „do hloubky“ a ne pouze mělce, jak jsme zvyklí v běžném životě.
  • Po posledním, třicátém výdechu, zadržíte dech během samotného vydechování a pokusíte se tak vydržet jednu až dvě minuty.
  • Ve chvíli, kdy pocítíte, že se musíte nadechnout, provedete hluboký nádech a opět dech zadržíte. Tentokrát při nádechu a na pouhých patnáct sekund.
  • Následně opět vydechnete a opakujete celé od začátku.

Dýchání podle Wima Hofa ovlivní vaše zdraví i náladu

Po dechovém cvičení se budete cítit jednoduše skvěle. Budete plní energie, svěží, odpočatí a více ve spojení se svým tělem. Aby měly tyto techniky vědomého dýchání také dlouhodobé účinky, je potřeba věnovat jim čas. V ideálním případě trénujte dýchání každý den nebo alespoň každý druhý den. A pokud vás metoda kontrolovaného dýchání nadchne, neváhejte podstoupit kurzy ochlazování od certifikovaných lektorů, kteří se při kurzech řídí zásadami Wim Hofa.

Dýchání je pro náš život zcela zásadní a nezbytné. Kromě toho, že díky němu získává naše tělo kyslík, má ale i celou řadu dalších benefitů. Zlepšete si svou imunitu a obranyschopnost, soustředění, metabolismus a spánek pomocí vědomého dýchání podle ledového muže.

Zdroj: wimhofmethod.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.