Domácí mazlíčci: Jak je připravit na odloučení o dovolené?

Domácí mazlíčci jsou součástí našich životů, problém nastává, když se musíme na jistý čas odloučit. Jak vyřešit čas dovolených a komu svěřit zvířata? Je třeba je na to připravit?

Začíná doba letních dovolených a majitelé psů nebo koček mají o starost navíc. Někdo si neodpustí cestování i se svým mazlíčkem, ne vždy je to ale nejlepší řešení. Domácí mazlíčci těžko snášejí cestování, navíc někdy ani není možné mít s sebou zvíře v hotelu či penzionu. Nastává tak otázka, kam zvíře na chvíli odložit a kdo se o něj postará. Zvíře navíc na odloučení musíte předem připravit.

Možnosti, kam svěřit zvíře

Úplně nejlepší je samozřejmě využít případné možnosti nechat svého domácího mazlíčka po čas dovolené u známých či rodinných příslušníků. Tuhle možnost, ale nemají všichni majitelé psů a koček.

  • Existují zvířecí hotely, kde je o zvířata vždy dobře postaráno, jde ale o poměrně drahou variantu, a navíc i tyto hotely mívají během sezóny plno. Zvláště pokud se jedná o opravdu kvalitní zařízení. Vždy je tak nutná rezervace předem.
  • Další možností je najmutí člověka, který se o zvíře postará, bude ho chodit venčit a krmit přímo k vám domů. Tyto služby nabízejí obvykle studenti, domluvit se ale dá i například se staršími sousedy. Vždy je tu ale jisté riziko, přeci jen v takovém případě svěřujete zvíře do rukou cizích lidí, a ještě jim dáváte klíče od svého bytu.

Na internetu je možné najít mnoho nabídek těchto služeb, někdy se dokonce k vám nastěhují a v bytě žijí po dobu vaší nepřítomnosti se zvířetem. To je ale pak alespoň ve svém prostředí.

Domácí mazlíčci
Zdroj foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com

Domácí mazlíčci: Pes versus kočka

Pokud už víte, že na dovolenou pojedete a máte sehnáno hlídání domácího mazlíčka, musíte se začít připravovat – jak vy, tak váš pejsek nebo kočička.

U koček je to jednodušší, ty vydrží totiž doma o samotě klidně celý víkend, stačí jim jen dostatek jídla, čistý záchůdek a hračky pro zabavení se. Kočky navíc nesnáší změnu prostředí dobře, takže pokud neodjíždíte na několik týdnů, ale třeba jen na týden nebo dva, je lepší nechat kočku v domácím prostředí a jen zajistit někoho, kdo by za ní občas přišel a nakrmil ji.

U psů je to o něco horší, ti potřebují více pozornosti, a navíc se musí pravidelně venčit. Pro psa je tak nutné najít opravdu plnohodnotné hlídání, někoho, kdo by mu péči a pozornost za vás nahradil. Psovi se po vás navíc bude i určitě více stýskat.

Zvykání na odloučení

Na to, že pojedete na nějaký čas pryč, musíte zvíře připravovat postupně a předem. Pokud víte, že budete mít možnost nechat svého mazlíčka u známých nebo u rodiny, požádejte je, aby si na zkoušku zvíře zvali už dopředu, třeba jen na jeden víkend. Pokud zvolíte hotel, jeďte se tam se zvířátkem alespoň jednou podívat, projděte si to tam a seznamte zvíře s prostředím.

Zvíře také nezapomeňte na cestu zabalit, mělo by mít vždy k dispozici své oblíbené hračky a samozřejmě i nějaké ty pamlsky. Zkrátka se mu snažte nachystat všechno, co má rádo a co by mu mohlo usnadnit čas bez vás.

Někteří domácí mazlíčci snáší odloučení lépe, jiná hůře. Záleží to i na tom, jak máte zvíře naučené a jak moc s ním trávíte čas.


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.