Jak zařídit dětský pokojíček, když je málo prostoru

Zařizování dětského pokoje může být zábavným a tvořivým procesem, ale co dělat, když máte k dispozici omezený prostor? I přes nedostatek metrů čtverečních lze vytvořit útulný, funkční a inspirativní pokoj pro vaši ratolest. V tomto článku přinášíme několik užitečných tipů, jak využít každý centimetr prostoru při zařizování dětské ložnice.

Klasika, která nezklame

Jedním z nejoblíbenějších řešení pro dětský pokoj s nedostatkem prostoru je palanda. Díky vyvýšení do patra uvolňuje cenný prostor na podlaze, který se dá využít pro další nábytek nebo jako plocha na hraní. Palandy mohou být jedno – i vícelůžkové a pro maximální využití mohou mít v konstrukci zabudovaný úložný prostor nebo poličky. 

Vzhůru k výškám

U paland, respektive vyvýšených postelí, ještě chvíli zůstaneme. Nemusí se totiž jednat přímo o lůžka, která jsou nad sebou, ale jen o tzv. postele do patra. Pokud máte dostatečně vysoké stropy, můžete pod postele uložit například celé skříně, knihovny nebo třeba psací stůl. Tím ušetříte spoustu prostoru a o postel nebudete „zakopávat“.

Využijte podhledy

Když není prostor na zemi, musí být u stropu. Snažte se využít podhledy na maximum. Instalací dodatečného úložného prostoru k vrchním částem stěn získáte více plochy na podlaze, kam můžete umístit psací stůl či komodu, případně ji lze nechat volnou na hraní. Do výše situovaných polic a skříněk uložte méně potřebné věci – staré hračky, sezónní oblečení nebo náhradní povlečení. Důležité a často užívané vybavení naopak ponechejte na nižších úrovních, abyste k nim měli okamžitý přístup.

Barevné schéma a osvětlení

Správná volba barev a osvětlení může malý pokoj opticky zvětšit. Světlé barvy na stěnách a nábytku odrážejí světlo a vytvářejí dojem většího prostoru. Dobře umístěné osvětlení, jako je lustr, nástěnné svítilny nebo stolní lampa, pak může dodat pokoji příjemnou a útulnou atmosféru. Správně zvoleným osvětlením můžete šetřit i své finance. Ohlídejte si průměrnou spotřebu elektřiny v domácnosti správně zvolenými spotřebiči. 

Zbavte se zbytečností

Ve velké míře také pomůže důkladné přeorganizování věcí a jejich protřídění. Vyberte dětem hračky, se kterými si už nehrají, a ponechejte jim pouze ty, ke kterým se vracejí a které pro ně mají opravdovou hodnotu. Stejně tak protřiďte i oblečení nebo staré knížky a sešity – uvidíte, že rázem získáte spoustu nového místa.

Multifunkční nábytek

Užitečný je také nábytek, který se dá využít několika způsoby. Oblíbené jsou například skládací stoly nebo postele s úložným prostorem. Sáhnout ale můžete i po kreativním řešení, jako jsou třeba skříně s tabulí, na kterou si mohou děti kreslit. Nechají tak vyřádit svého kreativního ducha, aniž by poškodily nábytek, a ještě ušetří papír. 

Zařizování dětského pokoje s nedostatkem prostoru může být výzvou, ale s využitím inteligentního nábytku, organizace a tvořivosti můžete vybudovat pohodlné a funkční místo, které bude dětem sloužit a inspirovat je. Pokud pokoj sdílí více dětí, je o to důležitější najít rovnováhu a vytvořit prostor, ve kterém se budou cítit dobře oba.

Kateřina Houšková

Copywriter

Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.