Hrady a zámky v Česku, které navštívit na podzim a v zimě
Spousta památek se na podzim zavírá a jsou veřejnosti nedostupné. Jsou ale hrady a zámky, které můžete navštívit celoročně. Tyto historické zámky si vychutnáte i mimo letní sezónu.
I v zimě se můžete vydat po stopách historie nebo si prohlédnout stálé muzejní expozice, instalované na řadě zámků. A najdou se mezi nimi hrady a zámky, které jsou v soukromém vlastnictví, ale přesto jsou přístupné veřejnosti.
Hrady a zámky v České republice
Česko je zemí plnou nádherných historických památek, hradů a zámků. Vydejte se se svou rodinou či přáteli na dobrodružství plné poznávání nových hradů a zámků a jejich tajuplných krás, které nám nabízí. Jedny z nejnavštěvovanějších jsou hrady a zámky v okolí Prahy, nezapomínejte však ani na české hrady v ostatních krajích, které vám vdechnou nezapomenutelný pocit historie. Nabízíme vám tipy na výlety na hrady a zámky, které jsou pro své návštěvníky otevřeny celoročně.
Zámek Mělník
Blízko Prahy, na soutoku řek Vltava a Labe, žili lidé od nepaměti. Odtud podle jedné z domněnek pocházela sv. Ludmila a žilo zde v historii 23 českých královen či princezen. Pro návštěvníky je zde k vidění opravdu mnoho: jedinečná sbírka map ze 17. století, kaple sv. Ludmily, kterou nechala postavit manželka Karla IV., Eliška Pomořanská, dětský pokoj s hračkami z 19. století, ale především zámecké sklepy ze 14. století, kde můžete absolvovat i degustaci místních vín.
Zámek Zbiroh
Pokud jste se rozhodli objevovat hrady a zámky v Plzeňském kraji, určitě nevynechejte zámek Zbiroh, který se bezpochyby může zařadit mezi jedny z nejkrásnějších hradů a zámků v Čechách. Historie zámku sahá až k přelomu 12. a 13. století. Na tomto velmi zvláštním místě stál původně hrad, který byl v 16. století přestavěn v renesančním stylu.
Čím je toto místo zvláštní? Jsou zde dochované nejstarší stavební prvky, například samostatně stojící hlásná věž či kaple s původními gotickými freskami, najdete zde také nejhlubší studnu v Evropě. Zámek patří obchodní společnosti a část je provozována jako hotel. A tak se můžete vyspat v komnatě, kde pobýval císař Rudolf II., Karel IV., Zikmund nebo osobnosti, jako je Ema Destinová nebo Alfons Mucha. Právě na Zbirohu tvořil Mucha svou Slovanskou epopej a pokud jste to nevěděli, na místě se seznámíte s Muchou jako Velmistrem Svobodných zednářů.
Zámek Loučeň
Hrady a zámky ve Středočeském kraji a další historické památky jsou také velkou pýchou kulturních památek České republiky. Tento barokní zámek možná nepatří k nejznámějším, kdysi ale patřil k majetku rodů tak významných, jako byli pánové z Dubé, Valdštejnové, Fürstenberkové a od r. 1809 Thurn – Taxisové.
A právě posledně jmenovanému rodu se prohlídka zámku věnuje nejvíce. A opravdu detailně: máte možnost nahlédnout do soukromého života šlechty v období 19. a počátkem 20. století. Dozvíte se, že poslední majitelé zámku se přátelili se skladatelem Bedřichem Smetanou, který jim věnoval skladbu Z domoviny. Že zámecká paní byla výtvarně nadaná zámecký pán byl zdatný podnikatel. A můžete si také vyzkoušet noc na zámku nebo se projít parkem s 12 labyrinty.
Zámek Dětenice
Opravdu netradiční zážitky vám poskytne zámek v Dětenicích s přilehlým pivovarem a historickou krčmou. O té už jistě slyšel každý Čech a mnozí si i vyzkoušeli vybranou krmi a poněkud drsnější obsluhu. Mnoho zajímavého nabízí ale i zámek samotný. Například si můžete prohlédnout zámeckou stáj, kde se chovají koně převážně z holštýnského plemene. Můžete absolvovat prohlídku zámku s čarodějnicí nebo v rámci pohádkové prohlídky prožít romantický příběh královské rodiny z pohádky Šípková Růženka.
Zdroj: kudyznudy.cz