Kapková závlaha: Zavlažování zahrady a záhonů ještě šetrněji

Zalévání a zavlažování našich zahrad je nezbytnou součástí práce na zahradě, nejen v letních měsících. Kdo by se však chtěl i několikrát denně tahat s těžkými konvemi plnými vody. Proto je zde několik způsobů, jak si takovou namáhavou práci ušetřit. Dnes se podíváme na systém zalévání, kterému se říká kapková závlaha.

Kapková závlaha

Kapková závlaha je tou nejšetrnější a nejvýhodnější metodou zavlažování zahrad, tedy respektive rostlin. Ať už se jedná o květiny, keře, či stromky.

  • Šetrná je vůči vodě, kdy při tomto způsobu putuje cestou rovnou ke kořenům rostliny.
  • S tím je spojeno i mnoho dalších výhod.
  • Jednou z nejhlavnějších je ta, že se spotřebuje mnohem méně vody než při běžném zalévání konví, nebo jinými zavlažovacími systémy.
  • Je to dáno tím, že systém sám rozpozná, kolik vody a v jakou dobu daná rostlina potřebuje právě.

Mnozí z nás řeší to, že rostlinu napadají různí parazité, až už živí škůdci nebo houbovité nákazy. Kapkovou metodou tomu jednoduše zabráníme. Systém totiž funguje tak, že voda dopadá přímo ke kořenům, nikoliv na listy.

Kapková závlaha uchová živiny

Téměř všichni známe případ, kdy při běžném a úmorném zalévání například zahradní hadicí teče velice silný proud vody, který nám ze země vyplaví snad všechny živiny. To samozřejmě zamrzí nejenom nás, ale především škodí rostlině. Jak už sám název napovídá, při metodě kapkové závlahy nemusíme mít obavy z nějakého vyplavení.

Navíc, pokud po celý den svítí slunce a rozpaluje zem, pod kterou vede potrubí zavlažovacího systému, voda se mírně ohřeje. To mají rostliny velice rády – a v žádném případě jim to nemůže nikterak ublížit. Snad žádná živá rostlina nesnese příliš ledovou anebo naopak horkou vodu, proto je tento způsob optimální.

Zdroj foto: AJCespedes / Shutterstock.com

Nemusí být využito jen v záhonech

V letním období je potřeba zavlažovat celé zahrady, nikoliv jen záhony s květinami a zeleninou. Nikdo se v takových vedrech nechce předřít taháním těžké vody, proto systém kapkové závlahy lze rozmístit po celé zahradě. Ať již do zmíněných záhonů, k živým plotům, samostatným rostlinám, do truhlíků, ale samozřejmě taky do skleníků a zimních zahrad.

V dnešní době, kdy je voda velkou vzácností a není tajemství, že je to velice drahý zdroj, je systém kapkové závlahy tím nejšetrnějším způsobem, jak se o svou zeleň starat. Navíc je to celé téměř bez práce. A to díky automatizovanému systému, který je chytrý a zalévá sám i v době naší nepřítomnosti. Stačí si ho jen správně nastavit.

Celé příslušenství lze zakoupit v mnoha zahradních centrech nebo také hobbymarketech. Kdo by si nechtěl usnadnit život s tak skvělým pomocníkem, který šetří naše úspory, čas i energii?

Zdroj: doltak.cz, kutil.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.