Proč je přívěšek na obojek a identifikační štítek důležitý i pro domácí kočky, i když si to teď možná nemyslíte

Moje kočka je domácí kočka, není přece důvod, aby nosila přívěsek na obojek.” Přesně takové věty byste mohli v budoucnu litovat. Kočka se může zatoulat z různých důvodů naprosto kdykoliv a takové identifikační známky vám ji snadno a levně dokážou přivést zpět. Pokud vaši kočku někdo najde, bude vědět, komu zavolat – tedy, v případě, že máte na přívěsku napsané správné údaje.

Proč kočky potřebují přívěsky na obojky?

I když je vaše kočka opravdu domácí typ a vy si ani ve snu nedokážete představit, že by se někdy měla ztratit, stále toto riziko existuje. Přírodní katastrofa nebo vloupání může kočku vyděsit, na což zareaguje pudově: útěkem. Nemusí to být vždy tak dramatické, někdy stačí, že se kočka rozhodne pronásledovat ptáka či jiné zvíře, které vidí například z terasy. Jindy jen stačí, abyste omylem nechali pootevřené dveře nebo okno a vaše – běžně dost líná – kočka se stane novým Kryštofem Kolumbem. Majitelé často myslí na kočičí přívěsky na obojky, až když je příliš pozdě.

Neexistuje jediný důvod, který by vás měl od koupě takového přívěsku odrazovat. Přívěsky jsou levné a dokáží vám ušetřit moře starostí. Navíc pokud se zatoulá na neznámé území nebo se dostane do svízelné situace, každý, kdo vaši kočku najde, bude vědět, že kočka někomu patří. Viditelný přívěsek dává běžnému člověku jasně najevo, že se ztratila. Zároveň bude nálezce vědět, jak vás zkontaktovat.

Tip: Pokud je vaše kočka naopak velmi zvídavá, investujte do svítícího přívěsku na obojek. Může tak fungovat i jako bezpečnostní, reflexní odrazka.

Co by měla obsahovat jmenovka vaší kočky

Co se týče informací, které je třeba na jmenovku uvést, doporučujeme uvést alespoň jméno majitele, telefonní číslo na vás a na veterináře. Přívěsek na obojek se jménem kočky je sice hezký, ale mnohem důležitější je, aby ten, kdo vaši kočku najde, věděl, jak vás kontaktovat.

Proč by druhé telefonní číslo mělo být na veterináře? Možná se vaše kočka zatoulá, když zrovna nebudete doma, budete mít vybitý telefon anebo bude vaše kočka potřebovat okamžitou lékařskou pomoc.

Někteří majitelé rádi uvádí také adresu, jiní se obávají o bezpečnost. Zda na štítek napíšete i svou adresu, je pouze na vašem uvážení – a také záleží na velikosti přívěsku, a tedy místu pro text.

3 tipy na závěr

Pokud náhodou cestujete, umístěte na obojek kočky dočasnou visačku s kontaktními údaji na někoho, kdo je stále ve městě a kdo by v podobném případě mohl být dobrou kontaktní osobou.

Změnili jste telefonní číslo? Přestěhovali jste se? Nezapomínejte uvádět aktuální informace. Naštěstí jsou přívěsky opravdu levnou záležitostí – pokud tedy nepořizujete GPS tracker.

Vybavte kočku obojkem s přívěskem s odepínacím mechanismem. To je druh obojku, který se odepne, pokud za něj kočka zatáhne dostatečnou silou. Kočky jsou zvědavé a mohou se dostat do situace, kdy se jejich obojek zachytí o větev nebo plot. Obojek s odepínacím mechanismem jim nabízí možnost úniku, kterou klasický obojek nemá.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.