Rajská polévka z čerstvých rajčat – Rychlý recept

Rajská polévka je lahodná hustá polévka, kterou si můžete připravit z rajčat nebo z protlaku. Základní recept je velmi jednoduchý. Vyzkoušejte rajskou polévku na vícero způsobů.Při zmínce o rajské polévce či omáčce začnou někomu nekontrolovatelně téct sliny, zatímco jinému naskočí husina. Je to prostě něco jako špenát. Láska na celý život, nebo nepřítel žaludku na život a na smrt.

Bohužel i toto jídlo může mít subjektivní nenávist zakořeněnou ve školní jídelně. Poctivá rajská polévka z kvalitních surovin a dobře ochucená je ovšem zcela jiné kafe.

Na rozdíl od jiných jídel, rajská polévka nemá historii nijak bohatou. Rozhodně nepatřila k „jídlům chudých“, která se postupem času zdokonalovala. První recept se objevil až na konci 19. století. Nemalou zásluhu má na tom fakt, že rajčata se pěstovala v dřívějších dobách jen ve Střední a Jižní Americe. Díky španělskému dobyvateli Hernánu Cortésovi se dostala do všech koutů světa a pochopitelně, že v Evropě se nejdřív udomácnila právě ve Španělsku.

Ale protože „tomátl“, jak jim kdysi říkali staří Aztékové, byla pro Evropany exotickou rostlinou, spíše, než k užitku si je pěstili jako okrasné rostliny v květináčích. A také podléhali mýtu, že rajčata jsou jedovatá.A na to velice brzy přišli všichni pěstitelé rajčat, kteří až někdy začátkem 18. století pochopili, že je můžou jíst a používat k vaření. Všechno, co nebylo spotřebováno přímo z keříku, putovalo do hrnce na polévku. Na gurmánskou úroveň rajskou polévku vyšvihl podnikatel Joseph A. Campbell a následně se začala objevovat ve všech věhlasných kuchařkách po celém světě. Stala se také součástí menu tisíců restaurací.

Rajská polévka

Recept na rajskou polévku z rajčat

Jako obvykle, i tato lahůdka se dočkala mnoha inovací, národních přídavků a nejrůznějších variací. Vesměs však všechny vychází ze základního receptu, který je poměrně jednoduchý a nemusí se ho zaleknout ani úplný začátečník. Nejlépe je ale vždycky vycházet z tradičního základního receptu.

Suroviny

 • 2 kg rajčat
 • 120 ml olivového oleje
 • 1 velkou cibuli
 • 4 stroužky česneku
 • sůl a pepř

Postup

 1. Do velkého hrnce dejte vařit vodu a velkou mísu naplňte ledovou nebo studenou vodou.
 2. Každé rajče nařízněte, vložte do vařící vody, nechte v ní asi 10 sekund a následně přendejte do studené.
 3. Rajčata oloupejte, a rozkrojte.
 4. Do sítka vydlabejte zrníčka a vymačkejte šťávu, dužinu nakrájejte na menší kostky.
 5. V hrnci nebo vyšší pánvi rozehřejte olivový olej a orestujte nakrájenou cibuli.
 6. Přidejte na plátky nakrájený česnek a po minutě rajčata, pepř a sůl.
 7. Zmírněte žár a pod pokličkou pomalu vařte cca 30 minut.

Jak jsme již zmínili, rychlá rajská polévka se dočkala mnoha obměn a „příloh“. V Česku lidé milují rajskou polévku s rýží nebo těstovinami, uchytila se také verze s krupicovými noky. Je výborná s kuskusem i ovesnými vločkami. Mimořádné oblibě se tato polévka těší i u kojenců, tam ovšem doporučujeme krmit výhradně s asistencí, pokud si nechcete zadělat na hodinu úklidu.

Sytější verzi polévky můžete připravit s použitím vysokoprocentní smetany. A pokud byste chtěli ohromit italským feeligem, pak stačí základní recept doladit hrstí bazalky nebo jinými bylinkami, parmezánem a těsně před servírováním do ní přidat natrhanou tvrdší italskou (nebo klidně i českou) bagetu.

Pokud patříte k milovníkům rajčatové polévky, pak si jistě oblíbíte i polévku z červené řepy, která je velmi podobná. Vyzkoušejte ji a porovnejte, která vám chutná lépe.

Základem jakéhokoliv dobrého jídla je poctivá a čerstvá surovina. Rajská polévka tudíž nejlépe chutná, pokud ji připravíte z čerstvých rajčat. Pokud je ovšem nemáte nebo si prostě jen chcete ulehčit práci, můžete sáhnout i po protlaku, či po loupaných rajčatech z konzervy. Minimálně bylinky byste však šidit neměli, protože vůni těch čerstvých nic nenahradí.

A kdy si ji uvaříte vy?

Zdroj: inspiredtaste.net


Vyzkoušejte další recepty na polévky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.