Domácí dezert tiramisu – Snadný recept na italskou pochoutku

Domácí tiramisu je tradiční dezert pocházející z Itálie. Připravit si můžete tiramisu do skleničky, ale stejně jako tiramisu dort. Vyzkoušejte náš recept na vynikající dezert.

Tradiční italský dezert tiramisu má vlastně velmi nejasný původ. Nedá se přesně datovat, kdy a kde tato laskomina poprvé spatřila světlo světa. První dezert podobající se tiramisu se podával, podle pověsti, již v 17. století sienskému vévodovi. Tiramisu takové, jak ho známe, vzniklo popravdě nedávno.

Své kořeny má v italském městě Treviso, kde je již od roku 2017 pod ochrannou známkou původu. Nejznámější historka o původu je o cukráři a majiteli treviské restaurace, který tento dezert představil v roce 1969. Ale toto tvrzení není podložené, pravděpodobně má původ již v roce 1960, kdy se podával dezert z mascarpone a piškotů, byť jiným jménem.

domácí tiramisu
Zdroj obrázku: peterzsuzsa / Shutterstock.com

Co je pravé tiramisu

Pravé tiramisu, které je pod ochrannou známkou regionu Friuli-Venezia Giulia, má přesně předepsané ingredience a těmi jsou pouze cukrářské piškoty, cukr, žloutky, káva, mascarpone a kakao. Podává se spíše v miskách a jí se lžičkou. V nynějších upravených receptech se většinou žloutky vynechávají kvůli trvanlivosti, přidává se například šlehačka, různé druhy alkoholu pro pikantnost nebo čokoláda. Recept na tiramisu je v dnešních dnech oblíbený po celém světě. Bohužel, pro milovníky zdravého životního stylu a dietáře je tento dezert nevhodný, díky sýru mascarpone je velmi tučný a sladké piškoty plné cukru.

Recept na domácí tiramisu z mascarpone

Aby bylo vaše domácí tiramisu nepřekonatelné, je potřeba volit kvalitní  suroviny. Jedná se především o dobrou silnou kávu, do které se namáčejí piškoty a díky níž má i jednoduché tiramisu svůj šmrnc a jedinečnou chuť. Prakticky totéž je se sýrem mascarpone, ten opravdu nelze nahradit, aniž by to ovlivnilo výslednou chuť. Nedoporučujeme použít tvaroh, zakysanou smetanu nebo dokonce pomazánkové máslo, ten rozdíl je opravdu znát. 

Suroviny

Přesto si zkusme připravit trochu „opilé“ tiramisu. Do originálu sice alkohol nepatří, ale věříme, že vám bude zaručeně chutnat. Co budeme potřebovat na tiramisu pro 4 osoby:

  • silné kvalitní espresso,
  • 2 žloutky,
  • 50 g cukru krystal nebo krupice,
  • 500 g mascarpone,
  • 40 ml amaretto nebo rum,
  • cca 25 kusů podlouhlých cukrářských piškotů,
  • kakao.

Postup přípravy

Nejdříve si připravíme hrnek výborné a opravdu silné kávy, kterou necháme vychladit. Do vychlazené kávy přidáme velkou štamprli amaretta nebo rumu a přelijeme do misky. Žloutky, které jsme oddělili od bílku, smícháme s cukrem a vyšleháme ve vodní lázní. Šleháme tak dlouho, až směs cukru a žloutku zesvětlá a zhoustne. Opět tuto směs necháme vychladnout. Mascarpone si vyndáme z lednice předem, aby mělo pokojovou teplotu. Vmícháme ho do vychladlého žloutkového krému.

Nachystáme si hranatý pekáček nebo jednotlivé misky, do kterých budeme skládat jednotlivé vrstvy tiramisu. První vrstva jsou piškoty namočené v kávě – skládáme je těsně k sobě. Další vrstvou je krém ze žloutků a mascarpone. Takhle vrstvíme, dokud nám nedojdou ingredience. Poslední vrstvou musí být lahodný krém. Na závěr celý dezert posypeme kakaem, které rozprášíme přes síto. Hotové tiramisu z mascarpone vložíme do lednice a chladíme, nejlépe přes noc.

Pokud nejste milovníky silné kávy a jejího aroma, skvělou variantou pro vás je jahodové tiramisu, které je ideální hlavně na léto, kdy příjemně osvěží, avšak dopřát si jej můžete kdykoli, když na něj právě dostanete chuť.

Přejeme dobrou chuť!

Zdroj: taste.com.au


Vyzkoušejte další recepty na dezerty

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.