Včely jsou klíčové pro celý ekosystém. Proč mizí z přírody?

Včely patří mezi nejdůležitější pomocníky, které potřebujeme na své zahradě, ale také v celém ekosystému. Bohužel jich létá stále méně a méně. Bez včel nám ale nepokvetou rostliny ani nebudete mít plody na ovoci. Proto je jejich práce velmi důležitá pro celou společnosti. V posledních letech ovšem zmizelo asi 53 procent včelích společenství. Jak jim pomoci?

Každé zvíře má své místo na světě

Vanilka, kakao ani třešně nemohou existovat bez včel. Mnoho rostlin (a potravin) je odkázaných na jejich práci. Bez nich jednoduše nemůžeme fungovat, ale jejich populace neustále mizí. A včelařů na světě také hodně ubývá, protože je to velmi náročná a špatně výdělečná oblast. Jak je vidět, stejně jako jiná zvířata, i tyto malé bzučilky mají na světě své důležité místo a účel.

3 důvody pro vymírání včel

Existuje mnoho důvodů, proč tato zvířata mizí. Pomoci tomu mohou včelaři. Precizní včelařské potřeby jim pomohou s chovem i zpracováním medu. Počet včel i včelařů každým rokem klesá. Vědci dlouho nevěděli, proč hmyz ve velkém mizí. Nyní odhalili 3 faktory, které to způsobují nejvíce:

  • málo životního prostoru,
  • klimatické změny,
  • pesticidy na rostlinách.

Od včel získáváme hodně produktů. Tradiční medovina je jednou z nich. Bohužel se jejich přirozené prostředí i potrava hodně snižují. V naší zemi se také objevily škůdci, proti kterým včely nemají šanci. Znečištěné ovzduší jim také nepomáhá a lidé navíc hojně používají chemické pesticidy na svých zahradách. To může být smrtelná rána pro hmyz, který se je snaží opylovat.

Jak pomoci včelám s malou zahradou?

Nezáleží na tom, jestli máte jen balkon nebo velkou zahradu. Vždy můžete vysadit rostliny, které hmyz přirozeně přitahuje a kvete během celé sezóny. Nepoužívejte červené rostliny, které včely nevidí. Místo toho jsou ideální krokusy, pampelišky, břečťan, tymián nebo rajčata. Na zahradu si také můžete postavit hmyzí hotel, který si snadno zakoupíte nebo vyrobíte sami.

Zdroj obrázku: auremar / stock.adobe.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.