Rybíz: Jak pěstovat a správně stříhat tento keř?

Rybíz je velmi oblíbený ovocný keř všech zahrádkářů. Červený, bílý a černý rybíz má mnoho vitamínů a široké využití. Jak o rybíz správně pečovat a kdy ho stříhat?

Mezi tradiční české ovoce patří rybíz. Jeho pěstováním získá zahradník materiál na výrobu domácích marmelád, džemů, kompotů nebo i rybízového vína. Kde se rybízu dobře daří a jaké jsou nároky na jeho pěstování?

Zdravotní účinky rybízu 

Rybíz červený je bohatý na prospěšnou vlákninu a vitamín C. Z jeho listů se vaří odvar, který pomáhá při střevních potížích.

Černý rybíz obsahuje:

 • vitamín C,
 • vitamín P,
 • sodík,
 • draslík,
 • vápník,
 • mangan.

Řadíme ho mezi významné antioxidanty. Z výše uvedeného vyplývá, že tato plodina patří k těm, jež jsou zdraví prospěšné. Věděli to už naši předkové, kteří se pěstování rybízu s oblibou věnovali.

Černý rybíz má ze všech pěstovaných druhů největší množství vitamínu C.

Rybíz a jeho využití

Nejčastěji se pěstují červené odrůdy, z nichž se výborně dělá rybízová marmeláda díky vysokého obsahu pektinu. K tomuto účelu je dobré mít doma k dispozici šnekový odšťavňovač, s jehož pomocí získáme kvalitní rybízovou šťávu, a z ní pak vyrobíme rybízovou marmeládu nebo sirup bez přítomnosti zrníček. Kdo by neznal tradiční české vánoční cukroví linecké s rybízovou marmeládou!

 • Zavařovat lze ovšem i černé i bílé odrůdy. Hodí se na pečení piškotových ovocných bublanin, ozdobit jím lze poháry.
 • Milovníci ovocných vín si takové vyrobí z rybízu, sirupu, vody a cukru, které nechají až pět týdnů kvasit.
 • Milovníci sladkého si mohou připravit úžasný rybízový koláč nebo rybízovou bublaninu.

Pěstování rybízu

Pokud jste se rozhodli pro pěstování rybízu (Ribes rubrum) na vaší zahrádce, na výběr máte z těchto keřů:

 • černý rybíz,
 • červený rybíz,
 • růžový rybíz,
 • bílý rybíz.

Stanoviště pro rybíz

Pro dlouhodobé pěstování je lepší volit rybízový keř než stromek. Keř rybíz se dobře zmlazuje a při dobrém ošetřování vydrží plodit i čtyřicet let. Rybíz stromkový stárne mnohem rychleji.

Aby se rybízu na zahradě dařilo, měl by být zasazený ve středně těžké a dostatečně vlhké půdě s optimálním množstvím humusu. Kamenitá ani suchá zemina pro něho vhodná není. Černý rybíz je odolnější a vyžaduje méně kvalitní půdu než bílé odrůdy. Všechny druhy pak mají rády více dešťových srážek a vyšší vzdušnou vlhkost. Snesou i výše položené oblasti 800 metrů nad mořem. Jedná se tedy o ideální ovoce pro podhorské polohy. 

Jak stříhat rybíz

Vzdálenost mezi jednotlivými keři by měla být asi 3 metry. Sázíme je na podzim do jamek o průměru i hloubky 40 centimetrů, do nichž přidáme kvalitní zahradní kompost. Sazenice přihrneme zeminou, již na jaře rozhrneme a výhony zkrátíme maximálně na 3 pupeny. V následujícím roce po výsadbě je vhodné brzy zjara v období únor až březen silné výhony opět zkrátit na 3 pupeny, čímž se vytvoří silné keře. Ve třetím roce na keřících necháme jen 12 nejsilnějších výhonů, slabé a nemocné odstraníme.

rybíz keř
Zdroj foto: Tatiana Volgutova / Shutterstock.com

Pravidelný řez rybízu

Rybíz plodí na jednoletých loňských výhonech, na nichž je nejvíce květních pupenů hlavně v jejich horní části. Proto je nutný pravidelný řez. Pokud se ptáte, jak prořezat starý rybíz, brzy zjara nebo na podzim je třeba z rybízových keřů vyřezat čtyřleté až pětileté větve a také ty, které jsou poškozené nebo napadené chorobou. Jen takto je možné docílit toho, aby rostliny stále dobře plodily a dožily se vysokého věku.

Nejlepším obdobím, kdy stříhat rybíz, je březen, někdy i únor, kdy už skončila zima a nehrozí silné mrazy pod -10 stupňů, období stříhání rybízu přizpůsobte daným teplotním podmínkám. Naplánujte si řez rybízu tak, aby již nehrozily silné mrazy a zároveň ne až tehdy, když už má rostlina zelené části, protože řez by ji velmi oslabil a vytékala by z ní míza.

Pro rybízový keř je také vhodný i letní střih, a to po sklizni, kdy již rostlina zarodila. Tento řez je vhodný spíše pro již silné stromky rybízu, ne pro nové nebo oslabené keře.

Hnojení a zálivka

Na obsahu humusu v zemině je stromkový rybíz náročnější. Vyžaduje proto každoroční hnojení, a to nejlépe organickými hnojivy dvakrát ročně. Na jaře je vhodný kompost smíchaný se zeminou, kterým posypeme okolí keřů.

 • Použít lze ovšem granulované hnojivo NPK, a to v množství 100 g na jeden stromek rybíz, jež jemně zapracujeme do půdy.
 • Pracovat je třeba opatrně, protože rybízový keř má mělké kořeny. I z tohoto důvodu je dobré okolní půdu mulčovat, aby nedocházelo k rozrůstání otravného plevele.

V pozdním létě hnojíme hnojivem s obsahem síry a draslíku, čím se vytvoří dostatečné množství kořenů, a keře tak lépe přezimují.

Je-li suché a horké léto, je třeba rybízový keř vydatně zalévat, abychom se dočkali bohaté úrody.

Pokud byste kromě rybízu rádi vyzkoušeli i pěstování něčeho méně tradičního, vyzkoušejte ovocný strom muchovník, který má také výborné plody. Navíc z jednoho zdravého keře můžete nasbírat 8 až 15 kg úrody.

Zdroj: gardeningknowhow.com


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.