Jak šetřit vodu na zahradě? Tipy jak hospodařit

Naučte se šetřit vodou, ušetříte peníze a a měli byste myslet také na to, že voda je vzácným zdrojem. Proto je důležité zahradu přizpůsobit tak, abychom nespotřebovávali zbytečně moc vody.

Využití vody na zahradě
Zdroj foto: HQuality / Shutterstock.com

Rozmístění rostlin

Na zahradu bychom měli dávat hlavně rostliny, které se hodí do našeho klima.

  • Exotické rostliny totiž bývají náročné na zálivku a další péči.
  • Snažte se tedy vybírat rostliny, kterým se u nás běžně daří.
  • Praktickým řešením je rozsadit je do bloků a skupin podle toho, kolik vláhy potřebují.
  • Vytvoříte tak jednotlivá společenství, takže nebudete zalévat rostlinu po rostlině, ale rovnou celou skupinu.

Dochází tak k rozdělení vláhy mezi rostlinami, aniž by každá potřebovala specifickou péči.

Jestliže vás zajímá hospodaření s vodou, pak byste se rozhodně měli vzdát anglického trávníku na zahradě. Kvůli sečení nakrátko je velmi citlivý na sucho, takže má obrovskou spotřebu vody. Přesto pak v létě vysychá a ztrácí svou krásu. Snažte se proto do trávníku alespoň v části zakomponovat rostliny, které nepotřebují moc vody ani péče. Květinami navíc pomůžete také hmyzu a ptákům.

Pro ušetření vody používejte kvalitní zeminu

Zemina má velký podíl na zadržování vody, proto by měla být kvalitní. To znamená, že nesmí být zhutnělá, naopak v ní musí být prostor pro živočichy, vzduch a kořínky. Ideální půda vodu při dešti či zalévání nasaje, načež ji postupně uvolňuje pro rostliny. Myslete proto na pravidelnou úpravu a péči o zeminu, podpoříte tak rostliny v růstu a zvládnete tak šetřit vodu.

Mulčování kůry je důležité

Aby půda nevysychala, použijte mulč. Díky jeho schopnosti zadržovat vodu ušetříte až 70 % zálivky. Využít můžete například slámu či štěpku z listnatých stromů, rostliny tak ochráníte i proti přímému slunci, či v zimě proti nízkým teplotám. Jako mulč se někdy používá nasekaná tráva či listí, u těch však může být problémem, že začínají rychle hnít a rostliny dusí. Vhodné není ani nadrcené dřevo a kůra, obsahují specifické látky, které negativně ovlivňují rostliny.

Voda na zahradě
Zdroj foto: amenic181 / Shutterstock.co

Vodu zadržují stromy na zahradě

Jestliže máte v zahradě dostatek prostoru, zasaďte několik stromů. Ty vytvoří společenství, díky hlubokým kořenům pak čerpají vláhu z hloubky. Zvládnou tak i sušší stanoviště, přičemž zahradě poskytují stín a vzdušnou vlhkost z listů. Jedná se tak o skvělou přírodní klimatizační jednotku.

Používejte dešťovou vodu na zavlažování

Nejlepším způsobem, jak šetřit přírodu i svou peněženku, je používat dešťovou vodu, případně šedou vodu. Jedná se o vodu z domácnosti, která není znečištěná. Vždy však dávejte pozor na to, aby ve vodě nebyly neekologické mycí prostředky a další, které by rostlinám mohly uškodit či kontaminovat plody. Šedou vodu můžete vyčistit v domácí čistírně odpadních vod či v kořenové čističce.

Skvělým řešením je zadržování dešťové vody, nemusíte tak používat tu z vodovodu, a navíc využijete vodu, která by jinak odtekla do kanalizace. Snažte se proto pod okapy dát sud či nádrž, využijte i malé prostory jako je střecha dílny či altánu.

Správně hospodařit s vodou je nezbytné. Pomůže tak rostlinám, a navíc nebudete zbytečně plýtvat pitnou vodou.

Zdroj: zelenadomacnost.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.