Asteriskus (hvězdička přímořská) – letnička, která projasní zahrádku

Hvězdička přímořská (Asteriscus maritimus) je ve své domovině, v oblasti kolem Středozemního moře, rostlinou víceletou, v našich zemích se pěstuje jako letnička. Roste v trsech a od května kvete jednoduchými krásně žlutými kvítky. Rostlina Asteriskus dorůstá do výšky až 50 cm, velmi často ale tvoří převislé bohatě kvetoucí polštáře. Hvězdička může zdobit i vaše záhony či truhlíky, její pěstování není nijak složité.

Hvězdička přímořská patří mezi oblíbené letničky pro svou prostou krásu i kvůli snadné péči. Jestliže máte rádi truhlíky na balkonech, rozkvetlé terasy, nebo si chcete jen zkrášlit zahrádku, je asteriskus skvělou volbou pro místa, kam svítí slunce a jiné letničky by tam nemusely prospívat.

Jak pěstovat asteriskus

Někdy v polovině května, tedy po “třech zmrzlých”, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, se dají sehnat sazenice hvězdičky přímořské k sadbě na záhon nebo do nádob. Pokud si ale chcete vypěstovat asteriskus ze semínek, je to také celkem snadná varianta. Asteriskus se vysévá v době v únoru či v březnu buď ve skleníku se stabilní teplotou kolem 20 °C, případně si je necháte v sadbovači za oknem v bytě. Vzrostlé rostlinky přesadíte do květináčů nebo do truhlíků a necháte v teple do doby, než se budu moci přesadit na záhony (nebo je přenést v nádobách na terasu či na balkon.

Péče o asteriskus

Sazenice hvězdičky vysaďte do humózní půdy, neutrální až mírně kyselé a dostatečně propustné. Vyžadují opravdu slunné stanoviště a pravidelnou zálivku. Substrát by měl být permanentně mírně vlhký, aby rostlina neuschla. Pokud je suché léto, zalévejte častěji. 

Jestliže prohnojíte substrát před výsadbou, stačí asteriskus hnojit tak jednou týdně hnojivy na balkonové rostliny, případně nějakým vhodným univerzálním hnojivem. Přihnojujte zhruba do konce srpna, později už to není nutné, i když rostliny vydrží až do prvních mrazíků.

Množení asteriskus

Hvězdička je v našich podmínkách jednoletou rostlinou, takže nemá cenu ji zazimovávat a rozmnožovat. Pokud ale chcete v průběhu kvetení rozšířit rostlinu na větší plochu (nebo do více nádob), je možné ji množit vrcholovými řízky. Stačí je jen uštípnout a nechat zakořenit.

Doporučujeme: Platycodon

Využití hvězdičky přímořské zvané asteriskus

Asteriskus je typická dekorativní letnička, kterou využijete na zahradě i v nádobách. Nádherně žluté kvítky krásně vyniknou v pestrých květinových záhonech či budou stejně nádhernou ozdobou okenních parapetů. Vzhledem k tomu, že tvoří převisy, jsou ideální rostlinou do závěsných květináčů. Díky nim můžete prozářit i terasu nebo zahradní pergolu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.