Buxus, krušpán, zimostráz aneb vše, co jste o tomto keři měli vědět

Zimostráz vždyzelený, buxus, krušpán nebo také zimostráz zelený. Tolik různých názvů, ale všechny jsou synonymem stálezeleného keře s drobnými listy, které vyniknou v každém parku i na zahradě. Kde se buxus přirozeně vyskytuje, kde a jak ho pěstovat, jak se o něj starat a na co si dát pozor?

Základní informace o zimostrázu

 • Krušpán je velmi nenáročný keř. Snáší dobře sucho i vysoké teploty.
 • Poradí si s mrazem, přímým sluncem i stinným stanovištěm.
 • Vyskytuje se v západní, jižní i východní Evropě, Malé Asii a narazíte na něj i v severní Africe.
 • Poznáte ho podle jeho drobných vždyzelených lístků vejčitého tvaru.
 • Dorůstá do výšky až šesti metrů.

Je oblíbený zejména v zámeckých zahradách, parcích – a často si ho můžete povšimnout v květináči u vchodu do hotelů a firem. Roste hustě, a pokud je pravidelně zastřihován, vypadá velice dekorativně.

Proč si pořídit buxus

Chcete si kolem své zahrady nechat vyrůst živý plot? Baví vás se zahradními nůžkami krášlit a modelovat keře? Zimostráz je ideálním keřem jak na živé ploty, tak i k úpravám. Velmi dekorativně vypadá i jako nízký plůtek kolem záhonů. Buxusům sluší jak pyramidální, kuželovitý, kulovitý, tak i jakýkoliv jiný tvar, který vás napadne.

Zdroj foto: Heller Joachim / Shutterstock.com

Pěstování buxusu

 • Pokud ho umístíte na slunné stanoviště, pravidelně mu dopřávejte zálivku.
 • V případě, že ho pěstujete v květináči, dbejte na promokření substrátu.

Kdyby substrát v květináči zcela vyschl, mohlo by to pro keř zimostrázu znamenat bohužel rychlou smrt. Na druhou stranu, při jeho upravování si nemusíte brát servítky. Dobře totiž snáší i velmi radikální řezy a bez problému znovu obrazí.

Použití krušpánu

Krušpánové dřevo bylo v minulosti využívané k výrobě hudebních nástrojů, jako jsou například:

 • flétna,
 • klarinet,
 • hoboj,
 • fagot a další.

Dřevo se také používalo k výrobě dekoračních krabic, člunků do tkalcovských stavů, k výrobě dýmek a tabatěrek.

Dříve se také využívalo v léčitelství, oblíbený byl zejména při léčbě horečky, dny, revmatismu a při problémech s trávicí soustavou. Léčení buxusem s sebou ale neslo spoustu nepříjemných vedlejších účinků, a tak se postupem času od jeho používání v léčitelství ustoupilo a byl nahrazen jinými bylinkami.

Buxusy byly také oblíbené u žen, které si z jeho listů vařených v louhu vyráběly barvy na vlasy, a dřevo zimostrázů se používalo i k přípravě parfémů. Nyní jsou ale zimostrázy pěstovány zejména kvůli svému vzhledu – a mají čistě dekorační účel.

Zdroj foto: Bespaliy / Shutterstock.com

Pozor na zvědavé mazlíčky

Pokud si buxus pořídíte na vaši zahradu, buďte velice opatrní, aby se mu vaši domácí mazlíčci vyhýbali obloukem. Je totiž vysoce jedovatý. Může způsobit otravu – a ve fatálních případech i smrt. Otrava zimostrázem se projevuje:

 • zvracením,
 • průjmem,
 • svalovou slabostí,
 • problémy s dýcháním.

Pozor na škůdce

Nepřítelem buxusů je zavíječ zimostrázový. Jeho přítomnost je obtížné včas rozpoznat, neboť housenky zavíječů žijí uvnitř keře. Je zcela běžné, že keř buxusu je vevnitř celý napadený a vy si nemusíte ničeho povšimnout. Jak tedy napadený buxus odhalit co nejdříve? Pečlivě a pravidelně kontrolujte keře. Nejenom zvenčí, ale nebojte se rozhrnout větve a zkontrolovat i vnitřek.

Prohlídku nemusíte provádět celoročně, postačuje se jí věnovat od března do října. Jakmile v keři zahlédnete housenky, okamžitě je odstraňte. Zbavit se jich můžete buď silným proudem vody, nebo chemickými postřiky.

Hledáte-li elegantní keř, který byste si mohli vysadit na zahradu, v květináči vystavit před vchod do domu či si z něj vytvořit živý keř, buxus je ideální volbou.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.