Slunečnice je ozdobou zahrady. Jak ji pěstovat?

Slunečnice patří mezi jednoletky a je opravdu velmi krásnou dekorací na našich zahradách. Existuje několik druhů a odrůd, které se liší velikostí: dosahují výšky od 60 cm do 300 cm. Slunečnice se také dělí podle velikosti květů (na malokvěté a velkokvěté) a podle barvy. Pro slunečnici je typická zářivě žlutá, ale může být i oranžová až červená. 

Pěstovat ji lze na záhonech v zahradě nebo ve velkém na poli. Menší odrůdy slunečnice můžeme vysadit i do nádob na balkoně či terase. Slunečnice má ráda slunce a dostatek vody. Je heliotropní, to znamená, že její mladé květy se otáčejí za sluníčkem. Tuto nenáročnou květinu zvládne vypěstovat každý, i méně zkušený zahradník.

Pěstování slunečnice

Jestliže chceme pěstovat slunečnici v nádobě na balkoně nebo na terase, můžeme ji zakoupit v květináči již jako vzrostlou květinu. Dáme pozor aby stonek byl neporušený a květ by neměl být ještě úplně rozvinutý. Pokud se zaměříme na tyto dva detaily, máme předpoklad, že vyroste krásná zdravá květina.

Nebo si slunečnici vypěstujeme ze semínka. V březnu semínka zasadíme doma do hlíny a tak si slunečnici předpěstujeme. Během dubna můžeme vysévat přímo do země ven. Záleží na počasí – pokud je dlouhá zima a půda je ještě tvrdá, s výsevem několik dní počkáme. Slunečnici to nijak neuškodí. Zpravidla kvete od června až do podzimních měsíců. Při pozdějším výsevu se jen prodlouží začátek doby kvetení. Ideální je vysít několik semínek vedle sebe. Jednak všechny nemusí vzejít a i kdyby, pro oko je to krásná podívaná. Když jich pěstujeme více pohromadě, je to hezčí.

Zdroj foto: Zuzha / Shutterstock.com

Jak vybrat stanoviště pro slunečnici

Jak jsme se již zmínili, slunečnice miluje sluníčko. Proto ji vyséváme zásadně na slunná místa, ve stínu se jí tak nedaří. Stanoviště by mělo být na závětrné straně, kde je chráněná před větrem. Vyšší rostliny musíme vyvazovat k nějaké pevné opoře. Vysazujeme je k plotu nebo blízkosti domu. Jinak by se mohlo stát, že se slunečnice při silném větru zlomí nebo vyvrátí z kořenů. 

Půda

Slunečnici vysazujeme do půdy propustné, vzdušné a bohaté na humus. Pokud je půda velmi výživná, nemusíme ji tolik hnojit. Jinak hnojíme jedenkrát za čtrnáct dní.

Správné hnojení napomáhá růstu rostliny. Nezapomeneme slunečnici dostatečně zalévat. Pokud se stane, že zemina vyschne, uschne i slunečnice. Dobrá zpráva však je, že jakmile začneme slunečnici opět zalévat a bude mít dostatek vláhy, začne se obnovovat a kytka zase roste dál.

V čem je slunečnice užitečná

Slunečnici zužitkujeme skoro celou. Na podzim sbíráme semínka, jednak pro jarní výsev, ale i jako stravu. Semínka a dokonce i květy výborně chutnají a obsahují řadu cenných a zdraví prospěšných látek. Semínka se mohou sušit, vyloupaná můžeme opražit na pánvi. Ze semínek se také zpracovává olej. Ten se používá při vaření i na výrobu bionafty. Květy využijeme v kuchyni, můžeme je přidávat do jídel, jak slaných, tak i sladkých, nejčastěji do letních salátů. Slunečnice je také krásná jako dekorace – ve váze na stole je skutečně úchvatná. Zelené zbytky rostliny jsou výborným krmivo pro hospodářská zvířata. Na semínkách si pochopitelně pochutnávají i ptáci v zimě.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.