Stavíme bazén aneb jak srovnat terén a co použít jako podklad?

Postavit si své vlastní místo pro letní radovánky je snem mnoha z nás. Když si bazén vybereme, hlavou nám začne běhat mnoho otázek. Jedna z nich je – jak bazén vhodně podložit?

Bazén potřebujete vhodně umístit a ochránit jej tak proti protržení a dalšímu poškození. Měl by stát na vyrovnaném a stabilním podkladu. Poradíme vám, jak si s tím poradit. Pokud si chcete koupit bazén do zahrady za lepší cenu, využít můžete slevy na Marimex.

Vhodné stanoviště pro bazén

I když se nám při počátečním nadšení zdálo, že náš bazén může stát prakticky kdekoliv, jeho umístění ještě bude potřeba trochu zvážit. Zahradní bazén je totiž vhodné dát na jižní stranu pozemku, na místo, kam svítí slunce po většinu dne. Tím si zajistíte přirozené ohřívání bazénové vody i příjemné teplo na koupání. Na severu, kde je často chladněji a stín, ve vodě nevydržíte tak dlouho.

Než tedy váš pevný nebo nafukovací bazén na zahradu umístíte, pár dní pozorujte místo, které jste si zvolili.

  • Je tam dostatek přímého slunečního svitu?
  • Je poblíž přípojka vody pro jeho napuštění?
  • Bude v blízkosti bazénu také přípojka na elektřinu, do které umístíte potřebnou filtraci?

V neposlední řadě zkontrolujte, zda bazén nestavíte přímo pod stromy nebo keře. I když se budete snažit jej co nejvíce zakrývat, stále vám do něj budou padat listy. Plachta na bazén přeci jen nezachrání vše. Zkuste bazén o kousek posunout, později se vám to velmi vyplatí.

Zdroj foto: Sketchphoto / Shutterstock.com

Nejlepší terén pro stavbu bazénu

Pod každý bazén musíte logicky zvolit velmi rovné podloží. Jinak by se vám stalo, že vlivem nerovného povrchu bazén rychle ztratí svou životnost. Stavba bazénu se musí dělat na vyrovnaném podkladu. Pomohou vám tyto postupy:

  1. Odkopejte přebytečnou zeminu a pomocí vodováhy srovnejte terén. Vyberte všechny kameny a na horní vrstvu použijte pouze hlínu.
  2. Nechcete kopat? Dosypejte chybějící zeminu hlínou bez kamenů nebo použijte písek.
  3. Budete zahradní bazének umisťovat na pevný podklad? Vyrovnejte jej pomocí polystyrenu. Ten bude navíc sloužit i jako tepelná izolace, a teplo vám tak nebude tolik unikat.

Před tím, než budete postupovat dále, se pomocí vodováhy ujistěte, zda máte prostor pro bazén skutečně v rovině. Plavecký bazén o větších rozměrech je potom lepší přenechat přímo specializované firmě, zde byste mohli napáchat více škody než užitku.

Jak bazén položit

Máte vyrovnaný prostor pro váš zahradní bazének? Ještě, než budete bazén do terénu pokládat, podívejte se po vhodném materiálu, který pod váš bazén položíte. Přeci jen jsou spodní vrstvy bazénů dost jemné, a obzvláště u nafukovacích bazénů rozhodně nepotřebujeme, abychom neustále zakopávali o kamínky na dně. Nehledě na to, že i malé nerovnosti při velké váze vody dokážou způsobit velkou škodu – bazén se může nečekaně protrhnout.

  • Zahradní nebo dětský bazén tak nejlépe umístíte tak, že nejprve odstraníte veškeré drobné předměty – kamínky nebo větvičky.
  • Poté již položíte finální podklad pod váš bazén. Může se jednat o speciální geotextilii, přesně střižené linoleum, nebo třeba starý koberec.
  • Takováto podložka pod bazén vám kromě důležité ochraně proti trhlinám splní i jednu důležitou funkci – tepelně vám odizoluje bazén od okolního prostředí, takže se nestane, že by vám teplá voda rychle zchladnula.
  • Pro tento případ se hodí pod bazén vložit také izotermickou fólii. Ta se používá i pro tepelnou ochranu osob při zranění. Pouze je třeba tuto fólii zatížit další vrstvou podkladu.

Už se těšíte, až se i na vašem pozemku bude vyjímat nový zahradní bazének? Když si vyberete ideální stanoviště a dobře vyrovnáte a odizolujete podklad, budete mít tu nejlepší bazénovou sezónu! Přejeme vám krásné letní dny plné radosti a pohody na vaší zahradě.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.