Dánský hygge styl: Jak zařídit interiér ve stylu hygge?

Hygge styl přichází z Dánska a přináší s sebou dokonalou pohodu. Milujete útulné bydlení a pocit bezpečí? Sáhněte po prvcích hygge, které přesně zapadnou do vašeho interiéru.

Prohlédněte si, jaké jsou základní prvky hygge stylu, jaké materiály se hodí do tohoto stylu a naberte tak inspiraci pro váš nový a útulný domov. Tohle zařizování vás bude skutečně bavit!

Co je to hygge?

Víte, co je hygge styl? Domov, který je tím pravým útočištěm, ať se děje cokoliv. Místo, kam se rádi vracíte. Útulný kousek nebe. To vše je hygge domov. Výslovnost tohoto slova je zhruba tato: /ˈhjuːɡə/, tedy zjednodušeně česky „hjůga.“ Jedná se o styl bydlení a života, jež světu dali Dánové. Právě ti se, i přes ne zrovna ideální počasí, co v zemi napříč rokem panuje, dlouhodobě umísťují na předních příčkách spokojených životů. Máme se tedy co učit. Možná, že je to ještě něco víc než bydlení. Je hygge tajemství spokojeného života? Možná zjistíte, že ano.

Typické hygge prvky do interiéru

Hygge styl bydlení je zobrazením dokonalé pohody domova. Jak si představujete skutečně útulné hnízdo? Zřejmě to nebude špeluňka, která hýří všemi barvami a když vejdete, ani nevíte, na kolik detailů se zaměřit. Hygge home je dokonalé prostředí, ve němž cítíte vlnu klidu a relaxace. Uklizeno, ale útulno. Zapomeňte na černé linie kuchyňských linek ve vysokém lesku, jež už po prvním použití nesnášíte, protože na nich jde vidět úplně vše. O tom domov není. A styl hygge už vůbec ne.

Svíčky, všude samé svíčky. Nebojte se je rozmístit kromě obývacího pokoje i do kuchyně, koupelny, předsíně či dětského pokoje. Jsou základním a hlavním prvkem tohoto stylu, přinášejí do interiéru pohodovou rodinnou atmosféru a navodí pocit intimity.

Polštáře, deky, pleteniny v přírodních barvách, plno fotografií, oblíbené citáty, dřevěné dekorace, jednoduché rostliny, natrhané větvičky větví či kamínky – to vše jsou základní prvky tohoto stylu. Cílem je těšit se v životě z jednoduchosti, obklopovat se rodinou a vyhnout se jakýmkoli zbytečnostem a extravaganci. Vždyť přece lidé, kteří milují v životě minimalismus bývají mnohem šťastnější, mají čas pro opravdu důležité věci a dokáží zpomalit.

Tip: Pokud žijete nebo se budete přesouvat do menší domácnosti, kterou byste si do tohoto stylu rádi zařídili tak nemusíte zoufat. Pohodlné a útulné stránky hygge dosáhnete například díky rozkládacímu gauči, ten můžete přes den obklopit polštáři a dekami tak, aby působil jako středobod útulné atmosféry a večerem ho zase proměníte v útulné lůžko.

Jaké jsou typické barvy stylu hygge?

Až budete zařizovat byt v hygge stylu, zaměřte se na tři základní barvy:

  • béžová,
  • bílá,
  • hnědá.

Jelikož je to spíše venkovský styl bydlení, vycházejte s přírodních barev. Povoluje se ještě šedá nebo světle modrá, a tím by to mohlo skončit. Základní barvy, jež spolu ladí a prolínají se jako nejlepší kamarádi, vám zajistí jednotnost a dokonalou vizi pohody. O tom již píše nejedna kniha. Tento styl prostě frčí, a jako by chtěl najednou každý místo strohých linek mít doma raději trochu toho domácího tepla a souladu.

Hygge materiály

Barvy bychom měli. Ale aby bylo naplněno poselství, o kterém pojednává nejedna hygge kniha, měli bychom se především zaměřit na materiály. Už to tak vypadá, že plastům pomalu zvoní konec. Dívat se na zamořené oceány a dělat, jako že nic, už prostě nikoho nebaví. Z pojmu zero waste se stává běžná realita civilizovaného člověka, a nákupy předražených plastikových nábytků už taky nikoho nebaví.

Život zn. hygge zní jasně: upcyklujte to, co už máte a nakupujte věci z přírodních materiálů.

Nábytek ze dřeva, doplňky z proutí, dřeva, kovu nebo keramiky. Nebo použijte kameny a sklo.

Klid a pohoda jsou základem tohoto stylu

Když si prohlédnete pár fotek, dojde vám, co je hygge styl. Už se vidíte, jak jste na útulném gaučíku zachumláni do příjemné hřejivé deky, na stolečku vám chladne vaše oblíbená káva nebo čaj, a vy se noříte do více než pohodlných malých polštářků s knihou? Pokud jste nyní upustili uzdu své fantazii, možná už se vidíte ve vašem novém obývacím pokoji. V místě, kde jste doma, ať se děje cokoliv. Je to vaše útočiště, vaše dokonale zabydlené hnízdečko.

Jaké hygge dekorace zvolit

Už víte, co za nábytek si pořídíte, ale potřebujete ještě vyladit hygge dekorace? Tak právě tady se nejvíce vyřádíte! Hygge styl bydlení se vyznačuje především drobnými doplňky z úžasných materiálů, co spolu vytvářejí jeden jediný souvislý celek. Rohy místnosti doplňte o lampičky na čtení, které mohou klidně viset přímo na stěně. Interiéru na útulnosti přidá i pár jednoduchých pokojových rostlin.

Hygge návod na šťastný život: Těšte se z maličkostí, užívejte si rodinu, přátele a buďte za všechno vděčný.

Zvolte dekorace z přírodnin, jež si nasbíráte venku. Dopřejte si tolik zapálených svíček, kolik jen bude možné, abyste se v prostoru cítili dobře a vyklidněně. Dejte si něco dobrého na zub, a pusťte si hudbu, co vám dělá radost. Už víte, co je hygge domov? Prostě šťastný způsob života!

Už se těšíte, až si svůj domov zútulníte?Zdroj: masterclass.com, countryliving.com


Další styly bydlení

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.