Co pomáhá na tvrdou vodu? Zatočte s ní jednou pro vždy

Pokud si kupujete novou nemovitost, ve které chcete žít, je dobré se zaměřit i na kvalitu vody v řádu, studni i celém okolí. Pokud vás trápí tvrdá voda, je třeba vědět, jak s ní zatočit.

Není totiž nic základnějšího ve vašem životě než čistá a zdravá voda. Opak vás totiž může stát i zdraví nebo dost peněz, které musíte do nápravy investovat.

Co je tvrdá voda?

Co je to vlastně tvrdost vody? Tvrdá voda se určuje podle koncentrace kovů, které jsou čerpány ze země. Pokud si necháte udělat rozbor vody, tvrdost naleznete součtem vápníku a hořčíku, jednotka se nazývá mmol/l. Tvrdá voda se na našem území rozděluje do několika kategorií:

  • velmi měkká voda – <0,7 mmol/l,
  • měkká voda – 0,7 mmol/l – 1,25 mmol/l,
  • středně tvrdá voda – 1,25 mmol/l – 2,5 mmol/l,
  • tvrdá voda – 2,5 mmol – 3,75 mmol/l,
  • velmi tvrdá voda – >3,75 mmol/l.

Co způsobuje tvrdá voda?

Tvrdá voda ubližuje zejména technické části vaší domácnosti, dává totiž velmi zabrat vašim spotřebičům i celému vodovodnímu potrubí. Obecně vzato není tvrdá voda tolik zdravotně závadná, ze zdravotního hlediska je totiž tvrdší pitná voda doporučována. Je tomu tak zejména kvůli dostatku vápníku a hořčíku, tyto minerály lidskému zdraví prospívají. Všeho však moc škodí.

Co dělá tvrdá voda?

Jak poznat tvrdou vodu? Než si objednáte speciální rozbor vaší vody, můžete snadno zjistit, zda není příliš tvrdá. Prvními příznaky tvrdé vody je:

  • povlak na hladině vody,
  • prací prášek se nerozpustí,
  • nacházíte bílý povlak na spotřebičích,
  • mýdlo téměř nepění.
Zdroj foto: MarinaTr / Shutterstock.com

Jak upravit tvrdou vodu?

Nejčastější cestou, jak se jednoduše zbavíte tvrdosti ve vodě, jsou speciální vodní filtry. Můžete tak zabránit poškození vaší myčky nebo pračky, stačí jen na kuchyňskou baterii s přívodem vody ke spotřebiči nainstalovat speciální filtr na tvrdou vodu. Podobný systém jak na tvrdou vodu funguje i v případě, že chcete mít čistou a pitnou vodu i v kuchyňském koutku. Pořídit můžete také jeden velký filtr hned u vstupu vody do vašeho domu, takové filtry jsou však cenově náročnější a musíte je také často měnit.

Poradenství: Jak vyčistit pračku?

Existují i speciální změkčovadla

Nejvíce se v moderních domácnostech používají změkčovadla tvrdé vody. Ty jsou vyrobené na bázi iontové výměny, kdy jsou ionty tvrdé vyměněné za ionty měkké, tedy jednoduše řečeno je vápník a hořčík nahrazen sodíkem nebo vodíkem. Díky této výměně se voda změkčí a vaše spotřebiče tak nebudou trpět na vodní kámen a celkovou tvrdost. Na podobný způsob úpravy tvrdé vody funguje i chemický proces. Celý systém vodní úpravny můžete nainstalovat přímo ke vstupu vody do vaší domácnosti, ještě před samotný ohřívač vody. Díky tomu poměrně jednoduše odstraníte celý problém.

Zdroj: uprava-pitne-vody.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.