Účinky citronu – Proč ho zařadit do jídelníčku?

Citron je díky svému vysokému podílu vitamínů a minerálů doslova zázrakem z přírody. Využívá se k detox těla, hubnutí, péči o pleť. Je účinným lékem při nemocech a nachlazení.

Citrón má pro svou kyselost v našem jídelníčku pouze velmi malý prostor. To je ovšem velká škoda, jelikož kromě kyseliny citrónové obsahují tyto plody množství dalších důležitých látek. Jsou tak skvělou potravinou, kterou bychom rozhodně neměli vynechávat.

Citron a jeho účinky na zdraví

Boj proti nachlazení

Nejčastěji bývá citrón využíván do různých čajů, přičemž ty jsou skvělým prostředkem v boji proti nachlazení a nemocem.

  • Jestliže totiž zkombinujete zázvorový čaj se šťávou z citrónu, pak nemoc nebude mít šanci.
  • Tyto potraviny totiž posílí váš imunitní systém.
  • Nejenže se tak rychleji zbavíte probíhajícího nachlazení, ale posílíte tak svůj organismus pro případ, že by se o vás chřipka pokoušela někdy příště.

Citron detoxikuje organismus

Některé z našich stravovacích návyků nejsou pro tělo zrovna zdravé. Jestliže tedy máte pocit, že už bylo příliš těžké a nezdravé stravy, pak můžete citrón využít k detoxikaci těla. Stačí si udělat ovocné smoothie, do kterého přidáte citron, či můžete jednoduše smíchat citrónovou šťávu s minerální vodou. Díky této kombinaci se z těla vyplaví škodlivé látky, které mohou zatěžovat náš organismus. Budete se tak cítit lehčí a už vás nezaskočí únava.

Citron pomáhá hubnout

Citrón je skvělou potravinou také při hubnutí. Obsahuje totiž vlákninu, která se stará o správnou funkci trávicího systému a dále také vitamíny a minerály. Díky tomu tak vaše tělo dostane vše, co potřebuje.

  • Stačí si dát před jídlem sklenici vlažné vody s citrónem.
  • Ta se pak postará o to, že vás nebude trápit pocit hladu či bolest břicha.
  • Není dobré pít příliš studenou vodu, ta je totiž šokem pro organismus. Obzvláště ráno je tedy lepší dát si vodu spíše teplejší, aby se tělo nedostalo do teplotního stresu.
citron účinky
Zdroj foto: Alexeysun / Shutterstock.com

Péče o vlasy i pleť

Citrónovou šťávu můžete využívat i jako skvělý produkt, který zlepší kvalitu vašich vlasů i pleti. Stačí přidat malé množství třeba do jogurtu či salátu, snažte se šťávu nepřidávat do vařených pokrmů. Obsažená kyselina citrónová společně s vitaminy se postará o to, aby vlasy i pleť byly zářivější. Citron můžete klidně zařadit i do každodenní péče o pleť.

Citrón však nemusíte přidávat pouze do jídla. Lze ho využít také jako přídavek do vlasové či pleťové masky. Postará se o to, že vaše pleť i vlasy budou chráněny před poškozením. Vlivem kyseliny totiž na vlasech dojde k uzavření kutikuly, na pleti pak funguje obdobně – dojde k uzavření pórů, které předtím byly rozšířené a náchylné na znečištění.

Citrón má spoustu skvělých vlastností, díky nimž byste jej rozhodně měli více zařazovat do svého jídelníčku. Podporuje totiž fungování celého organismu a stará se také o zdraví vlasů a pleti. Vyzkoušejte si proto ráno dát sklenici vody s citrónem.

TIP: Vypěstujte si svůj vlastní citronovník doma a o zásobu citronů budete mít postaráno – Citronovník: Vše o pěstování, stříhání, zazimování a využití.

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.