Citronovník – Jak na pěstování, stříhání i zazimování

Citronovník už nepatří jen do jižních zemí, sbírat jej můžete i u nás. Dostali jste chuť na šťavnatý domácí citrón? Poradíme vám, jak vypěstovat citronovník a kdy jej stříhat.

I v minulosti lidé mívali ve svých šlechtických sídlech oranžérie, v nichž si pěstovali citronovníky a jiné cizokrajné rostliny. Nebylo to vždy pouze pro radost, ale také pro zdraví.

Sklízet malé citrony můžeme i u nás. Jaké podmínky a postupy při pěstování citronovníku byste měli dodržet a je péče o citronovník (citroník) náročná?

Jak pěstovat citronovník

Nasadit si semínko z citronu možná napadlo už hodně lidí. Pěstovat citronovník z pecky je celkem jednoduchá cesta k získání rostliny. Jenže, i když vám citronovník pravý (Citrus limon) vyroste, ještě nemáte zaručené, že vám bude kvést a plodit. U citrusů pěstovaných v domácích podmínkách ze semene platí, že plodí velmi často až po šesti a více letech. A ani to někdy ne. Nejlepší cestou, jak získat plodící rostlinu, je na stromek nechat naroubovat vyšlechtěnou odrůdu. Obvykle to ale chce zásah odborníka, který tomu rozumí.

TIP: Z citrusů se citronovník doporučuje hlavně začátečníkům, protože je velmi nenáročný, dá se pěstovat i v menších prostorách, poměrně brzy plodí. Je vhodný jako strom do květináče. Nejméně náročnou odrůdou je odrůda Citronovník Pavlovský.
Jak vypěstovat citronovník z pecky

Pokud vysazujete citronovník z pecky, nejlepší je bio citron, který mívá nejlepší klíčivost. Dále si pořiďte menší květináč a substrát určený pro citrusy. Pecku velmi dobře očistěte od dužniny a navlhčete do vody. Můžete ji nechat ve vodě i na chvíli postát. Připravte si květináč se substrátem, který naplňte asi 3-4 cm od horního okraje. Pecku vložte do hloubky přibližně 1 cm a půdu zvlhčete. Nejlepší je zakrýt květináč igelitovým sáčkem nebo potravinářskou fólií. Nezapomeňte propíchnout pár otvorů kvůli dobrému proudění vzduchu. Umístěte na teplé a slunné místo.

Půdu musíte zalévat pravidelně, nikdy nesmí úplně vyschnout a také nesmí být promočená. Pokud bude substrát pořád na povrchu vlhký, první klíček rostliny se vám může objevit již do 2 týdnů. Pokud citronovník v květináči naklíčí, fólii můžete sundat, pravidelně však vlhčete. Strom citronovník přesazte až tehdy, když už bude tak velký, že mu nebude stačit původní květináč. Když se vám podaří vypěstovat malý stromeček citronovníku, pak jej můžete zasadit do zahrádky.

Jak se starat o citronovník?

Substrát a hnojení

Lze vypěstovat citronovník ze semínka, avšak lepší variantou je koupit si již vzrostlý stromek u prodejců – v hobby marketech nebo obchodech, co nabízejí subtropické rostliny. Existují také odrůdy, které jsou odolné a vhodné pro pěstování v interiéru, vhodný citronovník do bytu je například Citronovník Durko nebo Citronovník Pavlovský.

Aby se rostlině dařilo, měla by růst v lehčí, humózní zemině, jejíž půdní reakce je spíše kyselá, nebo pouze mírně kyselá. Klidně můžete koupit substrát přímo určený pro pěstování citrusů. Během vegetace pak je třeba růst podpořit speciálním hnojivem pro citrusy, co neobsahuje vápník, zato je bohaté na železo, které pomáhá proti žloutnutí listů. Přemíru hnojiva poznáte tak, že listy na okrajích hnědnou.

Zálivka

Citronovníkům bude vyhovovat teplota místnosti okolo 22 stupňů Celsia. Milují vyšší vzdušnou vlhkost, nebojte se je tedy rosit. I na zalévání jsou v létě náročné, vyžadují pravidelnou zálivku, nikdy ale nesmějí stát ve vodě. To by pak chřadly. Obvykle rostou po celý rok, odpočinou si jen krátkou dobu, kdy by se teplota měla pohybovat okolo 10 stupňů Celsia. Zároveň omezíme zálivku tak, aby byl kořenový bal pouze vlhký. Tento odpočinek je důležitý pro jejich dobrou kondici. I během zimování ale rostlina potřebuje dostatek světla.

Chcete-li se dočkat květů, tak pravidelné střídání období léta a zimy je nutné dodržet. První poupata se objevují již v únoru, což bývá signálem k tomu, aby měl citronovník k dispozici vyšší teplotu. V chladu by mohla poupata odpadnout.

U citronovníku je zajímavé to, že na jednom stromku mohou být zároveň poupata, krásně vonící květy, malé plůdky, zelené i zrající plody. Některé odrůdy dozrávají za osm a více měsíců od květu. Díky tomu získáme do interiéru rostlinu, která ho bude zdobit a dělat radost po dlouhý čas. Květy u citronovníku pěstovaného doma je třeba štětečkem jednotlivé květy opylovat. Jestliže ho necháte letnit venku, o opylování se pravděpodobně postarají včely.

Nároky na světlo a zazimování citronovníku

Pokud jste se rozhodli vypěstovat si citronovník doma, je to výborná volba. Pozor si však dejte na nároky citronovníku na světlo. Nejhorší pro rostlinu jsou nedostatek světla, vláhy a příliš vytápěný byt. Tyto faktory společně zapříčiňují chřadnutí rostliny a opadávání listů citronovníku. Sucho rostlině velmi škodí a způsobuje také přemnožení roztočů.

Zazimování citronovníku proto dobře promyslete a rostlinu umístěte tak, aby měla co nejvíce světla, ale poměrně chladné prostředí. Během zazimování citronovníku rostlinu nemusíme zalévat ani hnojit. Jakmile zpozorujeme jemné vadnutí listů, rostlinu jemně zaléváme.

Pravidelný řez a přesazování

Jak zastřihnout citronovník? Mladý citronovník je vhodné upravit výchovným řezem. I starší rostliny pravidelně prořezáváme, protože tím napomůžeme lepší plodnosti a kondici stromku.

Citronovník roste a potřebuje více prostoru pro svoje kořeny. Zpočátku ho přesazujeme každé dva roky, později stačí až po pěti letech. Volíme vždy květináč, který má ve dně otvor pro odvádění přebytečné vody.

Způsobů, jak stříhat citronovník je několik, důležitější je ovšem načasování střihu. Doporučuje se stříhat citronovník během časného jara, nikdy s ním nehýbejte během zimních měsíců a jeho odpočinku. Při stříhání citronovníku odstraňte hlavně ty větve, které zasahují do středu koruny, ta musí být vzdušná.

Mrazuvzdorný citronovník

Citrusy v našich podnebných podmínkách by zimy zřejmě nepřežily. Existuje však výjimka, která přežije i mrazy a naše zimy.

Citronovníkovník trojlistý (Poncirus trifoliata) je mrazuvzdorný citroník, který zvládne zimu v běžných podmínkách střední Evropy. Bez problémů zvládne zimy do -25 °C. Tento druh je vhodný i na vysazení jako živý plot. Období, kdy kvete citronovník, jsou jarní měsíce, tehdy je posetý krásnými bílými kvítky, které mají nádhernou silnou vůni citrusů. Tento druh citronovníku nevyžaduje řez, ale lze jej stříhat pokud ho chcete hezky tvarovat. Má velmi dlouhé trny, což je třeba zvážit zejména pokud máte děti či zvířata, pro která může být rostlina nebezpečná. Výhodou je jeho obranyschopnost proti chorobám a škůdcům, kteří ho většinou nenapadají.

Choroby a škůdci napadající citronovník

Pravidelní škůdci v zahradě se nevyhýbají ani tomuto stromu. Stromky citrusů mohou trpět na svilušky a puklice, které napadají hlavně listy. Poznáte to tak, že se na listech objeví černé skvrny. Je třeba stromek ošetřit prostředkem nejlépe na bázi olejů, který je zdravotně nezávadný. Puklice vytvářejí na kmínku a větvičkách drobné hnědé krunýřky. Ty můžeme setřít vatou namočenou v lihu nebo také ošetřit olejovým preparátem.

Pokud řešíte problém skvrny na listech citrusů, pravděpodobně vašim citrusům chybí světlo a nemají přiměřenou zálivku. Rovněž se doporučuje zkontrolovat postupně všechny listy a celou rostlinu, abyste zjistili, zda ji neničí škůdci.

Citronovník a jeho využití

Citrony – zdravotní účinky

  • Citróny jsou silný antioxidant, posilují imunitu, obranyschopnost organismu, bojují proti infekcím, nachlazení,
  • citron pomáhá při pálení žáhy, jeho šťáva je zásaditá, čímž neutralizuje šťávy v žaludku,
  • citron je výborná dezinfekce na rány, protože má silné antiseptické účinky,
  • všechno citrusové ovoce chrání tělo před rakovinou, slouží jako prevence před rakovinou hltanu, jícnu, ústní dutiny, dokonce i žaludku a plic,
  • citrónová kůra bojuje proti revmatu, dně i artróze, protože odvádí z těla přebytečnou kyselinu močovou,
  • citrónová šťáva dokáže odstranit zubní kámen, pomáhá při zánětech dutiny ústní nebo při bolestivých aftách,
  • citron pročišťuje játra, ledviny, podporuje tvorbu žluči.
Věděli jste, že pokud ráno vypijete sklenici citrónové vody, vybudujete si silnou imunitu a zpomalíte stárnutí?

Citron a jeho účinky: Proč je důležitý v našem jídelníčku?

Jeden citron obsahuje v průměru až 55 % doporučené denní dávky vitamínu C.

15 tipů jak využít citrony

Citron v kuchyni

  1. citrónová zálivka na saláty
  2. citrónový krém do dezertů
  3. pár kapek přidejte do rýže, nebude se vůbec lepit
  4. k pečenému masu přidejte citron, dodá mu výborné aroma a chuť
  5. přidejte citron na rybu, maso bude jemnější a chutnější

Při úklidu

  1. odstraňuje vodní kámen
  2. odpuzuje hmyz – pár koleček usušte a zavěste do skříně s oblečením
  3. vyčistí skvrny od ovoce, rzi, hořčice
  4. provoní odpadkový koš, stačí citrónem potřít jeho okraje
  5. skvělý čistič mikrovlnky, vložte do ní misku s vodou a citrónem, zapněte a poté pouze setřete hadříkem

Citron pro zdraví

  1. kúra na lámavé a měkké nehty z citrónu – smíchejte lžičku želatinu, půlku citrónu a lžičku medu, pijte každé ráno před snídaní
  2. citrónová šťáva bojuje proti kašli a nachlazení
  3. zaručený nápoj na bolest v krku – slupky z jablek zalijte horkou vodou a přidejte 1 citron, pijte vícekrát denně, zároveň je to výborný nápoj na osvěžení na léto
  4. problémy s inkontinencí – vypijte denně 2-3 dcl teplé vody s citronem
  5. citrónová masáž – citrónové oleje a esence uvolní tělo, zjemní pokožku, vhodné jsou i do aroma lamp

Otázkou, jak pěstovat citronovník se stále častěji zabývají už i v našem podnebném pásmu, je tedy jisté, že dochází ke klimatickým změnám a citronovník už lze pěstovat i u nás. Nebude mít sice stejně velké plody jako citronovníky v Itálii, ale za tu vůni a chuť domácího citrónu to jistě stojí.

Zdroj: gardeningknowhow.com, bhg.com.au


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.