Co nesmí chybět v útulném dětském pokoji

Při zařizování dětského pokoje se jedná hlavně o to, aby se v něm vaše děti cítily dobře. Dejte tedy stranou svůj vkus a své preference a pokud zařizujete pokoj dítěti, které má svůj názor, berte ho v potaz. Máme pro vás několik tipů, jak pomoci dětem vytvořit takový dětský pokoj, ve kterém se budou cítit příjemně a budou v něm spokojené a šťastné.

Zóny a k čemu slouží

Při zařizování pokoje pro děti musíte mít na mysli hlavně funkčnost. Dětský pokoj musí být multifunkční. Rozdělte místnost na 3 části:

  1. kde si bude dítě moci hrát,
  2. kde se bude moci učit,
  3. kde bude mít klid na spaní.

Tyto zóny oddělte nábytkem nebo třeba pomocí koberce a dalších doplňků.

Dětská postel

Aby se dítěti v pokoji dobře spalo, musí se v něm cítit v bezpečí. Když vybíráte postel, mějte na paměti i její bezpečnost. Můžete vybírat z klasických postelí, paland anebo nějakých speciálních, například ve tvaru autíčka. Každá postel má svá pro a proti.

Například pod palandou můžete vytvořit prostor pro učení a umístit pod ní stůl, tím propojíte jak zónu odpočinku, tak zónu učení. Ačkoli jsou děti drobné, vybírejte takovou postýlku, aby v ní bylo dostatek místa i na jejich plyšové kamarády.

Dětem do postýlky můžete dát například kontrastní kartičky pro jejich zdravý výoj zraku, se kterými se zabaví.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Světlo u postele

A u postele musí být samozřejmě i místo na lampičku. Jestliže se dítě bojí a nerado usíná v úplné tmě, pořiďte lampičky dvě.

  • Jednu klasickou, s jejíž pomocí si bude moci dítko číst nebo jen prohlížet obrázky,
  • druhou noční.

Taková lampička se vyrábí v nejrůznějších tvarech, králíčkem počínaje a třeba medvídkem konče. Většinou jsou na baterky a vytváří příjemné teplé světlo, v němž se dítě nebojí usnout. Takové lampičky stojí do tisíce korun a jsou dětem skvělými společníky.

Pracovní stůl a židle

Pokud máte doma již malého školáka nebo teenagera, investice do pracovního stolu a židle je nutnost. Jakmile začne dítě navštěvovat školu, bude u stolu trávit spoustu času nad domácími úkoly.  Dopřejte mu tedy při této práci pohodlí a investujte do nastavitelné ergonomické židle. Dětský pokoj pro školáka už přece vyžaduje praktičnost, dodržení zásad ergonomie, stále však zachovejte zónu odpočinku a hraní.

Odpočinková zóna

Je prostor dětského pokoje dostatečně velký? V tom případě máte i místo pro zařízení odpočinkové zóny, kterou může potomek využívat, když ho přijdou navštívit kamarádi. Křesílka a malý stoleček společně s huňatým kobercem jsou ideální. Dítě si může v tomto prostoru odpočinout po náročném dni ve škole.

Místo na hraní

Aby mohlo dítě naplno rozvíjet svůj talent, potřebuje mít i prostor na hraní. V případě malých dětí to znamená spoustu hraček a místo, kde si s nimi může hrát. Starší děti zase potřebují prostor pro svou kreativitu. Ať už se hrají na hudební nástroj, malují nebo se věnují jiné tvůrčí činnosti, poskytněte jim prostor.

Jestliže budete dětský pokoj zařizovat společně s potomkem, uvidíte, že stvoříte prostor, který bude funkční a zároveň jedinečný.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.