Doba nízkých účtů za energie končí, reagovat můžete využíváním…

V Evropě dochází k výrazné změně. Období hojnosti, kdy se firmy a domácnosti mohly těšit ze stabilních dodávek energií střídá období, pro které jsou typické růst cen elektřiny i tepla, stejně jako zvýšené riziko jejich nedostatku tak, jak se Evropa stává více závislou na dodávkách zdrojů v podobě uhlí či zemního plynu či příznivých povětrnostních podmínkách, ve kterých dokáží solární a větrné elektrárny vyrobit dostatečný objem elektřiny.

Navíc, pro firmy i domácnosti se tomuto trendu nemohou vyhnout i z důvodu postupného zákazu užívání neekologických zdrojů energií, mezi které již v některých zemí patří i zemní plyn.

Vývoj velkoobchodních cen elektrické energie na komoditní burze PXE. Zdroj: www.kurzy.cz
Vývoj velkoobchodních cen elektrické energie na komoditní burze PXE. Zdroj: www.kurzy.cz

V případě tepla mají domácnosti možnost reagovat na nový trend tím, že využijí podporu v podobě dotací na pořízení ekologického zdroje tepla, tj. tepelného čerpadla, které jim jako prakticky jediný zdroj energií zajistí:

  • Stabilní dodávky tepla a teplé vody bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky.
  • Jistotu dlouhodobě nízkých účtů za teplo a teplou vodu s ohledem na fakt, že tepelná čerpadla využívají k jejich výrobě zdarma dostupné zdroje, tj. geotermální energii a venkovní vzduch.
  • Jistotu dobře investovaných peněz. Tepelná čerpadla dokáží sloužit spolehlivě po desítky let. Zároveň, jedná se o zdroj tepla a teplé vody, se kterým počítají do budoucna i samotné vlády, tj. na střednědobém horizontu se není nutné obávat omezování jejich vyžívání.
Vývoj velkoobchodních cen zemního plynu na komoditní burze PXE. Zdroj: www.kurzy.cz
Vývoj velkoobchodních cen zemního plynu na komoditní burze PXE. Zdroj: www.kurzy.cz

 

Tepelná čerpadla zažila první masivní rozšíření v 70. letech 20. století, kdy ve Skandinávii začala vytlačovat kotle na topné oleje. Nejedná se tedy o žádné provizorní řešení, nýbrž alternativu k neekologickým zdrojům energií, kterou prověřily dlouhé a chladné zimy Švédska, Norska či Finska.

I v podmínkách tzv. starého normálu, tj. levných a dostupných energií, tepelná čerpadla porážela v ekonomičnosti provozu všechny ostatní zdroje tepla či teplé vody, viz. porovnání nákladů na zdroje tepla webu tzb-info.cz.

Pokud chcete minimalizovat negativní dopad trendu rostoucích cen energií na váš rodinný rozpočet, začněte se ještě dnes zajímat o možnosti využití tepelných čerpadel ve vaší domácnosti.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.