Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem? Vysvětlení je jednoduché

Mnoho zákazníků, kteří hledají vhodné šperky ke koupi, naráží na poměrně zásadní problém – nevyznají se v názvosloví a když hledají diamantové šperky, obvykle jsou jim nabízeny šperky s briliantem. Ale je mezi nimi nějaký rozdíl? Poradíme vám, jak se v nabídce klenotnictví zorientovat.

Diamanty

Takto se označuje surový nerost, který vzniká z uhlíku dlouhým formováním v zemském plášti. Diamanty se dnes těží hned na několika místech planety, přičemž nejvyšší produkce je v státech Botswana, Rusko a Kanada. Diamanty jsou nesmírně ceněným artiklem, který se využívá nejen ve šperkařství, ale také v dalších oborech.

Běžně se například využívají diamantové brusné kotouče nebo speciální diamantové pasty nebo se diamanty využívají ve speciálních elektronických součástkách. Zejména ve šperkařství se ale uplatní až diamanty po výbrusu, kterým se upravují. Jedním z nejznámějších výbrusů je pak dobře známý briliant.

Brilianty

Jaký je tedy rozdíl mezi diamantem a briliantem? Vysvětlení je velmi prosté – briliant je vybroušený surový diamant. Briliantový brus se začal praktikovat okolo roku 1910. Ideální brus má 57 faset neboli plošek. Tento tvar je zásadní, neboť zajišťuje, že se světlo procházející diamantem odráží co nejlepším způsobem a vytváří tak nádherný třpyt, lesk i barevné odlesky. Briliantové prsteny, náušnice, náhrdelníky a další klenoty jsou pak na pohled blyštivě nádherné a dokonale třpytivé.

Nádherné šperky mohou být i dobrou investicí

Nyní už tedy víte, že vlastně nehledáte šperky s diamantem, protože nevybroušený diamant by se vám určitě nelíbil – jde vlastně o kus horniny, která je často černá, šedá nebo různě poškozená. Až teprve po vybroušení je možné skutečně docenit nádheru kamene, a proto jsou briliantové šperky přesně tím, co byste měli hledat a kupovat. Můžete je využít i jako investiční nástroj, neboť jejich hodnota je stabilní a rostoucí.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.