Jak pěstovat jasmín, aby krásně rozkvetl?

Jasmín je okrasný keř, jehož vůně se bude šířit po celém okolí. Bílé a žluté kvítky zase přidají na eleganci vaší zahradě. Jaké zásady je třeba dodržet při pěstování jasmínu?

Také milujete voňavou složku zelených nebo žlutých čajů? Víte o tom, že jasmín voňavý zvládnete pěstovat i vy? A krásnou ozdobu zahrady vám budou všichni závidět.

Jeho květy pak můžete využít při výrobě pokrmů nebo kosmetiky. Pojďme se podívat na to, co potřebujete vědět, aby vám jasmínové kvítky krásně kvetly.

Jasmín – charakteristika

Keř jasmín (Jasminum) se zařazuje do čeledi olivovníkových rostlin. Je to okrasný keř, který má jednoduché listy a bílé nebo žluté květy. V botanice najdeme více než 200 druhů jasmínu. Na našem kontinentu je nejvíce rozšířený jasmín křovitý. Když se řekne jasmín, většina si představí tu krásnou, pronikavou vůni.

Jasmín nahokvětý je jediným zcela mrazuvzorným druhem. Pěstovaný bývá jako převislý okrasný keř s krásnými žlutými květy.

Využití jasmínu

Jeho květy jsou úžasnou ukázkou rozmanitosti a krásy přírody. Nejen, že krásně voní, ale jejich účinky pro naše tělo jsou dokonce léčivé. Rostlina se vám tak za vaši péči odmění více než královsky. Květy můžete přidávat do čaje, který má krásnou vůni a nezaměnitelnou chuť. Milujete přírodní kosmetiku? Jasmínové výtažky jsou její nedílnou součástí. Květy této rostliny využijete i v relaxační koupeli, která vám dokonale zpříjemní den. Využití jasmínu je tedy více než různorodé. 

Jasmín je veľmi dôležitou prírodnou látkou v drahých parfumoch, dokonca tvorí významnú zložku slávneho Chanel No. 5.

Pěstování jasmínu

Myslíte si, že pěstovat tento nádherný okrasný keř je složité? Opak je pravdou! Zvládnete ho pěstovat i na vaší zahrádce! Toužíte po jeho krásné vůni, ale nemáte k dispozici zahradu? V tom není vůbec žádný problém! Vysadit si jej můžete i do větší nádoby na balkón, nebo se dokonce hodí i do vašeho bytu.

jasmín pravý
Zdroj foto: Nitr / Shutterstock.com

Druhy jasmínu

Jasmínu je přes 200 druhů, proto budete potřebovat dobře zvážit, jakou rostlinu si zvolíte. Jasmín – keř se bude vyjímat na zahradě, kde bude mít dostatek místa okolo sebe. Jasmín křovitý se pěstuje jako solitér.

Přejete si dopřát tuto rostlinu vaší zimní zahradě, nebo jí zkrášlit například jižní stranu vaší pergoly před domem? Jasmín růžokvětý je skvělá volba! Tato rostlina se výborně hodí i pro zakrytí plotu. Jasmín popínavý není nijak náročné pěstovat, pouze potřebuje teplejší stanoviště.

Chcete ho pěstovat na místě, kde je jinak nevzhledný trávník? Zvolte jasmín nahokvětý, ten vaši zahradu krásně provoní a zkrášlí. Jasmín mnohokvětý bude také rád za kousek slunného místa na vaší zahradě.

Rozhodli jste se, že si tuto květinu pořídíte k vám domů? V tom případě bude nejlepší volba si pořídit jasmín pravý nebo velkokvětý. Obě tyto rostliny jsou si velmi podobné a vyznačují se tím, že jsou nenáročné na substrát a nádherně kvetou.

pokojový jasmín pěstování
Zdroj foto: Nitr / Shutterstock.com

Péče o jasmín

Přejete si, aby vykvetl a ozdobil prostor okolo sebe svou nádherou a vůní? Nabízíme několik skvělých tipů. Dodržte základ, co rostlina potřebuje, a budete mít voňavou krasavici přímo na dosah ruky.

 1. Než ho vysadíte, zkontrolujte si vhodný substrát. Bohatě postačí směs zeminy určená pro pokojové rostliny. Je v ní dostatek živin a směs bude jasmínu vyhovovat.
 2. Nemá rád přemokření, a škodí mu i nedostatečná zálivka. Přejete si tedy, ať vaše rostlina prospívá? Dopřejte jí zálivku v rozumné míře.
 3. A jak je to se stanovištěm? Vybrat to pravé místo je základ úspěchu, aby rostlina krásně kvetla. Potřebujete najít světlé místo, ale v letním žáru se hodí, aby byla rostlina i na mírném polostínu. Záleží také na vaší nadmořské výšce. Obecně platí, že čím níže jste, tím větší nárok na polostín bude květina mít. Bílý zázrak pak na sebe nenechá dlouho čekat.
 4. Máte-li rostlinu doma, v létě se nebojte ji přesunout na balkón. Letnění jasmínu prospívá. Můžete ho mít na balkóně od jara do podzimu. Pouze na zimu jej schovejte, nebo se snažte, aby byl dobře chráněn před holomrazy.
 5. Ptáte se na vhodná hnojiva? Zde záleží na vaší preferenci. Pokud máte v plánu jasmínové květy využívat v kuchyni nebo kosmetice, rozhodně zvolte hnojiva na přírodní bázi.
Tento voňavý keř nemá rád přemokření, a škodí mu i nedostatečná zálivka. Přejete si tedy, ať vaše rostlina prospívá? Dopřejte jí zálivku v rozumné míře.

Pokojový jasmín

Pokud sháníte hezkou pokojovku, pak je jasmín v květináči skvělou volbou do vašeho interiéru. Vhodné stanoviště pro jasmín v bytě je takové, kde mu bude dopřáno alespoň 5-6 hodin slunce denně. Dobré světelné podmínky příznivě ovlivňují růst rostliny i její kvetení. Doporučujeme vám ho prosazovat z květináče jednou za 3 roky, ne častěji.

Pro pěstování jasmínu v bytě jsou nejvhodnější právě tyto druhy:

 • arabský jasmín (Jasminum sembac),
 • jasmín obecný (Jasminum officiale),
 • pravý čínský jasmín (Jasminum polyanthum).

Už se těšíte, až u vás zavoní jasmín? Pěstování pro jeho malou náročnost na substrát zvládnete nejen na zahradě, ale i na balkóně nebo dokonce u vás doma. Jasmín se vám za krásnou péči odmění květy, které můžete využít v kuchyni, přírodní kosmetice, nebo si jejich vůní zpříjemnit třeba večerní koupel.

Zdroj: gilmour.com

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
 1. Jana Máderová říká

  Moc pěkný článek, až na to, že na fotkách je pustoryl, který nemá s jasmínem nic společného. Přesto je mezi lidmi stále dokola jako jasmín označován. Jana M.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.