Jak a kdy stříhat okrasné keře?

Pravidelný řez okrasných keřů provádíme pro bohatost květů a pěkný vzhled keře. U okrasných keřů je pro termín stříhání rozhodující doba jejich kvetení. Správným řezem ve správnou dobu docílíte žádoucího výsledku, kvetení i pěkného vzhledu.

Okrasné keře

Řez okrasných keřů podporuje bohatost kvetení i rovnoměrný růst. U všech okrasných keřů se odstraňují namrzlé i suché výhonky a výhony rostoucí z podnoží. Bujné rostliny se zmlazují každý rok, keře s pomalým růstem se neřežou vůbec nebo jen šetrně. Vrby, jako je japonská vrba, můžete řezat razantněji.

Kvetoucí okrasné keře

  • Keře kvetoucí časně z jara před olistěním – jako je Forzýtie neboli zlatice, vytváří květy na dvouletém dřevě
  • Na jaře kvetoucí keře – vytvářejí květy na dvouletém i tříletém dřevě po olistění
  • V létě kvetoucí keře – vytváří květy převážně na konci letorostů, které vyrostou od jara do léta

Pomůckou pro termín stříhání okrasných kvetoucích dřevin je doba, kdy keře kvetou. Druhy, které vykvétají na jaře, si květy připravují o rok dříve. Když je v předjaří stříháme, odstraníme i květní pupeny a v témže roce už nepokvetou. Proto je stříhejte až po odkvětu. Stihnou pak vyrašit a připravit květní základy pro příští jaro.

Oblíbeným okrasným keřům, které má nejen krásné květiny, ale také nádherně provoní celou vaši zahradu, je jasmín voňavý.

Druhy řezů keřů

Výchovný řez dá keřům správný tvar a podporuje jejich přirozený růst. Běžně se používá udržovací řez. Po dosažení požadované velikosti keře se rostlina udržuje ve stejné formě. Pravidelně se odstraňují poškozené, odkvetlé a překážející výhony. U starších keřů lze přikročit ke zmlazovacímu řezu. Nejstarší větve těsně u země odřízněte a ostatní výhony dle potřeby upravte. Řez se opakuje po 3 letech.

Kdy a jak stříhat okrasné keře

  • Keře kvetoucí brzy na jaře ještě před listy, jako je zlatice, se po odkvětu se řežou až po odkvětu. Můžete je seříznout více, protože velmi dobře obrazí.
  • Dřeviny kvetoucí na jaře se po odkvětu a na loňském dřevě se řezem upravují tak, že se z nich odstraní všechny slabé a křižující výhonky, dlouhé výhonky se zkrátí o jednu třetinu. Šeříkům můžete po odkvětu olámat nebo ostříhat suchá květenství. Celoročně je lze upravovat tak, aby rostly stejnoměrně. Snesou i radikální řez. Rododendron řezat můžete a nemusíte.
  • Na podzim, nebo v lednu a únoru ještě před rašením řežte okrasné keře, které rozkvétají během léta, jako vajgélie. Řežou se podobně jako na jaře kvetoucí keře. Muchovníky snesou razantní prořezání husté koruny.
  • Zimní řez se provádí od konce října do poloviny března a poprvé se provede nejdříve po 3 letech po výsadbě.
  • Hlavní řez se dělá po odkvětu, obvykle ve druhé polovině května, aby rostliny mohly do podzimu vytvořit nové základy na květu schopných výhoncích. Letorosty řežte na 2 až 4 očka.
  • Ideální termín pro všechny razantní řezy je předjaří nebo jaro v závislosti na aktuálním počasí.
  • Pokud je třeba zmladit porosty i během léta, s řezem provedeným mimo doporučené období si většina bujně rostoucích dřevin poradí.
řez kerů
Zdroj foto: krolya25 / Shutterstock.com

Bez obav řežte keře kvetoucí z letorostů, tedy na letošních výhonech, které řez vyžadují. Například hortenzie latnaté a stromečkovité, třezalky, ořechoplodec neboli Caryopteris, komule a více opatrně ibišky. Pomocí řezu keře zbavíte starého a nepotřebného dřeva a motivujete je k bohatšímu růstu i kvetení.


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.