Šácholan neboli magnolie je oblíbenou okrasnou dřevinou našich zahrad a parků

Kdo chce mít doma na zahradě kvetoucí dominantu, pak si určitě pořídí magnolii. Na jaře je její koruna obsypaná nádhernými velkými květy, během roku ji pak zdobí její dokonalý tvar a velké listy.

Jaké nároky na pěstování má celkem nenáročná magnolie?

Původ magnolie

Domovinou těchto opadavých i stálezelených keřů a stromů je oblast mírného až tropického pásu Asie a Ameriky. Najdete je v Číně stejně jako v Japonsku, Mexiku nebo Střední a Jižní Americe. Známé a pěstované byly magnolie také pro své léčivé účinky. Na světě existuje na 210 druhů rostlin z čeledi šácholanovité, jež své rodové jméno získaly po francouzském botanikovi Pierre Magnolovi. U nás v tuzemsku lze dlouhodobě pěstovat pouze opadavé druhy magnólií většinou jako nízké keříky nebo i rozložité stromy.

Jaký druh magnolie vybrat?

Výběr vhodného druhu šácholanu záleží hlavně na prostoru, který pro něho máte na své zahradě nebo v parku připravený. Keře jsou úspornější na místo a dorůstají nižší výšky. Stromy bývají vzrostlejší a rozsochatou korunou a vyniknou tehdy, když okolo sebe mají volný prostor.

Nejoblíbenějším druhem magnolie je šácholan hvězdovitý, jenž pochází z Japonska. V Evropě se poprvé objevil v 19. století, a u nás až ve dvacátých letech minulého století. Jeho výhodou je, že ho lze pěstovat také v nádobách, tudíž je ideální rostlinou pro menší zahrady nebo na terasy. Květy voní velmi intenzivní vůní, mají bílou barvu a bývají středně velké.

K populárním magnoliím patří také šácholan liliokvětý se světle purpurovými květy. Kvete od května do června. Alergici jistě uvítají, že jeho květy vůbec nevoní. Na zimu ho je nutné chránit, protože chladno hůře snáší.

Zdroj foto: Olha Sydorenko / Shutterstock.com

Vybíráme vhodné místo pro magnolii

Šácholan je solitér, který miluje dostatek prostoru okolo sebe, a s tímto je třeba počítat při jeho vysazování:

  • Nejlépe vynikne sama v travnaté ploše, má-li za sebou pozadí z jehličnanů.
  • Lze je pěstovat v nížinách i pahorkatinách, a to na místě s dostatkem slunce bez přítomnosti větrných nebo mrazových kotlin, kde by jejich květy mohly namrznout.
  • V polostínu sice magnólie také roste, ale dřevo vyzrává hůře a také s květy na tom bude podstatně hůře, než kdyby byla umístěna na slunci.
  • Půda, v níž se šácholanům bude dobře dařit, by měla být hlinitá, kyprá a dostatečně výživná a vlhká.
  • Zapomeňte na extrémně vysychavé a vápenaté zeminy. Sice má ráda vláhu a nikoliv tolik, aby v ní její kořeny stály.

Výsadba nových stromů

Stejně jako ovocné stromy, tak i magnolie má ráda prostor, takže si pro ni připravíme prostornou jámu, do níž přidáme kompost nebo rašelinu, aby měla do začátku potřebné množství živin. Počítáme s půdní reakcí mírně kyselou až neutrální. Rostlinu není třeba sázet příliš hluboko.

Po výsadbě ji dobře zalijeme a můžeme i její okolí namulčovat kůrou, sekanou trávou nebo kompostem, čímž se v půdě udrží vlhkost. S příchodem podzimu je vhodné mladé rostliny chránit před nadcházející zimou listím.

Zdroj foto: artem evdokimov / Shutterstock.com

Nejvhodnější doba pro výsadbu je březen a duben. Na podzim magnolii sázíme tehdy, kdy je ještě půda teplá. Později pak už ne. Při nákupu rostliny hodně záleží na kvalitě kořenového balu, který by neměl být přeschlý.

Když mladé sazenice koupíme, zkontrolujeme si, jak jsou na tom s větvením. Dlouhé nevětvené výhony zkrátíme nad pupenem, jenž směřuje ven z koruny. Takto řezat můžeme jen mladé stromky. U starších už jen odstraňujeme namrzlé, případně jinak poškozené větve. Vždy je dobré rány natřít štěpařským voskem. Starší exempláře nezmlazujeme řezem, protože velmi těžko obrůstají.

Zdroj foto: Serhii Brovko / Shutterstock.com

Škůdci a choroby šácholanu

Kupodivu magnólie nijak netrpí na choroby nebo škůdce. Co jim však nesvědčí, je například nedostatek železa v půdě, což se stává hlavně při přebytku vápníku. Projevuje se to žloutnutím listů. V takovém případě bychom měli do půdy vpravit hnojivo v podobě organických sloučenin železa, může to být i hnojivo určené přímo pro kvetoucí okrasné dřeviny. V minulosti se doporučovala zelená skalice, která se také jako hnojivo přidávala do půdy. Ovšem je možné doplnit chybějící minerály i postřikem na listy, a to jednou za dva týdny až do té doby, než listy získají přirozenou zelenou barvu.

Keře nebo stromy magnolie jsou ideálním solitérem do zahrady i parků, kde vytvoří zajímavou dominantu, co dělá radost po celý rok.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.