Jak vypěstovat bambus v květináči nebo na zahradě
Bambus lze pěstovat jako okrasný keř na zahradě, ale také doma v květináči. Které druhy jsou vhodné k pěstování do zahrady a jak správně pečovat o pokojový bambus?
Bambus má pravděpodobně většina z nás spojen s Asií, a především s pandami, které se touto rostlinou živí. Ve skutečnosti však může růst nejen v tropech a subtropech.
Existují i odolné druhy, které si poradí i ve vysokých nadmořských výškách kolem 4 000 metrů nad mořem. Proto se nemusíte bát, že by se mu nedařilo na vaší zahradě. Jediné, co k úspěšnému pěstování potřebujete, je znát pár důležitých zásad.
Bambus může dosahovat až několika metrů, navíc jsou jeho stébla velmi pevná. Díky tomu je půvabnou rostlinou, navíc ve větru jeho listy zajímavě šumí. Ačkoliv většina druhů je z orientu, není problém si jej pěstovat na zahradě. Jsou totiž mrazuvzdorné, navíc mají různé využití, ať už chcete bambus na plot, rohož, či jako zajímavou ozdobu. Bambusový plot můžeme často vidět na zahradách v oddělení jedné části zahrady od druhé, případně k zakrytí nevzhledného koutu, často slouží jako bambusová zástěna.
O Bambusu
Poprvé se zde tato rostlina objevila v 18. století, byla dovezena mořeplavci z Asie. Díky tomu se bambus postupně rozšířil téměř do celého světa. U nás nemá takovou tradici, bývá využíván spíše pro svou zdobnou funkci, ovšem ve své zemi původu je využíván pro mnoho různých věcí – výroba nápojů, stavba obydlí, bambusové šaty a podobně. Jedná se tedy o velmi všestrannou rostlinu, která má velkou řadu využití.
Bambusy (Bambusa, Bambusoideae) se zařazují do lipnicovitých trav, podčeledi bambusovitých. Známe velké množství bambusů, přibližně 600 až 700 druhů. Jednotlivé druhy se od sebe liší výškou, tvarem listů, šířkou stébel, rychlostí růstu (rychlorostoucí bambus, pomalorostoucí). Obecně patří bambusy k nejrychleji rostoucím rostlinám na zemi. Vysoké druhy dorůstají až do výšky cca 40 – 50 metrů, zatímco níže se drží při zemi a pokrývají půdu.
Takže příště, když vám někdo daruje bambusové ponožky, myslete na to, že vám daroval něco, co přináší štěstí.
Bambusové dřevo je velmi cenné, jelikož má široké využití. Používá se například k výrobě nábytku, papíru, různých nástrojů, žaluzií, hudebních nástrojů a také jako základní materiál při stavbě budov. Štípaný bambus lze také využít k oplocení či na bambusové rohože.
Jak si vybrat bambus?
Při výběru sazenice je důležité ověřit si, jak stará rostlina je. Bohužel to nelze poznat z periody kvetení, ta je totiž poměrně nejasná. Navíc u některých se po odkvětu tvoří semena a celá rostlina odumírá, zatímco u jiných druhů odumírají pouze výhony, které měly květ. Semena se pak vysemení, a tím začíná nová generace.
U nás to většinou nefunguje, proto se bambusy množí vegetativně, to znamená oddělky.
Pokud toužíte po tom, aby vám bambus vykvetl, pravděpodobně budete zklamaní. Nikdy totiž nelze přesně zjistit, kdy tato doba přijde. Květy jsou navíc velmi nenápadné, neslouží k okrase. Může se tedy stát, že vám vykvete hned, anebo se s květy vůbec nesetkáte. Což někdy může být lepší, vzhledem k tomu, že po odkvětu může uhynout celá rostlina.
Pokud chcete, aby se vašemu bambusu dařilo, měli byste si před jeho koupí zjistit, jak staré jsou matečnice onoho druhu. Dále také to, jak byl rozmnožen a jak bylo o sazenici pečováno.
Aktuálně se na trhu většinou setkáte s generací bambusu, která je namnožena z deseti až dvacetiletých rostlin. Díky tomu máte záruku, že před sebou má ještě dlouhý život, až kolem sta let.
Věděli jste, že bambus je zapsán v knize rekordů jako nejrychleji rostoucí rostlina na světě? A jak rychle roste bambus? Některé druhy bambusu dokážou vyrůst až o 1 metr za den.
Typy bambusu
V podstatě se můžete setkat se dvěma druhy dle toho, jakým způsobem rostou. Jedná se o:
- trsnaté druhy,
- výběžkaté druhy.
První skupina se vyznačuje tím, že nepotřebuje kořenové zábrany proti rozrůstání. Obrůstají lístky již od země a hodí se spíše do menších zahrad.
Oproti tomu výběžkatý bambus se dokáže do okolí rozšířit velmi rychle, proto je potřeba dát mu protikořenovou silnou fólii, která by měla sahat až do hloubky 70 centimetrů. Pokud jej necháte se rozrůstat, získáte bambusové houštiny či lesíky.
Při výsadbě a následném pěstování byste měli přihnojovat, aby se rostlině dobře dařilo. Základní podmínky, jak pěstovat bambus, jsou tedy takové:
- Při výsadbě přidejte do zeminy trochu kompostu či uleželého hnoje.
- Vhodná je propustná půda – hlinitopísčitá s dostatkem živin.
- Na jaře, v době největšího růstu, potřebují rostliny obrovské množství dusíku. Nesmíte to však přehánět, to by vedlo k oslabení rostliny.
- Proto stačí na jaře dát velkou dávku hnojiva a po zbytek roku pak jen udržovací dávky.
- V srpnu byste měli hnojení dusíkem postupně utlumovat a dopřát jim naopak draslík. Ten podporuje růst pletiv a zvyšuje odolnost proti mrazu.
Jak pečovat o bambus v zimě
Více než mráz, může rostlinu v zimě poškodit nedostatek vody. Kořeny bambusu přijímají vodu po celý rok, proto by je mráz neměl ve větší míře ohrozit. Pokud by však byla půda dlouhodobě zmrzlá, rostlina se nedostane k vodě a začne schnout a chřadnout.
Pokud se listy bambusu srolují, znamená to, že rostlina nemá dostatek vody a bojuje s tím, aby se z listů neodpařovala zbylá voda. Proto doporučujeme v zimních měsících bambus jednou za čas zkontrolovat a dohlédnout na to, aby nevyschl. Vítr je další přírodní činitel, který bambusům nevyhovuje, proto je důležité zvolit stanoviště chráněné před větrem.
Pokud se přece jen bojíte, jak a zda rostlina přežije zimu, pořídí si mrazuvzdorný bambus, který je nádherně zbarvený a hodí se do okrasných zahrad.
Pokojový bambus
Pokud jste se rozhodli pro pěstování bambusu v bytě, pak máte dvě možnosti:
- pěstovat bambus v květináči,
- pěstovat pokojový bambus ve vodě.
Aby bambus v květináči prosperoval, potřebuje čistou vrchovištnou rašelinu. Co se týče zalévání, zalévejte 1 – 2x týdně. Pohnojit můžete bambus na jaře, a to klasickým hnojivem na pokojové rostliny.
Chcete-li si vybrat jednodušší možnost – pěstujte bambus ve vodě. Stačí si pořídit řezaný bambus, který dáme do vázy a měníme mu pravidelně vodu. Stonek si za několik týdnů vytvoří malé kořínky, které můžeme jemně zastřihnout nůžkami. Pokud spatříme na bambusu nějaké suché stébla, můžeme je odstranit, aby neobírali rostlinu o živiny, ale poskytli prostor pro nové výhonky.
Šťastný bambus – Lucky bambus
Šťastný bambus není úplně pravým bambusem, ale jeho vzezření a způsob pěstování ho velmi připomíná. Rovněž se může pěstovat ať už v květináči nebo ve vodě ve váze.
Dračinec sanderův (Dracaena sanderiana) patří mezi pokojové rostliny, které se pěstují ve formě svazků stonků. Jedná se o zcela nenáročnou rostlinu, která není náročná na světelné podmínky, můžete ji klidně pěstovat i dále od okna.
Bambus je velmi zajímavou rostlinou, která se bude vyjímat na každé zahradě. Výhodou je nenáročná péče. Navíc se nemusíte bát, že by tato exotická rostlina nepřečkala zimu. Při správné péči je velmi odolná. Vybrat si můžete libovolnou odrůdu, dokonce i tu, ze které se konzumují bambusové výhonky.
Zdroj: roysfarm.com