Rady, jak zasadit a pěstovat bambus na zahradě, aby se mu dobře dařilo

Bambus má pravděpodobně většina z nás spojen s Asií, a především s pandami, které se touto rostlinou živí. Ve skutečnosti však může růst nejen v tropech a subtropech.

Existují i odolné druhy, které si poradí i ve vysokých nadmořských výškách kolem 4 000 metrů nad mořem. Proto se nemusíte bát, že by se mu nedařilo na vaší zahradě. Jediné, co k úspěšnému pěstování potřebujete, je znát pár důležitých zásad.

Bambus může dosahovat až několika metrů, navíc jsou jeho stébla velmi pevná. Díky tomu je půvabnou rostlinou, navíc ve větru jeho listy zajímavě šumí. Ačkoliv většina druhů je z orientu, není problém si jej pěstovat na zahradě. Jsou totiž mrazuvzdorné, navíc mají různé využití, ať už chcete bambus na plot, rohož, či jako zajímavou ozdobu.

Jak se bambus ocitl v Evropě?

Poprvé se zde tato rostlina objevila v 18. století, byla dovezena mořeplavci z Asie. Díky tomu se bambus postupně rozšířil téměř do celého světa. U nás nemá takovou tradici, bývá využíván spíše pro svou zdobnou funkci, ovšem ve své zemi původu je využíván pro mnoho různých věcí – výroba nápojů, stavba obydlí, bambusové šaty a podobně. Jedná se tedy o velmi všestrannou rostlinu, která má velkou řadu využití.

Jak si vybrat bambus?

Při výběru sazenice je důležité ověřit si, jak stará rostlina je. Bohužel to nelze poznat z periody kvetení, ta je totiž poměrně nejasná. Navíc u některých se po odkvětu tvoří semena a celá rostlina odumírá, zatímco u jiných druhů odumírají pouze výhony, které měly květ. Semena se pak vysemení, a tím začíná nová generace.

U nás to většinou nefunguje, proto se bambusy množí vegetativně, to znamená oddělky.

Pokud toužíte po tom, aby vám bambus vykvetl, pravděpodobně budete zklamaní. Nikdy totiž nelze přesně zjistit, kdy tato doba přijde. Květy jsou navíc velmi nenápadné, neslouží k okrase. Může se tedy stát, že vám vykvete hned, anebo se s květy vůbec nesetkáte. Což někdy může být lepší, vzhledem k tomu, že po odkvětu může uhynout celá rostlina.

Zdroj foto: kritsadapananchai / Shutterstock.com

Pokud chcete, aby se vašemu bambusu dařilo, měli byste si před jeho koupí zjistit, jak staré jsou matečnice onoho druhu. Dále také to, jak byl rozmnožen a jak bylo o sazenici pečováno.

Aktuálně se na trhu většinou setkáte s generací bambusu, která je namnožena z deseti až dvacetiletých rostlin. Díky tomu máte záruku, že před sebou má ještě dlouhý život, až kolem sta let.

Typy bambusu

V podstatě se můžete setkat se dvěma druhy dle toho, jakým způsobem rostou. Jedná se o:

  • trsnaté druhy,
  • výběžkaté druhy.

První skupina se vyznačuje tím, že nepotřebuje kořenové zábrany proti rozrůstání. Obrůstají lístky již od země a hodí se spíše do menších zahrad.

Oproti tomu výběžkatý bambus se dokáže do okolí rozšířit velmi rychle, proto je potřeba dát mu protikořenovou silnou fólii, která by měla sahat až do hloubky 70 centimetrů. Pokud jej necháte se rozrůstat, získáte bambusové houštiny či lesíky.

Zdroj foto: Michael Mong / Shutterstock.com

Hnojení

Při výsadbě a následném pěstování byste měli přihnojovat, aby se rostlině dobře dařilo. Základní podmínky, jak pěstovat bambus, jsou tedy takové:

  1. Při výsadbě přidejte do zeminy trochu kompostu či uleželého hnoje.
  2. Vhodná je propustná půda – hlinitopísčitá s dostatkem živin.
  3. Na jaře, v době největšího růstu, potřebují rostliny obrovské množství dusíku. Nesmíte to však přehánět, to by vedlo k oslabení rostliny.
  4. Proto stačí na jaře dát velkou dávku hnojiva a po zbytek roku pak jen udržovací dávky.
  5. V srpnu byste měli hnojení dusíkem postupně utlumovat a dopřát jim naopak draslík. Ten podporuje růst pletiv a zvyšuje odolnost proti mrazu.

Bambus je velmi zajímavou rostlinou, která se bude vyjímat na každé zahradě. Výhodou je nenáročná péče. Navíc se nemusíte bát, že by tato exotická rostlina nepřečkala zimu. Při správné péči je velmi odolná. Vybrat si můžete libovolnou odrůdu, dokonce i tu, ze které se konzumují bambusové výhonky.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.