Jak se správně starat o mandloň? Poradíme vám

Přejete si, aby na vaší zahradě rostly lahodné mandle? Ano, jde to i u nás! Vypěstujte si v domácích podmínkách lahodné plody tohoto stromu. Poradíme vám, jak na to.

Podívejte se s námi, jak se starat o mandloň, aby vám vzkvétala a plodila a vy jste měli bohatou úrodu.

Mandloň v našich podmínkách

Původ mandloně není přesně znám. Nejčastěji se uvádí, že pochází z Malé Asie. V našich podmínkách se pěstuje již více než 400 let. Dodnes se tak v menší míře setkáte s mandloněmi, které byly vysázeny již před mnoha lety. I když tento strom především roste ve středomoří, kde je mírné a teplejší klima, mandloň obecná se může pěstovat i u nás.

Nejčastěji se vysazuje na jihu Moravy, na Mělnicku, Litoměřicku nebo blízko Prahy. Ale pokud bydlíte ve výše položených oblastech, i tak to zvládnete. Nejseverněji se totiž vyskytuje na švédském ostrově Gotland, je tedy schopna plodit i na chladnějších místech v naší vlasti.

Jakou odrůdu si vybrat?

Odrůdy, které jsou vhodné pro naše prostředí, jsou nejčastěji mandloň samosprašná, nebo cizosprašná. Jednou z nevýhod mandloně je jejich velmi brzké kvetení – začínají kvést již v březnu. Naštěstí je kvetení postupné, a proto alespoň část květů přežije. Nejlépe vám s výběrem vhodné mandloně poradí zahradník, jelikož ten zná nejlépe vaše prostředí.

Zdroj foto: Igor_S / Shutterstock.com

Jak pěstovat mandloň?

I když je mandloň mrazuvzdorná a stromu nízké teploty nijak neuškodí, jejich květy mráz dokáže úplně zničit. Proto se pro pěstování této dřeviny nejlépe hodí chráněné stanoviště. Do mrazových kotlin nemá smysl mandloň vůbec umisťovat. Strom jako takový by samozřejmě přežil, ale květy a plody byste viděli jen jednou za pár let.

Jaké zvolit stanoviště a půdu?

Mandloni se bude skvěle dařit v nadmořských výškách do 250 metrů, kde je umístíte na stanoviště s průměrnou roční teplotou okolo 9 stupňů Celsia.

Mandloň trojlaločná i mandloň zora mají rády stanoviště s otevřenou polohou, kde jsou hluboké a propustné půdy, které jsou dobře zásobeny živinami. Mokré a těžké půdy jim vůbec neprospívají.

Prořezávka

Mandloň samosprašná i cizosprašná se pěstuje jako čtvrtkmen nebo polokmen, který má volně rostoucí patrovou korunu a terminál. Stromy můžete nechat hustší, než jste zvyklí u ovocných dřevin, protože plody mandloně nejsou závislé na největším oslunění koruny.

Už se těšíte, až si domů přinesete mandloň? Strom jen nejlepší vysadit na jaře a upravit mu korunu tak, že ponecháte 5 kosterních větví, a terminál zkrátíte na 5 pupenů. Kompaktní korunu pak vytvoříte ještě letním řezem, kdy se odstraňují nadbytečné letorosty a zahušťující výhony.

Zdroj foto: Deborah Lee Rossiter / Shutterstock.com

Hurá na mandle!

A je to tady. Máte doma mandloň! Pěstování vám dělá radost, a poté, co se na jaře objevily květy, se nyní těšíte na první plody. Strom, který v našich podmínkách dorůstá až do výšky 10 metrů, vám během sezóny začne plodit malé zelené plody. Cizosprašná i samosprašná mandloň pak během pár týdnů dokáže proměnit tvrdé a kyselé plody v tvrdou a hnědou mandli. Když jsou mandlové slupky suché a hnědé, můžete je začít sklízet.

Musíte si však ohlídat, zda nedošlo k záměně a nemáte doma hořké mandle z jiné, než je jedlá odrůda. Pokud cítíte hořkou chuť, rozhodně je nejezte. Jedná se o nepoživatelnou, dokonce toxickou potravinu. Tyto mandle musí nejprve projít speciálním procesem, v němž se jejich toxiny vyluhují.

Sladké mandle s tvrdou peckou a sladkým jádrem můžete jíst přímo ze stromu.

Už se těšíte, až si zkrášlíte svou zahradu? Rozhodnete se pro strom, nebo pro mandloň – keř? Až se nabažíte krásných květů, můžete se těšit na další radost – sladké mandle.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.