Jak snížit cholesterol úpravou jídelníčku?

Jak snížit cholesterol – otázka, kterou se dnes zabývá velké množství lidí. Hladinu cholesterolu můžeme upravit také přírodní cestou, bez léků. Co proto musíte udělat?

Věděli jste, že v České republice má až 70 % lidí problémy se zvýšeným cholesterolem? Netýká se však jen dospělých, stále více s ním mají problémy i děti.

Stačí správně jíst, dodržovat určitá pravidla a pravidelně se hýbat. Nezadělávejte si na zbytečné obtíže a chovejte se ke svému tělu s úctou. Vrátí se vám to.

Co je cholesterol

Cholesterol je látka, která má tukovou povahu. Pro naše tělo je nepostradatelná, je totiž součástí každé buňky v těle, jde o základní stavební jednotku nervů a mozkových buněk, zapotřebí je také při tvorbě hormonů. Zčásti si jej tělo vyrábí samo, jinak ho ale přijímáme ze své potravy. Zdravý organismus člověka je schopen udržovat cholesterol ve správném poměru v krvi a trávicím systému.

Jestliže je ho ale v těle příliš, začíná se usazovat na cévách. To vede k postupnému zužování a ucpávání cév. Jenže to je pro člověka hodně nebezpečné. Každý orgán, který poškozená céva vyživuje, pak může postupně odumírat.

Cholesterol můžeme rozdělit na dvě skupiny:

  • HDL cholesterol tzv. dobrý cholesterol, který je pro naše tělo důležitý,
  • LDL cholesterol tzv. špatný cholesterol, který způsobuje zdravotní problémy a vede až k srdečním onemocněním.

Vysoký cholesterol 

Mnoho lidí tahle tematika nezajímá nebo jí nepřikládají velkou váhu. Hladinu cholesterolu si ale my sami často zvyšujeme a tím se ničíme, často zcela zbytečně. Ke zvyšování hladiny cholesterolu dochází zejména nevhodnou a tučnou stravou, nebezpečné jsou především potraviny bohaté na živočišné tuky. Ke zvyšování ale může vést i nadváha či obezita člověka, kouření, nadměrné pití alkoholu nebo cukrovka. Na problém si zaděláváme i v případě, že se málo hýbeme anebo to máme jednoduše dědičně dané.

Věděli jste, že zvýšený cholesterol je rizikovým faktorem vzniku srdečně-cévních chorob? Ty v naší zemi způsobují více než 50 % všech úmrtí.

Optimální hladina cholesterolu v krvi

Co znamená zvýšený cholesterol a jaké jsou optimální hodnoty cholesterolu vám uvádíme níže.

 

Celkový cholesterol
Optimální hodnota: 2,9 – 5,0
Zvýšená hodnota: 5 – 6,4
Vysoké riziko: nad 6,5

LDL cholesterol
Optimální hodnota: 1,2 – 3,0
Zvýšená hodnota: 3,0 – 4
Vysoké riziko: nad 4

HDL cholesterol
Optimální hodnota: 1 – 2,2
Vysoké riziko: pod 1

Triglyceridy
Optimální hodnota: 0,45 – 1,7
Zvýšená hodnota: 1,8 – 2,5
Vysoké riziko: nad 2,5

 

Jak snížit cholesterol přírodní cestou

Na vysoký cholesterol se předepisují léky na cholesterol, těch existuje celá řada. Ovšem všichni víme, že žádné dlouhodobě užívané léky nejsou pro náš organismus to nejlepší řešení. Pokud si kladete otázku, jak rychle snížit cholesterol, raději zařaďte zpátečku. Snížení cholesterolu je dlouhodobá záležitost, vysoký cholesterol nesnížíte za pár dní. Tento proces vyžaduje trpělivost, sebezapření a vytrvalost. Vaše zdraví vám ovšem určitě stojí za to.

Vždy je nejlepším řešením přírodní léčba a přírodní cestou můžete snížit i vysoký cholesterol. Jak snížit LDL cholesterol v krvi?

Úprava stravy

Ano, skutečně platí rčení, že jsme to, co jíme. V boji s cholesterolem je podstatná skladba jídelníčku – omezte nezdravé tuky, místo toho do jídelníčku zařaďte zdravé potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a důležitá je také vláknina. V praxi to znamená, že byste měli jíst hodně ryb, oříšků a samozřejmě i ovoce a zeleniny. A jaké potraviny konkrétně jsou nejlepší?

Ovesné vločky

Pokud máte problémy s cholesterolem, začněte své ráno porcí ovesných vloček, ty totiž dokážou hladinu cholesterolu snížit o více než pět procent jen za několik týdnů. Oves totiž obsahuje betaglukan. Tato látka umí do sebe cholesterol pohltit a tělo jej pak přirozenou cestou vyloučí ven.

Ryby

Když se řekne zdravá strava, každý odborník zmíní především omega-3 mastné kyseliny. Ty se přirozeně dají nejvíce získat právě z ryb, tedy těch tučnějších. Preventivně se budete chránit také proti srdečním chorobám a dalším běžným nemocem. Ryby na svůj jídelníček zařaďte dvakrát týdně, nejlepší je losos.

Oříšky a zelená zelenina

Pokud máte na něco chuť, nesahejte po sladkém, sušenkách nebo smažených brambůrkách – dejte si raději hrstku oříšků. Nejvhodnější jsou vlašské ořechy, kešu oříšky a mandle. Ale pozor, s množstvím to nepřehánějte. Ořechy jsou dost tučné, takže jedna hrstka denně je ideální množství, které vám neublíží, ale naopak prospěje.

Do jídelníčku také zařaďte luštěniny – zejména fazole a listovou zeleninu – v tomto případě je králem špenát. Zelená listová zelenina i luštěniny vám také pomohou snížit vysoký cholesterol.

vysoký cholesterol zdravá strava
Zdroj foto: Natalia Lisovskaya / Shutterstock.com

Jak snížit cholesterol pohybem

Už víte, co byste měli jíst, ale jen to mnohdy nestačí. Důležitý je také pohyb a vaše fyzická kondice. Fyzická aktivita je lékem na mnohé neduhy, cholesterol není výjimkou. Důležitá je pravidelnost, pohyb berte jako součást života. Snažte se alespoň chodit pěšky, nevyužívat výtahy a hýbejte se vždy, když je to možné. Pokud nejste vyloženě sportovní typ, jen těžko vás někdo donutí jít do lesa pětkrát týdně běhat. Ale každý krok navíc se počítá, nebuďte líní, vstaňte občas od televize a jděte na procházku.

Období, za jak dlouho lze snížit cholesterol není přesně určeno, je však třeba brát v úvahu, že je to dlouhodobý proces, který je podmíněn stavbou našeho těla, stravovacími návyky, pohybem a sportováním či životním stylem.

Snížit cholesterol pak můžete i tím, že omezíte konzumaci alkoholu a cigaret. Jestliže vás trápí nějaké to kilo navíc, budete muset zhubnout. Uvidíte, jak se vám cholesterol upraví. Tak do toho!

Zdroj: healthdirect.gov.au, mayoclinic.org

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.