Nejpoužívanější příjmení v Česku – Které to jsou?

Jmenujete se Novák/ová, Dvořák/ová, Černý či Novotný/á? Pak patrně víte, že právě to vaše příjmení patří k těm nejčastěji používaným v České republice. Víte, jaké je na prvním místě a kolik nositelů se jím může pochlubit?

A jak nejčastěji používaná příjmení v Česku vlastně vznikla a od čeho byla odvozena? Pokračujte ve čtení a vše se dozvíte.

Zdroj foto: Dominik Bruhn / Shutterstock.com

Novák

Kdo by neznal nějakého Nováka nebo Novákovou. Toto oblíbené a velmi rozšířené příjmení má velmi jasný původ. Bylo odvozeno od přídavného jména nový, tudíž Novákovi byli pokaždé nováčky. V současné době žije v České republice více jak 68 000 nositelů tohoto jména, čímž se jasně řadí na první příčku.

Svoboda

Ačkoliv jméno Svoboda svádí k představě svobodného mládence, který se nechtěl ženit, není tomu tak. Původ jména je totiž odvozen od něčeho jiného. Toto příjmení totiž vznikalo v době feudalismu, kdy ještě lidé byli něčí poddaní. Jenomže, jakmile se tento status změnil, člověk byl rázem svobodný, a tak bylo nové příjmení na světě! V dnešní době je příjmení Svoboda druhé nejrozšířenější a na našem území žije kolem 25 000 slečen a paních Svobodových a 25 000 chlapců a pánů Svobodů.

Novotný

Není Novotný, jako Novotný. Nosil ho i jeden z československých prezidentů. Původ jména Novotný je podobný jako u Nováka. Zkrátka a dobře, když se někam přistěhovala rodinka cizinců, místní jim začali říkat Novákovi nebo Novotní.

Pokud byste na toto příjmení narazili v sousedním Rakousku či Německu, poznali byste jej na první pohled, jelikož v některých případech se píše staročesky, tedy Nowotný či Nowotny. A zajímá vás, kolik Novotných žije v České republice? Mužské zastoupení činí přibližně 24 000 mužů, zatímco ženská verze čítá okolo 24 900 nositelek.

Dvořák

Podle čeho si myslíte, že vzniklo příjmení Dvořák? Jedním vysvětlením by mohlo být, že Dvořák byl muž, který se dvořil ženě, aby si tak získal její srdce. Ale tak tomu bohužel není. Dvořák bylo dovozeno od slova dvůr. Jestli se vám zdá odvození od na první pohled nahodilého prostranství zvláštní, máme pro vás vysvětlení. Obecně se dá totiž říct, že se jednalo o pána ze dvora neboli majitele velké usedlosti, a tedy úspěšného hospodáře. Být Dvořákem je tedy opravdu něco! V Česku žije přibližně 23 000 Dvořákových a 22 000 Dvořáků.

Černý

Jmenujete se Černý, nebo Černá? V tom případě jste nositeli pátého nejrozšířenějšího příjmení u nás. A teď jedna otázka na tělo: máte tmavší odstín pleti a tmavé vlasy nebo jste typický světlý typ se světlými vlasy? Proč se vás na to ptáme? Příjmení Černý bylo totiž odvozeno od toho, že jeho nositelé se vyznačovali buď tmavým odstínem pleti nebo alespoň tmavými vlasy.

V minulosti to bylo nevídané, neboť na území dnešní České republiky se vyskytovali hlavně Slované, kteří měli světlou pleť i vlasy. Tudíž, pokud jste zavítali do srdce Evropy a byli jste buď původem z jižních států nebo jste od přírody podělili tmavší odstín pleti a vlasů, bylo opravdu těžké vás přehlédnout. Jménem Černý se nyní pyšní 17 000 nositelů a 18 000 nositelek.

Jak jste dopadli? Jste nositeli jednoho z pěti nejrozšířenějších příjmení nebo někoho takového alespoň znáte? Podělte se s jejich nositeli o původ toho, jak jejich příjmení vlastně vzniklo. A jestli vás zajímá, proč se zrovna vy jmenujete, jak se jmenujete, vyhledejte si na internetu původ vašeho příjmení. Dozvíte se tak něco zajímavého, co jste o svých předcích třeba ani netušili.

Zdroje: prijmeni.cz

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.