Zázrak jménem med: Jaké jsou jeho léčivé účinky a jak s ním hubnout?

Med je potravina doslova k nezaplacení, a proto není divu, že se v tradiční medicíně užívá snad od nepaměti. Léčí celou řadu neduhů jako kašel, řezné rány nebo škrábance či opary, a ještě k tomu výborně chutná. Medu existuje hned celá řada, ale v zásadě všechny mají stejné, nebo velmi podobné léčivé účinky.

Med je bohatý na vitamíny a minerály

Med, který produkují včely, je velmi zajímavým produktem, který se nedá ničím nahradit. Toto přirozené sladidlo má naprosto jedinečné složení. Až z 35% je tvořen glukózou a 40% fruktózou neboli jednoduchými cukry. Obsahuje však široké spektrum vitamínů, jako jsou C, A, B1, B2, B6, B12, D, K a E. Za zmínku stojí i výčet minerálních látek, mezi které patří draslík, fosfor, sodík, železo, vápník křemík nebo hořčík.

Co dokáže med léčit?

 • Je antiseptický a antimikrobiální, a proto se dá využít při léčbě řezných ran či oděrků.
 • Může být stejně účinný, jako klasická léčiva při kašli.
 • V momentě, kdy na svých rtech cítíte brnění, je to první příznak blížícího se oparu. Med vás této nepříjemnosti zbaví.
 • Zklidní podrážděnou pokožku, která trpí ekzémem.
 • Pomáhá zklidnit nervovou soustavu.
 • Příznivě ovlivňuje imunitní systém.
 • Rozpohybuje pomalá střeva a pomáhá proti zácpě.
Zdroj foto: Jozef Klopacka / Shutterstock.com
Zdroj foto: Jozef Klopacka / Shutterstock.com

Med jako hlavní surovina v míchaném koktejlu

Med se hojně využívá nejen jako sladidlo do čaje nebo kávy či jako přísada při vaření a pečení. Můžete z něj rovnou vymýšlet originální míchané nápoje. Připravte si například medový šejk. Do něj budete potřebovat:

 • 30 ml rýžového nebo sójového mléka,
 • 1 žloutek,
 • malou špetku skořice,
 • 2 lžičky kvalitního včelího medu.

Všechny ingredience dejte do mixéru a rozmixujte. Tento nápoj můžete pít kdykoliv během dne.

Jak hubnout s medem?

Když držíme dietu, snažíme se striktně odmítat veškeré sladkosti, a tak se raději naučíme pít i neslazené čaje nebo kávu. Jistě, obyčejný cukr do dietního režimu nepatří, ale med je úplně něco jiného. Ten si i během diety dopřát můžeme a vůbec nám neuškodí. Dokonce existuje teorie, podle které postačí dát si lžíci medu před spaním a budeme hubnout jako po másle. Asi to zní jako další dietní fáma, které rozhodně neuvěříte, ale možná vás přeci jen přesvědčíme, že to alespoň stojí za zkoušku.

Může zabrat medová dieta?

Existuje teorie, podle které může člověku pomoci zhubnout takzvaná medová dieta. Zní to možná až příliš jednoduše, ale podle něj to skutečně funguje. Každý den před spaním podle něj stačí zkonzumovat pouhou jednu lžíci medu a začnou se dít věci. Shodit pak můžete až jednu konfekční velikost za měsíc – to odpovídá asi šesti kilogramům. Tohle musí znít pro každého dietáře jako sen.

Jak to vlastně funguje?

Jestli se ptáte, jaký to má háček, tak opravdu jeden poměrně velký háček to opravdu má. Pokud chcete, aby vám medová dieta přinesla kýžené výsledky, musíte zredukovat denní příjem sacharidů na minimum. Med má vliv na činnost jater a mozku a ovlivňuje jejich spolupráci s krevním cukrem. Pokud se nám podaří snížit přísun sacharidů, které se ukládají do jater, do mozku se dostane ideální přísun energie – my nebudeme pak tolik hladoví, bude se nám lépe spát, a hlavně nakopneme spalování. Díky tomu se nám bude snadněji hubnout i bez námahy.

Aby vám med dobře sloužil, skladujte ho při pokojové teplotě a nevystavujte přílišnému horku, ani jej neskladujte dlouho, nebo ztratí své léčivé vlastnosti.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.