Sušička na ovoce: Na co se při jejím výběru zaměřit

Kdo by nemiloval křížaly a další sušené ovoce. Přestože se dá sušené ovoce vytvořit i za pomoci pečícího papíru a vyhřáté trouby, mnohem lepší chuti dosáhnete s pomocí sušičky ovoce. Jak si takovou sušičku vybrat, na co se při jejím výběru zaměřit a jaké druhy sušiček na ovoce existují?

Jak často budete sušičku ovoce využívat

První a klíčová otázka, kterou byste si před samotným nákupem měli položit, zní: jak často budete sušičku používat?

  • Na občasné použití vám bohatě postačí základní model, tedy kulatá sušička. Motor u těchto typů sušiček je umístěn dole, což způsobuje, že na požadovanou teplotu jsou vyhřátá pouze spodní patra a během sušení není od věci plata několikrát vyměnit.
  • Pokud ale budete sušičku používat pravidelně, nebojte se do ní investovat. Dražší modely jsou hranaté a mají mnohem více funkcí. V prvé řadě, motor je u hranatých sušiček umístěn na boku a všechna patra jsou vyhřívána rovnoměrně. Ušetříte si tak práci s výměnou plat.

Kov versus plast

Levnější modely jsou většinou vyrobeny z plastu. Pokud budete sušičku využívat jen příležitostně, nebude vám plastový materiál nijak vadit. K pravidelné manipulaci se sušičkou je ale rozhodně praktičtější vybírat z kovových modelů. Jsou odolnější a mají mnohem delší životnost. Při výběru se řiďte také hmotností samotné sušičky, čím těžší bude, tím lépe.

Kolečka a tlačítka

Sušičky na ovoce se ovládají jednoduše, pomocí koleček či tlačítek. S jejich pomocí si nastavíte požadovanou teplotu. Pokud budete sušičku používat pouze k sušení ovoce, budete využívat teplotní rozmezí od 50 do 55 °C. Luxusnější modely disponují digitálním displejem, z něhož se dozvíte, jaká je v sušičce aktuální teplota i jak dlouho ještě bude trvat proces sušení.

Kolik plat je akorát

V průměru mají sušičky pět plat. Což je tak akorát. Samozřejmě se ale můžete pustit do sušení ovoce ve větším množství a pokud vám to velikost vaši domácnosti dovolí, poříďte si klidně sušičku, která disponuje devíti platy. Některé typy sušiček mají i nastavitelnou výšku jednotlivých plat. Plata si před nákupem prohlédněte zblízka a zjistěte si z jak tenkého plastu jsou vyrobené. Čím tenčí plast, tím nižší životnost plata.

Investujte do odkapávacího plata

Některé druhy ovoce jsou natolik šťavnaté, že z nich šťáva odkapává do nižších pater a vy pak máte práci navíc s jejich úklidem. Investujte tedy do odkapávacího plata, co nadbytečnou šťávu zachytí a ušetří vám práci. Pokud se domníváte, že je taková investice zbytečná, myslete na to, že u kulatých sušiček je motor vespod a mohlo by snadno dojít k jeho poškození.

Při výběru sušičky na ovoce se rozhodujte podle toho, jak často ji budete využívat a kolik do ní chcete investovat. Základní kulaté modely pořídíte za pár stovek, ty kvalitní hranaté od dvou do pěti tisíc korun.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.