Třezalka je skvělou bylinkou nejenom při depresích

Zajímáte se o přírodní léčitelství a rádi pěstujete nebo třeba i jen využíváte bylinky? To vám je třezalka určitě známá. Vytrvalou rostlinu se žlutými květy a jednoduchými zelenými lístky. Roste jak v Evropě, tak i severní Africe a Asii. Na co se využívá, jak ji správně pěstovat a jakou má přezdívku?

Kdy třezalka kvete

Třezalka má v anglicky mluvících zemích přezdívku „svatojánská bylina“. Vznik tohoto pojmenování je poměrně jednoduchý. Třezalka totiž rozkvétá v období, kdy svátek podle kalendáře slaví právě Jan. Třezalek se ve volné přírodě vyskytuje na 400 druhů, ale ta nejznámější je třezalka tečkovaná.

Jak třezalku poznat

Pokud jste narazili na rostlinu, o které si nejste jistí, že je opravdu třezalka, použijte jednoduchý trik. Utrhněte jeden její květ a rozmačkejte ho v dlani. Zbarvila se vám celá dlaň do červena? Pak se jedná o třezalku. Její květy totiž obsahují červené barvivo hypericin, kterému se někdy přezdívá krev svatého Jána.

Zdroj foto: VH-studio / Shutterstock.com

Legendami a pověstmi opředená bylina

Třezalka je opředena nesčetnými mýty a legendami. V Antickém Řecku se pokládala k oltářům a sochám, protože se věřilo, že právě třezalka chrání před zlými duchy. I v našich zemích se dříve těšila velké oblibě.

 • Dívky si z třezalky vyráběly věnce, a pak s nimi na hlavě tančily na den svatého Jána kolem ohně.
 • Sedláci zase třezalku vkládali mezi dva krajíce chleba, co dali sežrat dobytku. Tento rituál měl zaručit, že jejich dobytek bude do příštího roku bez nemocí.

Využití třezalky

Třezalka je nejčastěji využívána při depresích a úzkostech. Kromě pozitivních účinků na psychiku má i mnoho dalších.

 1. Ženám pomáhá upravovat menstruační cyklus (zejména jeho nepravidelnost),
 2. osvědčuje se také při nespavosti,
 3. pomáhá lidem, kteří trpí zlými sny,
 4. využívá při nemocech jater, žlučníku, žaludku, močových cest a dalších.

Třezalkový nálev

Z třezalky si můžete připravit nálev, který se užívá při obtížích spojených s trávicím a vylučovacím traktem. K jeho přípravě nasbírejte nať, kterou usušíte. Dvě lžičky sušené třezalkové natě zalijte čtvrtlitrem vroucí vody, deset minut nechte louhovat, a následně pijte po doušcích.

Zdroj foto: Vadym Zaitsev / Shutterstock.com

Janův olej z třezalky

Trpíte často ekzémy, pohmožděninami, popraskanou kůží, spáleninami od sluníčka, bolestí svalů a kloubů a dalšími zraněními kůže? Připravte si třezalkový olej, kterému se také přezdívá Janův olej. Skvěle funguje i při bodnutí hmyzem.

K jeho přípravě můžete použít buď čerstvé květy, nebo ty sušené. Hlavní rozdíl je v tom, jakou barvu bude výsledný olej mít.

 • Olej z čerstvých květů je červený,
 • ze sušených žlutý.

Ale účinky budou mít oba stejné.

 1. Čistou a suchou sklenici naplňte centimetr pod okraj třezalkovými květy a zalijte kvalitním za studena lisovaným olivovým olejem.
 2. Sklenici důkladně zavřete a umístěte na slunné stanoviště.
 3. Pravidelně protřepávejte – po měsíci a půl přelijte přes filtr, a následně do tmavé sklenice, kterou uchovávejte na temném a chladném místě.

V případě potřeby jím potírejte postižená místa.

Jak pěstovat třezalku tečkovanou

Zlákalo vás využití třezalky v domácí lékárně? Vypěstujte si ji na své zahradě. Jak na to?

 • Třezalce se dobře daří na slunném místě, které je dobře chráněno před větrem.
 • Není nijak náročná na půdu, ale lépe se jí daří v takové, která je dobře propustná.
 • Třezalka si libuje v teple a suchu, v přemokřené půdě se ji nebude dařit. Ovšem během doby letních veder ji dopřejte zálivku.

Pokud si chcete zajistit vskutku hojnou úrodu, třezalku pravidelně zastřihávejte.

Třezalce byly od nepaměti přisuzovány magické účinky, takže se určitě hodí mít ji v domácí lékárničce.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.