Shiba-Inu – Vše co o plemeni třeba vědět

Původní domovinou tohoto psího plemene bylo Japonsko, do kterého přišli prapředci, s největší pravděpodobností, z Číny, a to ještě v dobách před naším letopočtem. Jedná se o nejmenší a asi i nejstarší typ špice.

Pokud dostane Shiba-Inu dobrou výchovu, je vhodným plemenem jak pro dospělé, tak i děti. Je to plemeno velmi hravé a miluje pobyt venku. Může žít na vesnici i ve městě, ale je potřeba mu dopřát dostatek pohybu. Pokud se mu budeme věnovat, odmění nás svým okouzlujícím úsměvem a komickými zvuky, které vydává. Pro jeho výchovu je však potřeba zkušený chovatel, neboť se mu musí dostat řádné socializace, a to již od útlého štěněcího věku.

Shiba-Inu a jeho povaha

Vzhledem k tomu, že v minulosti používali toto plemeno k lovu, má lovecké pudy. Ty se projevují v jeho aktivitě. Potřebuje dostatek pohybu spojený s aktivní činností a zábavou. Objevuje se u něj i teritoriální chování, které může být nebezpečné vůči dalším jedincům. To musíme mít na paměti především v případě, že bydlíme v panelovém domě, kde se vyskytují další psi. Teritoriální chování lze potlačit vhodnou socializací. Ta zahrnuje nejen setkávání s dalšími psy, ale i členy domácnosti a věcmi, s nimiž se pes bude během svého života setkávat pravidelně.

Shiba Inu
Zdroj foto: mannpuku / Shutterstock.com

Toto plemeno také bývá velmi tvrdohlavé, což se může jevit jako komplikace během výcviku. Je potřeba být důsledný. Vzhledem k tomu, že každý psí jedinec má jinou povahu, je dobré se seznámit s povahou rodičů.

Shiba-Inu oddaně miluje své majitele, oddaně je doprovází na vycházkách a výletech, které jsou pro něj potěšením. Dokonale se přizpůsobí aktivnímu životu lidské smečky. I s dětmi vychází dobře, ale ty musí být poučené o tom, jak se k němu mají chovat. Shiba-Inu je citlivé plemeno a velmi dlouho si pamatuje, pokud mu někdo ublíží. Je to také pes velmi nezávislý a samostatný, musíme si dát pozor na to, aby se nám nezaběhl. Útěky pro něj totiž nejsou ničím neobvyklým. Velice rád prozkoumává nová a neznámá místa a od svého pána se klidně a bez problémů vzdaluje.

Vzhled

Shiba-Inu je středně velké plemeno, které má nádhernou, hustou srst. Ocasní chlupy jsou delší, než ty na těle nebo nohou. Nejčastější barvou je rezavá, někdy může být černá a výjimečně bílá. Vždy však má na vnitřní straně nohou, na přední části hrudníku a ve spodní části hlavy – na lících, bílou barvu. Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 35,5 – 41,5 cm a hmotnost pak je do 15 kilogramů.

Péče o Shiba Inu

Toto plemeno patří mezi čistotné psí druhy. O svou srst se dobře stará, nemusíme jí tedy věnovat žádnou mimořádnou péči. Výhodou je i její samočistící schopnost a fakt, že se v srsti nezachytávají téměř žádné nečistoty. Tím, že se tento pes dobře stará o svou srst, netrpí často blechami. Postačí ji pravidelně pročesávat, především v době, kdy pes líná.

Shiba-Inu je náročný na pohyb. Ten vyžaduje pravidelně a každý den. Potřebuje vydat energii, které má díky svému loveckému původu, velké množství. Ideální je, pokud mu budeme vymýšlet různé pohybové aktivity. Čím více bude unavený, tím méně škody doma nadělá. Jestliže bude část dne trávit sám na zahradě, nutností je dobře zabezpečený a pevný plot a krytý výběh. Psovi nedělá problém nižší plot přeskočit. Může se však i podhrabat.

Ten, kdo si toto plemeno chce pořídit, musí být trpělivý, ale také sebejistý a neústupný. Pečlivý výcvik se mu rozhodně vyplatí.

Zdroj: petplan.co.uk

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.