Vánoce: svátky klidu a míru?

Říká se, že Vánoce jsou svátky klidu a míru. V předvánočním čase ale zažíváme shon. Nakupujeme dárky, děláme hloubkový úklid a chystáme dobroty na sváteční tabuli. Vánoce jsou však takové, jaké si je uděláme. Zvolněte, nepropadejte panice, že nestíháte a rozjímejte nad duchovním poselstvím Vánoc jako naši předkové. Povězme si, čím jsou Vánoce výjimečné a proč se na ně těší nejen děti, ale i mnozí dospělí.

Vánoce jako svátky klidu, míru a pohody

            Prožijte Vánoce bez stresu a vneste do svého domova poklidnou vánoční atmosféru. Inspirujte se křesťany a oslavte s nimi narození Ježíše Krista. Adventní čas končí Štědrým dnem, po němž následuje Boží hod vánoční, kdy navštěvujeme své rodiny a užíváme si sváteční čas. Pro západní církve trvá vánoční doba do 6. ledna, kdy došlo ke Zjevení Páně. Vánoce se slaví již od 2. století n. l. a postupem času si lidé osvojili lidové zvyky. Na Vánocích je povznášející to, že je slaví i lidé nevěřící a zpívají koledy, zdobí vánoční stromek, staví betlémy, nakupují dárky a pečou cukroví. Vánoce jsou sice poznamenány náporem reklam, ale kouzlo Vánoc tím nemizí.

Tradice spojené s Vánocemi

Není snad nikdo, kdo by nedodržoval nějaké vánoční tradice. Svůj domov mnozí krášlí vánoční výzdobou a rozvěšují po svém příbytku jmelí. V rodinách s dětmi získávají Vánoce nový rozměr a snažíme se svým ratolestem předat tyto tradice:

 • zdobení vánočního stromku
 • servírování štědrovečerní večeře
 • zpívání koled
 • navštěvování půlnoční mše
 • pečení tradičního cukroví
 • pletení vánočky
 • krájení jablíček
 • lití olova
 • darování kapřích šupin
 • pouštění lodiček ze skořápek ořechů
 • házení střevícem
Vánoce rodina
Vánoce rodina

Oslavte Vánoce v originálních tričkách!

            Nejen na Vánoce má rodina držet pohromadě. Projevte si vzájemnou lásku a oslavte Štědrý den a nadcházející sváteční dny v originálních tričkách s vánočními motivy pro celou rodinu. Vezměte si je na sebe před rozbalováním dárků a udělejte si v nich momentku. Rodinná trička jsou i skvělým tipem na dárek nebo překvapením na rodinné návštěvě. Pro každého najdete ten správný motiv či si můžete navrhnout tričko s vlastním potiskem. Vánoční trička pořídíte v různých velikostech a z rozličných materiálů. A když si k tomu nasadíte vánoční čepici nebo roztomilé sobí paroží, budete jako vystřiženi z rodinného katalogu!

Připravte se na Vánoce bez stresu – poradíme, jak na to!

            Zvládněte Vánoce bez nervů a v předvánoční době i o vánočních svátcích zvolněte. Udělejte si časový plán, abyste měli čas i sami pro sebe. Určete si, jaký den budete uklízet, kdy budete nakupovat dárky a zda je raději neobjednáte po internetu. Mějte při ruce pár univerzálních dárků, kdyby přišla nečekaná návštěva. Zapojte do vánočních příprav rodinu a rozdělte úkoly. Pamatujte na to, že nikdy není nic dokonalé a nemusíte stihnout vše z vašeho seznamu. Vánoční pohoda je důležitější – kdy budete mít možnost prožít tolik času s rodinou? Kvůli stresu budete akorát podrážděni a oslabíte svůj imunitní systém.

            Vánoce jsou u někoho hektické, ale nenechte se rozhodit některými svými přáteli, kteří tráví vánočními přípravami celý prosinec. Myslete na sebe a těšte se na sledování pohádek s dětmi, partnerem a domácími mazlíčky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.