Čištění fasád, odstraňování nánosů z fasády
Každý vlastník domu vám jistě potvrdí, že je s ním mnoho práce. Především jeho údržba, jak v interiérech, tak i v exteriérech stojí hodně práce, času a peněz. Jenomže, kdo by chtěl každý den koukat na ošuntělou a špinavou fasádu a zašlá okna.
Pravidelná péče o fasádu domu se vám kromě pěkného výhledu vrátí i jinak. Při pravidelném čištění se mohou odhalit a odstranit drobná poškození, která by mohla jinak vést k vážným problémům. Fasády jsou totiž náchylné k usazování mikroorganismů všude tam, kde jsou příznivé podmínky k množení řas. Nehraje roli, jestli se jedná o natřenou, brizolitovou nebo zateplenou fasádu.
Povrch se nejprve odborně zbaví nečistot – povlaku ze smogu a prachu, usazenin z komínů, sazí nebo výparů z kuchyně. Poté přijdou na řadu mikroorganismy, zelený povlak z řas a plísně, které se šetrně očistí bez poškození fasády, na závěr se nanese fungicidní nástřik.
Mytí fasád, údržba zateplované fasády
Zateplené fasády mívají obvykle už v technické specifikaci uvedené instrukce k údržbě. Firma by vás měla informovat o intervalech čištění. Obvykle to bývá 3 až 8 let. Možná vám to přijde příliš často, ale má to svůj důvod. Zateplení snižuje cirkulaci vzduchu, někdy jsou fasády dokonce úplně neprodyšné. V místech, kde je vysoká vlhkost a nedostatek slunce, nestíhají zdi pořádně proschnout, velmi často takto bývá viditelně postižená severní strana domu.
Pokud tedy nebudete fasádu pravidelně čistit, mohou na ní vznikat kolonie mikroorganismů, které nenávratně znehodnotí líc fasády. Kromě toho mikroorganismy – řasy, černé plísně a jejich spory, jsou škodlivé pro lidské zdraví. Z fasády se šíří vzduchem kolem celého domu, pronikají i dovnitř a vytváří zvlášť nevhodné podmínky pro malé děti a starší lidi.
Správná péče o fasádu
Aby vám tedy fasáda vydržela co nejdéle, je potřeba sledovat ji a chránit před jejími největšími nepřáteli: UV zářením, povětrnostními vlivy (především vodou), vzdušnou špínou, řasami a plísněmi. Průběžně sledujte celkovou čistotu domovní omítky a v případě výraznějšího zešednutí (špína), nebo rozsáhlejšího výskytu zelených (řasy), nebo černých skvrn (plísní) na fasádě, povolejte specializovanou firmu.
Nezhoršujte stav
Pokud je to možné, nezastiňujte výsadbou ani dalšími stavbami severní a severozápadní stranu domu.
Vytvořili byste tak ještě výhodnější podmínky pro růst řas a plísní. V případě, že se nedaleko staví, nebo bourá, požadujte po stavební firmě, která práce provádí, aby snížila prašnost na minimum.
Pořizujte si fasádu, která́ co nejméně zadržuje vodu a je co nejhladší. Tím zabráníte usazení špíny i spor plísní́.
Citlivé čištění
Tlaková́ voda z „wapky“, která se k čištění fasád používá nejčastěji, je sice vyčistí, ale zároveň také poničí. Z povrchu odstraní nejen špínu, ale i vrchní vrstvu omítky s nečistotami. Po každém mytí bude fasáda o něco tenčí. Mytí wapkou je k omítce necitlivé, protože systém umožňuje jen minimální regulaci tlaku vody. Pokud chcete citlivé mytí, které minimalizuje škody, požadujte používání demineralizované vody nebo parní čištění.
Preventivním opatřením proti poškození fasády, například proti srážkám či škodám způsobených živočichy, lze zřídit i pojištění nemovitosti.